• Greznās, piemīlīgās, lielās un skumjās – Lietuvas pierobežas muižiņas un pilis

    Atpūta
    Līga Stirna
    Līga Stirna
    10. janvāris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    4/5Pelnrušķīte ar mazām izredzēm kļūt par princesi

    Pelnrušķīte ar mazām izredzēm kļūt par princesi

    Dažādībai mēs tikām aizvesti arī uz muižām, kurām miljoni gājuši secen. Salu muiža ir majestātiska, cēla ēka uz salas Dviragis ezerā. Uz ezeru vērstā fasādes puse ir daļēji svaigi krāsota, otra – ar lielajām, baltajām kolonnām pieticīgāka, bet iekšpusē palikušas smagas un skumjas pēdas, kas parāda, ko ar senu mantojumu izdarīja padomju vara. Salas muižai bija lemts kļūt par skolu, kurā nekas netika saudzēts. Tiesa, 1977. gadā muiža tika restaurēta un tai piešķīra nacionālās nozīmes arhitektūras pieminekļa statusu, tomēr līdz pat 2003. gadam tur bija skola. Ar visām no tām izrietošajām sekām…

    Taču jāteic, ka ēka ir labi saglabājusies, iekšpusē nojaušama senā greznība. Parketa grīdas, vareni pagrabi, podiņu krāsns vienā no zālēm, apaļā kazino telpa, kurā savulaik dižciltīgie viesi esot vieglu roku nospēlējuši muižas un bagātības.

    Līdzīgi kā pārējām apmeklētajām muižām, arī šai ir sena vēsture, kas aizsākusies 16. gadsimtā. Pirmie īpašnieki koka ēkai ar mūra pamatiem bija Lietuvas lielkņazistes viena no ietekmīgākajām dzimtām Radvili – atcerieties filmu Vella kalpi? Šo īpašumu gan neapdzīvoja pastāvīgi, Salu muiža bija medību pils. Radviliem kopumā piederēja 23 pilis un 2023 īpašumi, viņu kontrolē bija 426 pilsētas un 10 053 ciemi.

    1806. gadā muižu ar 100 dzimtļaudīm no Radviliem nopērk Ignots Morikons, kurš Salas muižā ierīko vienu no pirmajām mūzikas skolām Lietuvas teritorijā.

    1855. gadā Lūcija Morikone muižu pārdod Rokišku grāfam Reinoldam Tīzenhauzam, kura īpašumā tā kļūst par kultūras centru ar vasaras teātri muižas parkā.

    Muižas nākotne ir visai neskaidra. To pamazām, pa mazam gabaliņam atjauno un uzfrišina, ir iztīrīts un uzkopts muižas parks, izveidojot skaistu skatu uz Dviragis ezeru. Muižas trumpis ir gleznainā vieta – ne velti tur savu īpašumu izvēlējās būvēt augstdzimušie kunigaiši.

    Nākamā lapa

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē