Tos veidojuši gan atzīti mākslinieki, kuru vidū ir viens no dedzīgākajiem klasiskā modernisma pārstāvjiem Romans Suta, kā arī Jēkabs Kazāks, Sigismunds Vidbergs, Niklāvs Strunke un viņu biedri Rīgas mākslinieku grupā, gan plašākai sabiedrībai nezināmi, tomēr izcili grafikas dizaineri. Līdzās plakātiem izstādē aplūkojami arī vairāki tajos reklamēto produktu paraugi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma.
Pārskatot Latvijā starpkaru gados tapušo plakātu un reklāmu kopumu, aina šķiet raiba. Plakātus darināja gan atzīti mākslinieki, gan plašākai sabiedrībai nezināmi, tomēr izcili grafikas dizaineri, gan pilnīgi amatieri. Šeit tapuši mākslinieciski vērtīgi plakāti avangarda un tobrīd populārajā Art Deco stilistikā, kuri kā līdzīgi iekļaujas labāko pasaules paraugu kopainā.
Art Deco stilistika Latvijas plakātu sasniedza 30. gados, kad aktīvais modernisma periods jau bija rimis. No Rīgas mākslinieku grupas pārstāvjiem teicamus plakātus turpināja radīt ar smalku grafikas dizainera izjūtu apveltītais Sigismunds Vidbergs un Niklāvs Strunke, taču redzams, kā mainījušies viņu izmantotie izteiksmes līdzekļi. Tiek lietotas dinamiskas, diagonālas kompozīcijas, lieli kontrastējošu krāsu laukumi, tēli, lai arī stilizēti un vispārināti, kļuvuši mazāk abstrakti, burtveidoli un uzraksti izkārtoti pārdomātās profesionālās kompozīcijās.
Izstāde Modernisma un Art Deco plakāti Latvijā 20. gadsimta 20.–30. gados, kuras eksponāti iekļaujas labāko pasaules paraugu kopainā, būs apskatāma līdz pat nākamā gada 28. februārim.
Raksts tapis ar VKKF atbalstu.