Pēdējo reizi festivāls notika 2019. gadā. Tā atgriešanās ir īpaši gaidīta, jo tas ir viens no iemīļotākajiem un apmeklētākajiem galvaspilsētas kultūras notikumiem. Festivāls turpina tradīciju apvienot gaismas un mākslas spēku ar tehnoloģiskiem risinājumiem, lai sniegtu neaizmirstamu pieredzi gan rīdziniekiem, gan viesiem no citām Latvijas pilsētām un ārvalstu tūristiem.
Šī gada festivāla tēma ir Gaismas laiks, kas akcentē gaismas kā vienojoša un cerību nesoša spēka lomu sabiedrībā. Pēdējie gadi nesuši daudzus izaicinājumus visai pasaulei. Festivāla rīkotāji ir izvēlējušies tēmu, kas aicina apmeklētājus pārdomāt un svinēt kopā būšanas, gaišuma un pozitīva nākotnes skata vērtības. Gaisma, kas ir galvenais izteiksmes līdzeklis mākslinieku paletēs, festivālā kļūst arī par simbolu, kas visus apvieno vienotā cerībā un pozitīvismā.
Ko apskatīt?
Citi lasa
1. LAIKU LOKI
Pilsētas kanāla apkārtne no gājēju tiltiņa pie Operas nama līdz gājēju tiltiņam pie Bastejkalna
Latvijas valsts gadadienas atzīmēšanai un festivāla Staro Rīga iedzīvināšanai Brīvības pieminekļa un Pilsētas kanāla apkārtnē izvietots unikāls gaismas dizaina vides inscenējums Laiku loki, kas ar mākslinieciskiem paņēmieniem estētiski un emocionāli vedina aizdomāties par laika ritējumu valsts, pilsētas un cilvēka dzīves telpā. Pēc Staro Rīga eksponēšanas perioda inscenējums pārtaps Ziemassvētku laika gaismas piedzīvojumā, turpinoties līdz 19. janvārim.
2. Es noķēru…
Līvu laukums
Noķēru… lepnu pūci, vientuļu mākoni… Šie ir tikai daži no būrī noķertajiem attēliem. Iestājoties tumsai, milzu būris maģiski atklāj šķietami nesavienojamas parādības. Nakts maģija digitālajā zoodārzā. Mākslinieks Stefans Masons/Stéphane Masson atzīst, ka dabas radību notveršana būrī ir pretrunīga prakse, taču uz brīdi atstāj šo apsvērumu malā, lai mēs varētu ieskatīties viņa aizraujošajā digitālajā zoodārzā. Šī iespaidīgā vizuālā pieredze liek mums apzināties izplūdušo robežu starp realitāti un fikciju: mākonis var būt ieslodzīts, bet mūsu iztēle ir atbrīvota.
3. GAISMAS SAVIENOJUMI
Strēlnieku laukums
Interaktīva instalācija, kas aicina sabiedrību doties sajūtu ceļojumā, ar savu rotaļīgumu uzlādējot cilvēkus ar pozitīvu enerģiju. Tas aktivizē spontānus savienojumus, nodrošinot dalībnieku kopīgu pieredzi. Mākslas darbs stiprina attiecības un veicina mijiedarbību ar jauniem cilvēkiem caur tuvumu. Šīm enerģijām uzkrājoties, tās rada iespaidīgus vizuālos efektus, ļaujot skatītājiem izbaudīt jautrus mirkļus ar ģimeni, draugiem un svešiniekiem. Šī iekļaujošā pieredze veicina kopienu un saikni, pārveidojot to, kā indivīdi saprotas un mijiedarbojas viens ar otru un apkārtējo vidi.
4. KRĀSAINĀS PASAULES
Rātslaukums
Krāsainas un piedzīvojumiem pilnas pasaules atdzīvojas uz Rātslaukuma fasādēm gaismas festivālā “Staro Rīga”. Lai krāsas ienāk pilsētā! Katra pasaule ir piepildīta ar neparastiem tēliem, poētiskiem aprakstiem un filozofiskiem motīviem, kas veicina iztēli un mudina uz pārdomām par ikdienas dzīves nozīmi un tās krāsainību.
Uz Rātsnama un ēkas Kungu ielā 1 fasādēm uzburtās dažādas krāsu pasaules ļaus apmeklētājiem ķert savos telefonos krāsaino gaismu mirkļus, izbaudīt krāsainas pasaules un arī līdzdarboties gaismas pasauļu notikumos, izmantojot savus telefonus.
5. Gaismu un skaņu uzvedums ZELTA ZIRGS
Doma laukums
2025. gadā Rainim svinēsim 160 gadu jubileju, bet šogad aprit 115 gadi, kopš Rainis uzrakstīja lugu Zelta zirgs, kas kļuvusi par vienu no mūsu nācijas simboliem, pierādot katra indivīda rīcības nozīmīgumu ceļā uz kopēju izaugsmi un attīstību. Šis Raiņa lugā risinātais aspekts šobrīd sabiedrībā ir ārkārtīgi svarīgs, jo pēdējo gadu notikumi pierādījuši, ka ikviena cilvēka rīcība ietekmē rezultātu – gan labā, gan sliktā virzienā. Nākamgad aprit 100 gadu, kopš raida Latvijas Radio.
6. SAULE AUSA
Laukums pie Latvijas Nacionālās Bibliotēkas, Mūkusalas iela 3
Saule Ausa ir audiovizuāla gaismas instalācija, kas godā pagātni un sniedzas nākotnē, apvienojot Latvijas kultūras mantojumu ar inovatīvām tehnoloģijām. Instalācija radīta iedvesmojoties no gaismas instalācijām, kas rotāja Rīgu Latvijas pirmās brīvvalsts laikos, kā arī spēcīgā saules simbola. Šis mākslas darbs simbolizē jaunu sākumu un mūžīgo transformāciju.
7. GAISMAS CEĻŠ
O.Vācieša ielas sākumposms
Gaismas instalāciju un performanču programma četrās daļās, kas ir skatāma vienalga no kuras puses apmeklētājs ienāk Ojāra Vācieša ielā – no Uzvaras bulvāra vai no Arkādijas parka puses. Katra daļa uztverama kā atsevišķs multimediāls priekšnesums, kurā apvienojas dažādi izteiksmes līdzekļi – gaismas instalācijas, lāzeru, projekciju un gaismas elementu saspēles, performances un citas noskaņai atbilstošas interakcijas. Gaismas ceļojums ietver dubulto kodu, veidojot daudzslāņainu sajūtu plūsmu, kurā gaismas ceļa gājējs var izvēlēties sev tuvāko sižeta līniju un dramaturģiju – gadalaikus, emocionālus sajūtu stāstus vai cilvēka dzīves gājumu.
8. GADSKĀRTAS
Uzvaras parks
Darbs atspoguļo koka gadskārtas. Ja koka stumbrā gadskārtas ar savām dažada biezuma gaišajiem un tumšajiem slāņiem parāda koka augšanas pagātni, tad šis mākslas objekts ar gaismas līnijām vēsta par gaišu nākotni un par potenciālu izaugsmi.
9. SKREJCEĻŠ
Uzvaras parks
Skrejceļš ir gaismas instalācija, kas veidota, lai radītu asociācijas ar kustību, ātrumu un nepārtrauktu virzību uz priekšu. Tas sastāv no dinamiskām LED gaismu joslām, kas imitē pacelšanās skrejceļu – gaismas joslas strauji ieskrienas un šķietami izzūd tālumā, radot ilūziju par lidojuma sākumu.
10. GAISMĀ VIRS VIĻŅIEM
Uzvaras parks
Saplūstot skeitbordam, gaismas mākslai un mūzikai, Uzvaras parka skeitparkā norisināsies iespaidīgs gaismu šovs. Pasākuma ietvaros varēs pieredzēt ar sensoru tehnoloģiju radītu interaktīvu vidi ar skeiteru performancēm un latviešu jauno mākslinieku – dziedātāju, reperu un dīdžeju muzikāliem priekšnesumiem. Gaismas objekts piedāvās ne tikai aizraujošu vizuālo pieredzi, bet arī iespēju iepazīt skeitošanas kultūru no jauna skatu punkta, kurā tiek apvienota tehnoloģija un māksla.
11. KLĀTBŪTNE
Arkādijas parks
Klātbūtnes sajūta ir neatņemama cilvēka kā sociālas būtnes nepieciešamība gan ikdienas gaitās, gan īpašos svētku brīžos. Lai kas notiktu ārējā pasaulē, pats svarīgākais saturs vienmēr ir mūsos, mums līdzās – mums klātesot un mūsu klātbūtnē citiem. Tā ir nepārtraukta mijiedarbība, kas ļauj mums dzīvot un būt harmonijā ar sevi un pasauli gan klusās sarunās, gan jūsmīgos prieka brīžos, kā arī kopīgā klātbūtnes sajūtā.
12. VIRZĪBA
Akmens tilts
Gaismas dizaina objektu grupa Virzība ir pilsētas tiltu industriālajā estētikā sakņots, grafiski smalkā konstruktīvisma manieres lineārā zīmju valodā interpretēts gājputnu lidojums pāri Akmens tiltam. Gājputni ir kā gaismas festivāla galveno lokāciju virzienrādītāji, kas aicina meklēt gaismas piedzīvojumus abos Daugavas krastos.
Objektu karti skati šeit!