Ceļošana
Dažkārt vecāki nav pārliecināti, vai bērns jau ir gatavs doties ceļojumā. Lai arī tas ir individuāli, tiek uzskatīts, ka trīs mēneši ir tas slieksnis, kad varat kalt maršruta plānus. Plānojot ceļojumu vasarā, ieteicams uzmanīties no karstu reģionu apmeklējuma. Jārēķinās, ka ceļojums prasīs ilgāku laiku, jo būs biežāk jāapstājas, lai mazo pabarotu, nomainītu autiņus un ieelpotu svaigu gaisu. Lieti var noderēt maršruta plāns, kas pārveidots par, piemēram, dārgumu karti, tā raisot bērnu interesi par nākamo pieturas vietu visu ceļojumu.
Bērnu 3–12 mēnešu vecumā nav vēlams turēt bērnu sēdeklītī ilgāk par divām stundām.
Ja nav iespējams izvairīties no nepārtrauktu garāku ceļa posmu veikšanas, tad labāk maršrutu plānot tā, lai garie posmi būtu mērojami naktīs, kad bērns guļ. Viesnīcu izvēlē svarīgi dot priekšroku bērniem draudzīgās vietās, kur līdz noteiktam vecumam netiek piemērota maksa par nakšņošanu. Jāatceras, ka automašīnas salonā nedrīkst būt caurvējš vai pārāk liels karstums, tāpēc rūpīgi jāseko līdzi tam, cik piemērots ir bērna apģērbs. Lai ceļojuma laikā mazie braucēji nesaslimtu, vēlams tos piesegt ar pledu, lai, verot durvis, viņus pasargātu no caurvēja. Sānu logus vēlams nosegt ar saulessargu.
Bērnu sēdeklītis
Sēdeklīši ir iedalīti vairākās grupās, un katra no tām atbilst attiecīgai svara kategorijai. Pat ja jums jau ir sēdeklītis un bērna augums šķiet atbilstošs, tad svara faktoram noteikti ir jāseko līdzi, jo tas būtiski ietekmē drošību. Jāatceras, ka ikdienas īsās distances no bērnudārza līdz mājām nenorāda, cik komfortabls krēsliņš būs vairāku dienu ceļojumā. Vēlams, lai sēdeklītim būtu platākas lences, kurām ir mazāka tendence sagrozīties. Ja nav pārliecības, vai veikalā redzamais sēdeklītis derēs jūsu mazulim, jautājiet visu svarīgo informāciju pārdevējam un turpat uz vietas pamēģiniet ielikt krēsliņu mašīnā, lai redzētu, kā tā forma pieguļ sēdeklim.
Citi lasa
Bērnu sēdeklīšu grupas:
- 0. grupa: 0–10 kg
- 0+ grupa: 0–3 kg
- 1. grupa: 9–18 kg
- 2. grupa: 15–25 kg
- 3. grupa: 22–36 kg
Lielākoties uz sēdeklīša būs norādīta pamācība, tomēr jaunajos auto lielākoties ir pieejama arī ISOFIX sistēma, kura ļauj sēdeklīti piestiprināt pie speciāliem montāžas punktiem. Kas atteicas uz novietojumu, tad maziem bērniem (līdz 13 kg) ir vēlams, lai sēdeklītis būtu novietots pretēji braukšanas virzienam, tā avārijas gadījumā saudzējot bērna galvu, kaklu un muguru. To nedrīkst arī likt vietā, kur nevar atslēgt gaisa drošības spilvenu. Ilgstoša atrašanās krēsliņā bērnus var padarīt tramīgus un nervozus, tāpēc apkārtējā vide jārada tā, lai nepieciešamības gadījumā varētu viegli novērst mazuļa uzmanību no garā maršruta.
Vislabāk, ja blakus ir kāds papīrs zīmēšanai, mīļākā rotaļlieta vai citas izklaides. Mūsdienās populārie planšetdatori un viedierīces var lieliski kavēt laiku ar multiplikāciju filmām vai jautrām aplikācijām, tomēr ilgstoši gan tos nav ieteicams nodot bērnu rīcībā.
Ekipējums
Atskaitot bērnam paredzētos ēdienus un dzērienus, kā arī maināmās drēbes un higiēnas preces, auto jāpārbauda, vai pareizi nokomplektēts pirmās palīdzības ekipējums. Standarta aptieciņas saturam līdzi vēlams ņemt arī smēri pret sasitumiem, apdegumiem, kā arī pretsāpju līdzekļus un zāles pret temperatūru un caureju. Vislabāk jau laikus konsultēties ar bērna ārstu, lai veidotu individuāli piemērotāko kombināciju. Ārsts arī ieteiks, kuras potes labāk veikt, jo dažās valstīs no jums tiks pieprasīts apliecinājums, ka šāda vakcīna veikta. Liels skaits mitro salvešu būs pirmā nepieciešamības prece, ar kurām ātri varēs novērst kādu netīrību auto aizmugurē.
Vēlams otrās rindas sēdekļus noklāt ar segu, lai pasargātu sēdekļus.
Priekšējo sēdekļu aizmugures atzveltnēm var izmantot īpašu sedziņas pārklāju ar kabatām, kurās ielikt nepieciešamākās lietas. Neaizmirstiet arī par siltām segām – ja auto gadās ķibele nomaļā vietā, tad nakts būs jāpārlaiž salonā. Nedrīkst aizmirst jau par mūsdienās tik pašsaprotamu lietu kā ceļojuma apdrošināšanu. Veselība ir pirmajā vietā, tāpēc nekad nenāks par skādi noformēt polisi ar dažādiem papildu segumiem, kas raksturīgi maršrutā gaidāmajām valstīm. Tas palīdzēs arī neparedzētos gadījumos un zādzībās.
Likumdošana
Tāpat kā pieaugušajiem, arī bērnam ceļojumā būs nepieciešama pase vai ID karte. Ja plānots ceļot ārpus Šengenas zonas valstīm, tad papildus šiem dokumentiem būs jānokārto arī bērna ceļošanas pilnvaras. Vērts arī laikus painteresēties, cik ilgam ir jābūt pases derīguma termiņam valstīs, kuras vēlaties apmeklēt, jo dokumentu atjaunošana aizņems zināmu laiku.
Ņemot vērā to, ka bērniem līdz piecu gadu vecumam pase ir derīga gadu, tad pērnajā vasarā izdotā pase var vairs nederēt.
Papildus līdzi var vest arī dzimšanas apliecību, kas var paglābt no misēkļiem, kad jāpierāda, kas ir bērna vecāki, ja gadījumā tas nav norādīts pasē. Ja ceļojumā ņemsit līdzi arī kādu paziņas bērnu, tad jums ir jābūt tā pilnvarotai personai – līdzi jābūt vismaz viena vecāka vai aizbildņa notariāli apliecinātai pilnvarai, kā arī bērna dzimšanas apliecībai.
Rezumējums
Pirmais ceļojums var sagādāt ne mazums rūpju un satraukuma, taču katrs nākamais brauciens ļaus uzkrāt pieredzi. Svarīgi, lai sakārtota būtu ne vien vide automašīnā, bet arī juridiskās formalitātes.