Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • FOTO: «Būt šeit ir katras valsts prestiža jautājums.» Milānas dizaina nedēļā īpaši cildina Baltijas māksliniekus

    Dizains
    Estere Jansone
    9. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Madara Kuplā, Nathalie Krag
    Pirmdien, 7. aprīlī, Milānā tika atvērta Baltijas laikmetīgā dizaina izstāde «Tactile Baltics», kurā ar kopīgu ekspozīciju piedalās 21 dizainers no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Izstāde iepazīstina pasaulē lielākā dizaina notikuma — Milānas dizaina nedēļas — apmeklētājus ar mūsu reģiona inovācijām, tradīcijām un kultūras vērtībām. Latviju «Tactile Baltics» pārstāv septiņi dizaineri un studijas — «Gateris Works», «Ēter», Dace Sūna, «Studio Sarmīte», Artis Nīmanis, Emma Sofia un «Boterra». Izstāde Litas pilī skatāma līdz 13. aprīlim.

    Tactile Baltics aplūkojami kolekcionējamā dizaina darbi — mēbeles, gaismas objekti, tekstila dizains, trauki un mājas dekori — , kurus vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji var iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus dizaina priekšmetus.

    Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas vēstniece Itālijā Elita Gavele, kā arī Lietuvas vēstniece Daļa Kreiviene (Dalia Kreivienė) un Igaunijas vēstnieks Lauri Bambuss (Lauri Bambus). «Būt pasaulē lielākajā dizaina nedēļā ir katras valsts prestiža jautājums. Man prieks, ka mums ir uzņēmība piedalīties un ar savu ekspozīciju varam būt līdzvērtīgi citiem dalībniekiem. Ir skaisti, ka startējam kopā kā trīs Baltijas valstis, tā ir iespēja pievērst mums plašāku uzmanību. Protams, īpašs gandarījums man ir par latviešu dizaineriem — mums tiešām ir, ko rādīt!» par izstādi saka vēstniece Elita Gavele.

    «Dalība Tactile Baltics man atvērusi jaunu perspektīvu. Tajā ir kaut kas spēcīgs — redzēt Latviju, Lietuvu un Igauniju vienotā telpā un dialogā. Tas liek apzināties, ka, lai gan mums katram ir sava balss, mums visiem ir kopīga jūtība pret materiālu, formu un stāstījumu, veidojot vienotu Baltijas dizaina valodu. Baltijas dizains nav skaļš, tas neskrien līdzi tendencēm, bet tajā skaidri redzama apzinātība, mūsu vērtības un emocijas. Izstāde atspoguļo dizaineru paaudzi, kuri dziļi personiskā veidā pievēršas identitātes, ekoloģijas un kultūras mantojuma tēmām,» stāsta viena no izstādes dalībniecēm, tekstilmāksliniece Emma Sofia.

    Izstādes projekta vadītāja un Latvijas ekspozīcijas kuratore Dita Danosa norāda, ka dalība Milānas Dizaina nedēļā ir iespēja izcelt Baltijas radošo potenciālo un iezīmēt sevi Eiropas dizaina kartē. «Esmu patiesi saviļņota par apmeklētāju lielo interesi izstādes pirmajās dienās — ir cilvēki, kuri speciāli devušies uz Palazzo Litta, lai apskatītu Tactile Baltics. Apmeklētāju plūsma ir liela, daudzi apmeklētāji uzkavējas ilgāk un aizrautīgi pēta mūsu dizainu, cenšoties tos sajust arī taktili — pieskaroties vai apsēžoties — , kā arī izjautājot par dizaina procesu un stāstu,» pieredzē dalās Dita Danosa.

    Jau pirms izstādes atklāšanas Tactile Baltics savos Milānas Dizaina nedēļas ieteikumu sarakstos iekļāvusi virkne dizaina žurnālu un izdevumu, kā Wallpaper, Dezeen un Domus. Tāpat izstāde tika pieminēta Financial Times un New York Times apskatos. Savukārt pirmajās dienās par Tactile Baltics rakstījuši Elle Decor, Domus un citi žurnāli.

    Jaunas amatniecības tradīcijas un mijiedarbība ar maņām Latvijas dizainā

    Latvijas dizaineri Tactile Baltics izstādē prezentē daudzveidīgu darbu klāstu, ko vieno dziļa izpratne par materiālu un vēlme veidot saikni starp dizainu un tā lietotāju.

    Studio Sarmīte, ko vada latviešu dizainere un materiālu pētniece Sarmīte Poļakova, izstādē prezentē luksusa skapīšu un naktsgaldiņu kolekciju Reminiscent, kas apvilkti ar PineSkins materiālu. Delikātais, ādai līdzīgais materiāls izgatavots no priežu mizām un ienes telpā siltu toņu gammu un meža smaržu, sniedzot bagātīgu sensoro pieredzi.

    Pieredzes bagātais stikla mākslinieks Artis Nīmanis izstādē piedalās ar lakonisko skulptūru NEW LINE. Izmantojot inovatīvas stikla apstrādes tehnikas un izsmalcinātus titāna pārklājumus, mākslinieks radījis gaismas, krāsas un formas simfoniju. Atstarojošā virsma pastiprina skulptūras vizuālo pievilcību, aicinot uz introspekciju un iztēli.

    Laikmetīgā tekstilmāksliniece Emma Sofia ekspozīcijā demonstrē ar rokām austu gobelēnu Desire, kas izgatavots no kokvilnas, vilnas, lina un zīda. Šis darbs pēta mentālo veselību, atkarību un pašnoliegumu, aplūkoto tēmu «smagumam» pretstatot maigas tekstūras un pieklusinātu toņu gammu.

    Dizainere Dace Sūna savā darbā apvieno zinātni un poētiku. Izstādei Tactile Baltics viņa radījusi jaunu gaismas objektu sērijā Vertical Fractal Helium Candles, ko iedvesmojuši fraktāļi dabā. Gaismeklis veidots no caurspīdīgām stikla caurulēm, kas piepildītas ar hēliju un izstaro maigu, dzeltenīgi rozā gaismu, radot ēterisku noskaņu.

    Keramikas dizaina studija Boterra, ko vada māksliniece Irita Tīlane–Pakalniņa, izstādē piedalās ar kolekciju Sweet Water, ko iedvesmojuši Ziemeļu ezeri. Unikālo, ar rokām darināto keramikas darbu raupjās un bagātīgās tekstūras atgādina saules izgaismotus akmeņus ezera dzīlēs, iemūžinot dabas nepieradināto skaistumu.

    Funkcionālais grāmatplaukts Māra ir daļa no studijas Gateris Works pirmās mēbeļu kolekcijas, ko iedvesmojis latviskais vizuālais kods. Plaukta konstrukcija aizgūta no Māras krusta, un tā robustā forma sakņojas vernakulārajā galdniecībā. Naivā formu valoda, ko dizaineriem izdevies pasniegt elegantā veidā, dod balsi jaunai un reizē pazīstamai estētikai, kas pretstatīta nepārtrauktajiem novitātes meklējumiem dizainā.

    FOTO: Izstādes Tactile Baltics atklāšana

     

    Godalgotā arhitektūras un dizaina studija ĒTER Tactile Baltics prezentē ASMR tematikai veltītu mēbeļu kolekciju, kas ASMR nomierinošo sensoro pieredzi iemieso funkcionālos objektos. Iedvesmojoties no biomorfajiem augšanas modeļiem dabā un cilvēka ķermeņa, mēbeļu kolekcija aicina pieskarties un mijiedarboties. Kolekcija ir turpinājums izstādei Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR Londonas Dizaina muzejā, par kuras dizainu ĒTER saņēmuši vairākas balvas.

     

     

    Raksts tapis ar VKKF atbalstu. 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk