• Ar neparastu skatu uz latviešu kino klasiku - pie skatītājiem nonāk komēdija Kino un mēs

    Kino un TV
    Līga Stirna
    Līga Stirna
    5. novembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Publicitātes foto
    Ceturtdien, 5. novembrī, pirmizrādi piedzīvos režisora Matīsa Kažas komēdija Kino un mēs, kas vienlaikus iezīmē Latvijā vēl nebijušas mūsdienīgas kino formas pieteikumu – filmizrādi, kurā apvienoti teātra un kino elementi. Filmas līdzautori un lomu atveidotāji ir Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs, Liepājas teātra aktieris Egons Dombrovskis un improvizācijas teātra aktieris, stand-up komiķis Jānis Skutelis.
    Nākamais: 6 fakti par jauno filmu

    Filmizrādē Kino un mēs ir pirmā Latvijas pilnmetrāžas spēlfilma, kas uzņemta vienā nepārtrauktā kadrā. Tas ir garākais nepārtrauktais kadrs Latvijas kino vēsturē – 85 minūtes.

    Filmā režisors Matīss Kaža kopā ar Latvijā pazīstamo aktieru un filmas līdzautoru trijotni – Andri Keišu, Egonu Dombrovski un Jāni Skuteli – pievēršas iemīļotajām padomju gados uzņemtajām latviešu filmām Ezera sonāte, Mērnieku laiki un Dubultslazds, mēģinot saprast, kāpēc tās uzņēma tieši tā. Kas notiktu, ja Mērnieku laiku Ķenci spēlētu Jānis Skutelis? Ko darītu Andris Keišs, ja viņam būtu jāiemiesojas Gunāra Cilinska ādā? Kā Egons Dombrovskis atveidos Kinostudijas leģendāro bojeviku režisoru Aloizu Brenču? Kāpēc, no mūsdienu skatu punkta raugoties, padomju laiku filmās aktieri spēlē tik savādi un pat pārspīlēti?

    Šī ir atšķirīga pieeja ierastajam retrospektīvas veidam, kā tiek stāstīts par kādas filmas tapšanu. Pirmajā brīdī kādam varbūt būs grūti pieņemt, ka iemīļoto un klasisko filmu varoņi, laiks un situācijas, par ko pierasts runāt ar dziļu cieņu, tiek kariķētas un apsmaidītas, taču filma paņem tieši ar šo neierasto veidu, kā skatīties uz klasiku.

    Ar katru nākamo teikumu un epizodi tu novērtē Latvijas izcolo aktieru – gan to, par kuriem stāsta, gan to, kuri stāsta, – talantu un aktiermākslu.

    Kā mainās Keiša, Dombrovska un Skuteļa runas stils, balss tonis un pat skatiens. Varbūt brīžiem nedaudz traucē Jāņa Skuteļa humoršovos ierastais runas veids, taču filmas raksturam tas atbilst. 

    Aktieru trijotne, atveidojot režisorus, operatorus, scenāristus, kritiķus un aktierus, ar komiskām un izklaidējošām ainām atklāj leģendārās Rīgas Kinostudijas aizkulises. Izrādās, slavenie režisori, operatori un aktieri piedzīvojuši dažādas amizantas likstas un savstarpējus konfliktus, lai radītu mākslas darbus, kas tagad jau kļuvuši par plaši pazīstamu klasiku.

    Filmizrāde piedāvās kuriozus no uzņemšanas laukumiem, mākslas padomes sēdēm, ieskatu vēstures lappusēs un kino klasikas ainu inscenējumus jaunos un negaidītos veidos. Vienlaikus Kino un mēs stāsta arī par Rīgas Kinostudiju laikā, kad kino industrija bez tās nebija iedomājama.

    Filmizrāde Kino un mēs Latvijas kinoteātros un straumēšanas vietnē Vimeo on Demand skatāma no 6. novembra. Savukārt no 17. novembra tā būs pieejama arī izklaides platformā Shortcut un video satura platformā Go3.

    Filmizrādes režisors ir Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, kostīmu māksliniece Līga Krāsone, skaņu režisors Jevgenijs Načiss. Izrādes dramaturģiju veidojuši tās aktieri, balstoties Rīgas Kino muzeja materiālos, kinofilmu scenārijos, kino vēstures un teorijas grāmatās, intervijās ar Rīgas Kinostudijas aktieriem un darbiniekiem, kā arī pašu fantāzijā. Filma tapusi studijās Fenixfilm un Deep Sea Studios.

    Nākamā lapa

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē