Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Pirmo reizi nofilmēta meteorīta piezemēšanās uz Zemes

    Zinātne
    Estere Jansone
    Šodien
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Wenxiao Guo/Unsplash
    Lai arī meteorīti šad un tad mēdz nokrist, tomēr vēl nevienam nebija izdevies uzņemt īstu meteorīta piezemēšanos. Tas noticis pie kāda vīra mājas sliekšņa un šo īpašo mirkli uzņēmusi durvju kamera.

    Meteorīta piezemēšanās notika aizvadītā gada jūlijā, taču tagad zinātnieki ir apstiprinājuši, ka videoklipā patiešām ir redzama smalkas meteorīta atlūzas nokrišana pie mājas sliekšņa. Tas noticis Prinča Edvarda salā, Kanādā. Savukārt mājas īpašnieks Džo Veleidums tieši pirms liktenīgā mirkļa stāvējis tieši tajā vietā.

    «Ir tik sirreāli apjaust, ka tieši pirms brīža es te stāvēju un cik tuvu man bija īsts meteorīts. Es stāvēju tieši tur, kur tas nokrita!» kanādiešu medijiem atklāja Veleidums. «Ja es būtu pastāvējis minūti ilgāk, man virsū būtu uzkritis meteorīts un es būtu nomiris,» sacīja Džo.

    Vīrietis devās pastaigā ar suni un, kad atgriezās, viņš manīja īpatnējus akmens gruvešus uz zemes, tieši pie mājas ieejas. Par laimi Džo bija uzstādījis durvju kameru un varēja apskatīt, kas pie mājas noticis, kamēr bijis prom. Pārsteidzošā kārtā viņš manīja, ka dažās milisekundēs zemē ietriecas maziņš meteorīts un izraisa pavisam mazu eksploziju.

     

     

    Albertas universitātes pētnieki noskaidrojuši, ka meteorīts, kurš ietriecās Džo mājas pagalmā, bija vien 7 gramus smags.  Ik dienas Zemes atmosfērā iekrīt 44 000 kilogrami meteorītu, taču cauri mūsu planētas aizsargslānim retu reiz izlaužas cauri tikai mazas, sadrumstalotas meteoru paliekas. Analizējot Veleiduma mājas pagalmā savāktās paliekas tika secināts, ka tas ir hondrīts – senākais zināmais ieži, kuru sastāvdaļas veidojušās Saules sistēmas dzimšanas laikā.

    «Ja tā padomā, tas ir prātam neaptverami, ka šis mazais akmenītis ir ceļojis miljardiem jūdžu Saules sistēmā un piezemējies pie manas mājas sliekšņa!» sacīja Džo Veleidums.

    Meteorīti Saules sistēmā pārvietojas ar 60 000 km/h ātrumu, taču ieejot Zemes atmosfērā, to ātrums samazinās līdz 200 km/h. Straujās bremzēšanās rezultātā meteorīts sašķīst sīkās daļinās un tikai tad tās piezemējas uz zemes.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē