Lai iepazītu to dažādību un izprastu to nozīmi dabā, 24. martā no plkst. 10.00 līdz 16:00 Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, Vides izglītības centrā «BOTANIA» notiks pūpolu pētīšanas darbnīca «Iepazīsties – PŪPOLS!».
Pūpoli ir vieni no pirmajiem pavasara ziediem, ļoti nozīmīgi dabas atmodai – to nektārs un ziedputekšņi pabaro saules atmodinātos kukaiņus. Pasaulē zināmas vismaz 435 vītolu un kārklu sugas, Latvijas dabā sastopamas 23 sugas, un to ziedkopas – pūpoli ir ļoti dažādi. Lieldienu laikā, kad pūpols tiek daudzināts kā viens no svētku simboliem, to daudzveidība mēdz mūs mulsināt un sākam sev uzdot jautājumu – kuri pūpoli tad ir «īstie»?
«Pūpolu dažādība Nacionālajā botāniskajā dārzā ir uzmanības vērta. Dendrārijā vītolu un kārklu daudzveidību veido vērtīga kolekcija ar vairāk nekā 180 sugām un šķirnēm. Vītolu un kārklu nozīmīgums dabā un izmantošanas diapazons kultūrvidē kā ārstniecības, dekoratīvajiem un tehniskajiem augiem ir visai plašs – tie noderīgi gan stādīšanai pie ūdeņiem, gan smiltāju nostiprināšanai, vairākas sugas ir ļoti labi nektāraugi, citas ir noderīgs materiāls pinumiem, vilnas krāsošanai vai homeopātijā. Vītolu dzimtas augi un to pūkainās ziedkopas ir arī ļoti nozīmīgs pētniecības objekts biotehnoloģijas un vides zinātnēs,» stāsta Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītājs Andrejs Svilāns.
Pasākuma «Iepazīsties – PŪPOLS!» laikā kopā ar apmeklētājiem pētīsim pūpolus un meklēsim atbildes uz jautājumiem:
• Kādas ir Nacionālā botāniskā dārza vītolu un kārklu ziedkopu – pūpolu dažādības?
• Kas ir pūpols un kāda ir tā uzbūve?
• Kā atpazīt “pūpolpuišus” un “pūpolmeitenes”? Kas ir divmāju augs?
• Kam pūpoli noder kā “bērnistaba” un kam patīk mieloties ar pūpolu nektāru un putekšņiem?
• Kā pūpolus izmanto biotehnoloģijās un ko nozīmē pūpolu ogleklis?
Vides izglītības centrs «BOTANIA» ir vieta, kur stāsti un spēles, smaržas un skaņas aicina ar aizrautību iepazīt augus un dabas vērtības. Šeit vairāk nekā 100 stāsti stendos, vitrīnās un digitālās spēlēs ataino notikumus augu valstībā. Ekspozīcija ietver 6 tematus: par saknēm, stumbriem, lapām, ziediem, sēklām un augļiem, par ekoloģiju, bioloģiskās daudzveidības nozīmi un botānisko dārzu misiju.