• Kas ir baisais dzejolis, kas dzirdams filmas «28 gadus vēlāk» treilerī?

    Kino
    Estere Jansone
    19. decembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ekrānuzņēmums no video
    Nākamā gada vasarā šausmu filmu cienītāji beidzot sagaidīs jaunākās zombijfilmas «28 dienas vēlāk» sērijas trešo daļu. Kamēr vieni līksmo par šo kinofilmas turpinājumu, citus satriecis savdabīgais filmas kaceklis, kurš patiesi liek šermuļiem skriet pār kauliem.

    28 dienas vēlāk mēdz uzskatīt par vienu no visu laiku labākajām zombijfilmām. Tiklīdz filma nonāca kinoteātros, tā acumirklī kļuvu par kulturālu fenomenu. Drīz pēc tam sekoja filma 28 nedēļas vēlāk un bija skaidrs, ka pie skatītājiem kaut kad jānonāk arī trešajai kinolentei, kurā atspoguļots, kā pasaule un sabiedrība pēc zombijvīrusa izplatīšanās ir evolucionējusi ilgtermiņā.

    Oskara balvas laureāts, režisors Denijs Boils un Oskara balvai nominētais scenārists Alekss Gārlends ir radījuši jaunu filmas daļu un šausmu žanra fanātus iepriecinājuši ar daudzsološu filmas kacekli. Tajā bez liekiem komentāriem ļauts ieskatīties, cik šokējoši baisa būs trešā daļa, turklāt nepatīkamo atmosfēru dažu minūšu laikā uzdzen fonā atskaņotais dzejolis.

    Šī dzejoļa autors ir britu dzejnieks Radjards Kiplings un tā ir viņa 1903. gadā sacerētā poēma Zābaki (Boots). Šis dzejolis vēsta par Lielbritānijas armijas kājiniekiem, kas izvietoti Dienvidāfrikā angļu-būru kara laikā. Kā jau visi kari, arī šis militārais konflikts bija briesmīgs un nežēlīgs – tajā krita vairāk nekā 22 000 britu kareivju un 30 500 Oranji un Transvālas kareivji un civiliedzīvotāji. Radjards savā dzejā iepin šī kara šausmas, atspoguļo domas, kuras varētu pīties britu karavīra galvā. Neparastu dzejoļa skanējumu piešķir autora vārdu izvēle un dzejoļa izkārtojums – viņš katras rindas pirmos četrus vārdus nolasa ar vienas sekundes pauzi, tādējādi imitējot kareivju maršēšanu.

    Tomēr dzejolis īpašu sabiedrības uzmanību izpelnījās 1915. gadā, kad to audio formātā ierakstīja aktieris Teilors Holmss. Viņa izteiksmīgais lasījums dažiem iedzina šausmas – viņš vietām atļaujas pat teju kliegt, iemiesojot šausmas un neprātu, kurā ieslīgst kara apstākļos esošs jauneklis vai vīrs. Holmsa lasījums ir bijis tik asinsstindzinošs, ka to ilgu laiku izmantoja militāro apmācību psiholoģiskajos pārbaudījumos. Novērots, ka ilgstoša dzejoļa Zābaki atskaņošana kareivjiem rada tādu pašu stresu, kā nopratināšana.

    Ar dzejoļa starpniecību pat paši stiprākie vīri ir salauzti un iemācīti pretoties ienaidnieka prāta spēlēm esot gūstā.

     «Ikviens, kurš kādreiz ir apmeklējis ASV Jūras spēku izdzīvošanas, izvairīšanās, pretošanās un bēgšanas (SERE) skolu, nekad neaizmirsīs šo dzejoli,» britu portālam Telegraph sacīja bijušais jūras spēku lidotājs Vords Kerols. SERE ir viena no intensīvākajām ASV militārpersonu mācībām, un var tikai iedomāties, kādu ietekmi var izraisīt Holmsa balss atkārtošanās, kad kareivis ir noguris, demoralizēts un dezorientēts.

    Šo pašu seno dzejoļa ierakstu bez liekas mūzikas vai melodijas filmas 28 gadi vēlāk treilerī iepinuši arī kinolentes veidotāji.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē