• Lai prāts tīrāks un dzīve skaistāka. Kā uzlabot miegu?

    Miegs
    Estere Jansone
    20. janvāris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ann Danilina/Unsplash
    Pilnvērtīgs un regulārs miegs organismam ir tikpat svarīgs kā ūdens un gaiss. Tomēr mēs paši mēdzam grēkot ar nepareizu miega higiēnu. Lai gulētu saldāk, jāmaina ieradumus.

    Miegs tikpat svarīgs kā ūdens

    Miegs kalpo kā profilaktisks līdzeklis daudzu saslimšanu gadījumā. «Ja miegs nav pietiekams, tad dienas laikā var saskarties ne vien ar nogurumu, bet arī ar galvassāpēm, garastāvokļa izmaiņām, kustību koordinācijas traucējumiem, traumatismu un citām sūdzībām,» stāsta «BENU Aptiekas» klīniskā farmaceite Ilze Priedniece. Turklāt nepietiekams miegs var negatīvi ietekmēt sirds un asinsvadu, imūno un nervu sistēmu, kā arī nepietiekama miega gadījumā pastāv lielāks aptaukošanās un 2. tipa cukura diabēta risks.

    Miega traucējumi skar visu vecumu cilvēkus – gan jauniešus, gan seniorus. Šie traucējumi var izpausties kā ilga nespēšana iemigt, atkārtota pamošanās, trausls miegs un citi līdzīgi simptomi. Tiem var būt vairāki iemesli, tai skaitā maiņu darbs, krākšana, stress, neatbilstošs dienas un miega režīms, sāpes, depresija, sirds un asinsvadu, nieru vai vairogdziedzera un citas slimības.

    Ja saskaraties ar nelieliem, īslaicīgiem miega traucējumiem vai vienkārši labi izgulēties, lūk ieteikumi, kā uzlabot miega kvalitāti:

    Atvēli miegam pietiekami ilgu laiku

    Cilvēkam katru dienu ir jāguļ vismaz 7 līdz 8 stundas. Darbadienās un brīvdienās ir ieteicams ievērot noteiktu miega režīmu – doties gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā.

    Izvēdini telpas un iekārto ērtu guļvietu

    Veselīgu miegu veicina svaigs gaiss, tādēļ pirms došanās gulēt ir ieteicams izvēdināt telpas. Vislabāk izgulēsies, ja iekārtosi sev ērtu guļvietu – labākam miegam ir nepieciešams klusums un pilnīga tumsa.

    Pirms miega izvairies no elektronisko ierīču lietošanas

    Pirms gulētiešanas labāk izslēgt televizoru un nolikt tālāk viedierīces. Tā vietā izvēlies palasīt kādu grāmatu vai paklausīties mierīgu mūziku.

    Vakarā bez kafijas, alkohola un nikotīna

    Dienas otrajā pusē nelieto arī līdzekļus, kas satur ārstniecības augus ar tonizējošu iedarbību, piemēram, žeņšeņu vai eleiterokoku.

    Ikdienā ievies fiziskās aktivitātes

    Sportošana uzlabo miega kvalitāti un garastāvokli, kā arī mazina stresu.

    Palīglīdzekļi labākam miegam

    Aptiekā ir pieejami arī dažādi bezrecepšu medikamenti un uztura bagātinātāji, kas satur ārstniecības augus un melatonīnu. Melatonīns ir gan hormons, gan antioksidants, ko izmanto kā miega līdzekli, tas palīdz  samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku un atvieglo ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas, piemēram, ceļojot vai strādājot maiņu darbu. Melatonīnu saturoši preparāti ir pieejami dažādās formās – tablešu, pulveru, aerosolu, mutē šķīstošu plāksnīšu veidā. Labam miegam īpaši nozīmīgs ir arī magnijs, jo tas veicina normālu nervu sistēmas darbību, palīdz mazināt nogurumu un nespēku.

    Iemigt un mazināt stresu pirms naktsmiera palīdzēs arī dažādi ārstniecības augi, kam piemīt nomierinoša darbība. Pazīstamākās ārstniecības augu drogas ir baldriāna saknes, kumelītes ziedi, māteres laksti, piparmētru un melisas lapas, taču var izmantot arī auzu, pasifloras un raudenes lakstus, apiņus, liepziedus un vīgriezes. Šīs drogas var lietot atsevišķi vai komplekso tēju veidā.

     

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē