Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • «Green Day», «Nirvana», «The Beatles»… Kā mūziķi izdomāja šos un citu grupu nosaukumus?

    Mūzika
    Santa.lv
    Santa.lv
    8. decembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock/Wikimedia Commons
    Pasaulē ir simtiem tūkstošu mūziķu un tūkstošiem mūzikālu apvienību. Ņemot vērā šos skaitļus, nav iespējams zināt lielāko to daļu, bet varbūt esat dzirdējuši šeit minēto grupu nosaukumus. Kā šīs grupas ieguva savu vārdu? Tas ne vienmēr ir acīmredzami. Daži mūziķi ir kļuvuši leģendāri ar to, cik dīvaini ir viņu stāsti, dažu grupu nosaukumi tiek izvēlēti nejauši vai tos piešķir viņu ierakstu studija, vai tie pat radušies nievājošu komentāru rezultātā.

    Izdomāts mākslas stundas laikā

    Def Leppard grupas nosaukums radās, kad solistam Džo Eliotam mākslas stundas laikā kļuva garlaicīgi. Pēc Eliota teiktā, viņš nevēlējās radīt klusās dabas ar augļu bļodām, tāpēc sāka zīmēt rokkoncertu attēlus, un radīšanas procesā viņam radās grupas nosaukums. Viņš teica: «Visu nodarbību laiku es pavadīju, veidojot plakātus grupām, kuras es gribēju redzēt vai vēlētos, lai tādas varētu redzēt. Galu galā man kļuva tik garlaicīgi, ka es šim grupam sāku izdomāt vārdus. Viens no tiem bija Deaf Leopard («Kurlais leopards»). Sākotnēji ne visi grupas biedri piekrita šim nosaukumam, līdz Tonijs Kenings izteica dažus ieteikumus: «Ja mēs pazaudēsim burtu A un pārvērtīsim O par P, tas izskatīsies tikpat labi, kā izklausās.»

     

    Nievājošais komentārs

    Ir daudz strīdu par to, kā Led Zeppelin tika pie nosaukuma, taču pašas grupas dalībnieki apgalvo, ka tas tadies no The Who bijušā bundzinieka Kīta Mūna nievājoša komentāra.

    Reiz topošais «cepelīns», ģitārists Džimijs Peidžs pastāstīja Mūnam, ka viņš domā izveidot supergrupu, kurā būs Džefs Beks un Džons Entvisls. Mūns esot atbildējis, ka ideja noslīks kā «svina balons». Kad Peidža grupai galu galā pievienojās Roberts Plānts, Džons Bonems un Džons Pols Džounss, viņi nosaukumam nolēma izvēlēties lielāko balonu, kādu vien varēja iedomāties – cepelīnu –, un pierādīja apvainojuma nepatiesumu.

     

    Cēlies īstā vārda

    Mūsdienās Māršals Materss ir Grammy balvas ieguvis mākslinieks un pašpasludināts repa dievs. Bet sākumā viņam vajadzēja tikt pie sava vārda. 2000. gadu sākumā viņš uzstājās ar dažādiem vārdiem, tostarp «M&M», kas tika izveidots no viņa iniciāļiem. Bet, tā kā tas viņam visdrīzāk būtu radījis problēmas ar slaveno saldumu ražotājfirmu, viņš izvēlējās fonētisko šo burtu izrunu «Eminems».

     

    Bērnības iesauka

    Bērnībā grupas Frightened Rabbit solists Skots Hačisons bija gandrīz patoloģiski kautrīgs – lielāko daļu laika viņš pavadīja viens un izvairījās no jebkādām cilvēku grupām. Pēc Hačisona teiktā, viņš nerotaļājās pat ar savu vecāku draugu bērniem: «Mani vecāki veda mani uz savu draugu mājām, un bija paredzēts, ka es spēlēšos ar draugu bērniem – man šķiet, ka tas bija iedomāts veids kā mani socializēt –, bet man nebija nekādas intereses. Šie bērni nebija mani draugi, tad kāpēc man ar viņiem jāspēlējas? Galu galā es atkal klusi nolīdu malā.» Viņa lielās kautrības dēļ māte zēnu iesauca par «Izbiedēto trusi». Kad viņš kopā ar draugiem nolēma izveidot grupu, visi nolēma izmantot jau tik ļoti ierasto palamu.

     

    «Jauki un skaisti»

    Lielākie cienītāji zina, ka Nirvana, līdzīgi vēl daudzām grupām, bija daļa no Sietlas grandža – alternatīvā roka novirziena – kustības. Taču tā ir viena no retajām, kas joprojām ir slavena, pat pēc tās solista Kurta Kobeina nāves.

    Grupa izdomāja vairākus nosaukumus, piemēram, Skid Row, Ted Ed Fred un Pen Cap Chew, taču Kobeins galu galā izvēlējās no parastās grandža kultūras un estētikas ļoti atšķirīgu noskaņu. Viņš reiz teica: «Es gribēju vārdu, kas ir skaists, jauks un glīts, nevis rupju, niknu panku nosaukumu, piemēram, Angry Samoans («Dusmīgie samoieši»).»

    Nirvana ir atbrīvošanās no gandrīz bezgalīgā dzimšanas un atdzimšanas cikla, budisma centrālais jēdziens – pilnīgs laimes, miera un atbrīvotības stāvoklis.

     

    Stulbākais nosaukums

    Domājot par Foo Fighters, jūs, ja vien neesat roka mūzikas cienītājs, iespējams, nezināt, ka grupas līderis Deivids Grols bija grupas Nirvana dalībnieks.

    Laikā, kad Kurts Kobeins vēl bija dzīvs, Deivids ļāva Kobeinam tikt galā ar dziesmu rakstīšanu un dziedāšanu. Tāpēc faniem bija liels pārsteigums, kad viņš izdeva vairākas dziesmas, kuras bija sarakstījis un iedziedājis. Tā kā viņš nebija īsti pārliecināts, ko cilvēki domās par Nirvana bundzinieka soloizgājieniem, viņš tos izlaida ar vārdu Foo Fighters. Grols pats atzīst, ka tas ir muļķīgs nosaukums:

    «Ja es tiešām būtu uzskatījis, ka gūšu panākumus, es droši vien būtu piedomājis un izvēlējies citu vārdu, jo šis ir pasaulē stulbākais grupas nosaukums.»

    Izrādās, ka Grols ir milzīgs NLO cienītājs, kurš tajā laikā bija apsēsts ar literatūru par šo tēmu. Viņš teica: «Tā ir ne tikai aizraujoša lasāmviela, bet NLO grāmatās ir arī grupu nosaukumu dārgumu krātuve!»

    Saskaņā ar Smithsonian teikto, «foo fighters» bija ASV armijas termins, kas apzīmēja neidentificētus lidojošus objektus laikā, kad NLO vēl nebija oficiālais termins.

     

    Diena zālītei

    Jau vairāk nekā trīs gadu desmitus pankroka grupa Green Day ir izklaidējusi cienītājus visā pasaulē, kopā izdodot 13 albumus (un negrasās apstāties).

    Grupa gan sākotnēji tika dēvēta par Sweet Children. Bet, tā kā paralēli eksistēja cita grupa Sweet Baby un nosaukumi ir ļoti līdzīgi, puiši nosaukumu mainīja uz Green Day. Lai gan šķiet, ka grupa nav oficiāli apstiprinājusi vārda nozīmi, fani kopumā piekrīt, ka tas ir Sanfrancisko līča slengs, kas attiecināms uz dienu, kurā netiek darīts nekas cits kā smēķēta zālīte. Ņemot vērā grupas pirmo albumu tekstus, tas varētu būt patiesi.

     

    Interneta domēns

    Iespējams, ka mēs muzikālo apvienību ar nosaukumu Linkin Park nemaz nezinātu. Saskaņā ar avotiem grupas pirmā izvēle nosaukumam bija Hybrid Theory («Hibrīdteorija»). Tomēr, kad radās juridiskas problēmas, viņi nolēma to izmantot kā sava pirmā albuma nosaukumu. Grupas nosaukumam viņi izvēlējās tuvējo Santa Monikas parku, kura nosaukums izklausījās forši.

    Lai būtu iespēja radīt savu interneta domēnu, viņi mainīja rakstību no «Lincoln» uz «Linkin» un pie tā palika. Viņi nezināja, ka tas viņus vienos ar tūkstošiem fanu visā ASV. Kādā intervijā grupas basģitārists sacīja: «Katrā lielākajā pilsētā, uz kuru dodaties, būs Linkolna parks – vai nu parks, vai kopiena. Kādu laiku visi domāja, ka katrā pilsētā esam vietējie, tādēļ mūs jāatbalsta.» Tādēļ daudzas pilsētas Linkin Park minēja kā vietējo grupu, līdz plaši kļuva zināma viņu izcelsmes vieta.

     

    Vairāki izcelsmes stāsti

    Saskaņā ar vairākiem avotiem, pirms viņi sāka izmantot savu tagad ikonisko nosaukumu, The Beatles vairākas reizes mainīja nosaukumu no The Quarry Men uz The Black Jacks.

    Joprojām norit karsti strīdi par to, kā grupa izvelējās savu nosaukumu. Piemēram, bītlu publicists Dereks Teilors atklāti apgalvojis, ka grupas nosaukumu iedvesmojusi 1953. gada filma The Wild One, kurā darbojas motociklistu banda ar nosaukumu Beetles («Vaboles»).

    Tomēr daudzi fani uzskata, ka vārds radās kādas alkohola ietekmētas prāta vētras laikā un to iedvesmojis Badija Holija grupas, kurai bītli bieži bija iesildītājgrupa, The Crickets («Circeņi») nosaukums. Šķiet, ka šai teorijai ir vislielākā ticamība, jo to atbalsta arī Džona Lenona pirmā sieva Sintija.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē