Aizvadītās nedēļas noslēgumā tika uz nenoteiktu laiku apturēta Grīziņkalnā notiekošā basketbola turnīra Ghetto Games norise. Saņemot vairākas prasības no Grīziņkalna apkaimes biedrības, tiesa pieņēmusi lēmumu par pagaidu noregulējumu, kurā liedz biedrībai Streetbasket izmantot Rīgas pašvaldības lietošanā nodoto teritoriju. Divu nedēļu laikā tiesas lēmumu ir iespējams pārsūdzēt.
Kauns būt Grīziņkalna iedzīvotājai! 😠 #freeghetto
— DKlavina (@ElyKlah) June 13, 2024
Man ir kauns par šo absurdu.
Pats tur blakus/netālu esmu dzīvojis kopš studiju laikiem.
Demagoģija ir omīšu un snobu činsktēšana par dzīvību, ko Gettiņš ir ienesis tajā zaņķa vietā, kāda tā bija savulaik. Jaunieši, protams, balsi vēlēšanās nedod iepretim mīļajām omēm. https://t.co/j7ElOHZhI2— Aivis Ceriņš (@CerinsAivis) June 13, 2024
Grīziņkalna apkaimes biedrības pārstāvji jau ilgstoši sūdzas ar Ghetto Games basketbola burziņa radīto troksni. Daži apkaimes iedzīvotāji min, ka trokšņa dēļ bija spiesti mainīt dzīvesvietu. Citi raksta, ka Ghetto Games dēļ nespēj doties pie miera. Pasākuma vietā apkaimes biedrība piedāvā ierīkot kaut ko daudz mierīgāku un klusāku, piemēram, vietējo tirdziņu.
Viss labi.
— Marta Kotello (@MartaKotello) May 13, 2024
Pirmdienā 21.30 šis ir labākais, kas var būt ❤️@RigasDome 👌🏻 https://t.co/S1oLYg6WTB pic.twitter.com/TagAiR0uP0
Par Ghetto Games notikumiem: mēs pārdevām savu dzīvokli Vārnu ielā, jo troksnis bija neizsakāms. Negribējām klausīties komentētāju asprātības kvartāla attālumā. Jaunatne tur ir forša. Sakārtojiet trokšņa jautājumu un darbojaties✌️
— Rihards Vālands (@rihards_valands) June 15, 2024
Troksnis ir piesārņojums.
— Jānis Melderis 🇱🇻♥️🇪🇺🇺🇦 (@JanisMelderis74) June 14, 2024
Citiem traucēt gulēt nav OK.
Basketbols viens pats atmosfēru neveido. Atmosfēra veidojas no spēles, mūzikas, vadītāju enerģijas. Protams, ka bērni spēlēs bumbu. Pamazām nāks ar savām skandām. Saņems aizrādījumus. Kādā brīdī būs skaidrs, ka nav neviens, kas plāno, veido, organizē un varēs audzēt tomātus.
— Raivis Šulcs 🎤 (@McRaivii) June 15, 2024
Grīziņkalna biedr. no attīstības veicinošanas org. ir kļuvusi par graujošu org.kas izskatās ka strādā kādas privātātās interesēs,jo tagad ir 2varianti tikai:
— Ferdinands Sarma (@SorryFerrari) June 13, 2024
1. Pārcels savu tirgu uz to laukumu, jo vietu tak izcīnija!
2. Grīziņkalnā atgriezīsies narkomāni un dzērāji kā ikdiena!!!
Kā vienīgo kompromisu, Grīziņkalna apkaimes biedrība piedāvā turpināt Ghetto Games sezonu bez apskaņošanas iekārtām, kas izsaucis pamatīgu sašutumu burziņa apmeklētāju un citu rīdzinieku puses. Ļaudis skaidro, ka pasākums bez mūzikas būs kā tirdziņš bez tirgotāja. Turklāt, apskaņošanas iekārtu neesamība liegst tādus jauniešu iemīļotus priekšnesumus kā repa mūziķu uzstāšanos, kas iepriekš notika basketbola spēļu starplaikos.
Esam par bērnu un jauniešu sportu!@Grizinkalnam ir vērsta uz risinājuma rašanu kopā ar@RigasDome un @GhettoGames , lai pasākumi, turnīri un treniņi turpinātu notikt Grīziņkalna parkā.@Grizinkalnam piedāvājums:
— Grīziņkalna apkaimes biedrība (@Grizinkalnam) June 14, 2024
❎GG turpina sezonu, BEZ apskaņošanas iekārtu lietošanas.
Vai tiešām jūs nesaprotat, ka mūzika, tusiņš ir tas, kas piesaista jauniešus GG? Un tādējādi šie jaunieši sāk interesēties arī par sportu un citām lietām? Apzinīgie skolēni var iet trenēties arī skolas laukumos un citur, šis ir stāsts par kopienu, ne?
— who dis? (@oshums) June 14, 2024
Savukārt Ghetto Games pasākuma rīkotāji min, ka jau ir veikuši vairākus pasākumus, lai pielāgotos Grīziņkalna apkaimes biedrības prasībām, piemēram, samazinājuši pasākumu skaitu, kas notiek Grīziņkalna parkā, uzlikuši konteinerus un ar speciālām iekārtām izmērījuši trokšņa lielumu. Ghetto Games pieaicinātais eksperts Pauls Timrots secinājis, ka pasākuma radītais troksnis ir līdzvērtīgs tam, kuru rada sabiedriskais transports. Tomēr šie centieni nav novērtēti.
Viena tiesības beidzas tur, kur sākas otra tiesības. Un otrādi. Dzīvošana sabiedrībā _ir_ kompromisa māksla, kuru viena no pusēm (acīmredzot) nemācēja vai izvēlējās nemācēt.
— Viedoklis Neprasītais (@_karro) June 16, 2024
Rīgas dome izplatītajā ziņojumā medijiem norādīja, ka dome meklē risinājumus strīdā starp Grīziņkalna biedrību un Ghetto Games. Pašvaldība jau pirms lēmuma domes sēdē pieņemšanas bija izvirzījusi papildu prasības Streetbasket, piemēram, ka pasākumiem ir jābeidzas līdz plkst.23 un, ka tiem ir jākļūst klusākiem, kā arī tehnikas novākšana nedrīkst notikt naktī un jāveic apkārtējās teritorijas uzkopšana. Ghetto Games bija piekritis šīm prasībām jau būtiski nākot pretī Grīziņkalna pretenzijām.
Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (NA) norāda, ka Rīgas dome meklē juridiski taisnīgus risinājumus strīdā starp Grīziņkalna biedrību un Ghetto Games, izvirzot jauniešu intereses kā prioritāti. Reaģējot uz apkaimes biedrības un Ghetto Games saņemto tiesas lēmumu par pagaidu noregulējumu, kurā tiesa ir saskatījusi juridiskus šķēršļus par teritorijas Grīziņkalnā nodošanu «Streetbasket», vicemērs 13.jūnijā sasauca operatīvo sanāksmi, lai ar atbildīgajiem domes speciālistiem pārrunātu situāciju un izskatītu iespējamos tiesiskos risinājumus.
🤝 Mēs meklējam juridiski taisnīgus risinājumus strīdā starp Grīziņkalna biedrību un Ghetto Games, izvirzot jauniešu intereses kā prioritāti.
— Edvards Ratnieks (@EdvardsRatnieks) June 13, 2024
‼️ JAUNIEŠU INTERESES IR PRIORITĀTE un “Ghetto Games” pasākumiem ir jāturpinās.
👉 Juridiskie aspekti ir jāņem vērā, taču bērniem un… pic.twitter.com/aD6kbjdaZB
Šobrīd domes prioritāte esot vienoties ar Ghetto Games par rīcībām, kas novērstu Grīziņkalna biedrības sūdzības, piemēram, par pieļaujamo trokšņu slieksni un kārtības nodrošināšanu. Tiek meklēti kompromisi, lai neciestu jaunieši intereses.
Jau ziņots, ka Rīgas dome iepriekš lēma, ka Ghetto Games Grīziņkalnā varēs saimniekot vēl piecus gadus, to paredz Rīgas domes lēmums par daļu Grīziņkalna nodošanu bezatlīdzības lietošanā biedrībai Streetbasket.
Sākotnēji bija plānots šo 6678 kvadrātmetrus lielo īpašumu nodot bezatlīdzības lietošanā uz diviem gadiem, bet pēc saziņas ar Ghetto Games līderi Raimondu Elbakjanu, tika iesniegts priekšlikums šo termiņu pagarināt uz pieciem gadiem.