• Aizraujoši fakti par pasaulē slavenāko peļuku — Mikipeli

    Izklaide
    Zane Piļka-Karaļeviča
    Zane Piļka-Karaļeviča
    15. septembris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Volts Disnejs visu mūžu baidījās no pelēm. Šo grauzēju vienmēr bija daudz viņa garāžā iekārtotajā studijā, kur viņš pa naktīm strādāja. Paradokss ir tas, ka tieši pele viņam atnesa pasaules slavu un pasaules slavenais pelēns Mikijs dzimis vienā dienā ar Latvijas valsti! Tikai 10 gadus vēlāk.

    Sākumā bija Mortimers

    Toreiz, tālajā 1928. gadā, Mikipeles radītājs pat iedomāties nevarēja, ka šis tēls kļūs par Amerikas leģendu. Mikijs dzima pa ceļam uz Losandželosu, kur Volts atgriezās no Ņujorkas, zaudējis visas tiesības uz trusi Osvaldu. Viņam vajadzēja izdomāt citu personāžu savām multfilmām, un par to kļuva šis amizantais pelēns.

    Sākumā viņš izskatījās pavisam citādi, nekā esam raduši to redzēt, un sauca viņu nevis Mikijs, bet Mortimers. Taču šis vārds ārkārtīgi nepatika Disneja sievai Liliānai, un pēc viņas ierosinājuma tas tika nosaukts par Mickey Mouse jeb Mikipeli. To uzzīmēja Disneja studijas galvenais animators Ubbe Iwerks.

    Visi grib redzēt Mikiju

    Pirmās multfilmas ar Mikiju neguva lielus panākumus. Publikai ne īpaši patika. Taču drīz vien viss mainījās. 1928. gada 18. novembrī notika pirmizrāde pirmajai skaņu animācijas filmai Mickey Mouse: Steamboat Willie. Un tieši šī diena tiek uzskatīta par Mikipeles dzimšanas dienu. 

    Multfilmai bija milzīgi panākumi, taču tā kļuva tikai par pirmo pakāpienu ceļā uz īstu slavu un atzinību.

    Pāris gadu laikā jautrais pelēns ar lielajām ausīm bija iekarojis visu Amerikas iedzīvotāju sirdis.

    Tas kļuva tik populārs, ka cilvēki, atnākot uz kinoteātri, jautāja kasē: «Jūs šodien rādāt Mikiju?» Viņi bija gatavi skatīties multfilmas otro un trešo reizi. Pagājušā gadsimta 30. gados uzņemtas 87 multfilmas, kuru galvenais varonis bija šis pelēns, un tas ir ļoti daudz vienam personāžam. Volta fantāzijai nebija robežu: Mikijs paspēja iejusties ugunsdzēsēja, diriģenta, detektīva, tirgoņa lomā un vienā filmiņā bija pat pasaku tēls, kurš izglābj princesi no cilvēkēdāja nagiem.

    Pelna miljards dolāru katru gadu

    Četrus gadus pēc Mikipeles dzimšanas, 1932. gadā, Disnejs beidzot ieguva godam nopelnīto balvu – savu pirmo Oskaru par multfilmu Silly Symphony ar Mikipeli un viņa draugiem – Donaldu Daku, Gufiju, suni Pluto un Mikija draudzenīti peli Minniju. 1940. gadā uz ekrāniem iznāca Fantasia – pirmā pilnmetrāžas multfilma par Mikiju ar stereoskaņu. 

    Publicitātes attēls
    Publicitātes attēls

    Tolaik Mikijs jau bija nacionālais varonis, bet Otrā pasaules kara laikā viņa vārds kļuva par paroli sabiedroto karaspēku izsēdināšanai Normandijā.

    Taču laiks gāja, un Voltam kļuva arvien grūtāk izdomāt jaunus sižetus par pelēna piedzīvojumiem. Septiņpadsmit gadu Disnejs pats ieskaņoja viņu un Minniju, taču 1946. gadā deleģēja šo uzdevumu Džimam Makdonaldam. Mikijs arvien retāk parādījās uz ekrāniem, līdz 1953. gadā pēc multfilmas The Simple Things pazuda pavisam. Uz veseliem 30 gadiem.

    Tikai 1983. gadā, jau pēc Volta Disneja nāves, iznāca filmiņa Mickey’s Christmas Carol. Kaut arī multfilmas par Mikipeli netika veidotas visus šos gadus, jautrais pelēns turpināja un turpina nodrošināt Volta Disneja kompānijai miljards dolāru lielu peļņu katru gadu.

    Jau pagājušā gadsimta 30. gados Volta brālis un biznesa partneris Rojs Disnejs sāka ražot un pārdot pulksteņus ar Mikipeles attēlu. Mūsdienās šie pulksteņi izsolēs maksā milzu naudu.

    Bet kompānija turpina ražot dažādus apģērbus, aksesuārus, pildspalvas un klades, ko rotā slavenā pelēna attēls. Mikipele ir tāds pats Amerikas simbols kā Makdonalds, Coca-Cola un Brīvības statuja.

    Mikipelei ir pašam savs TV šovs un fanuklubs, kas ir tikai divus gadus jaunāks par pašu Mikiju. Nav nekāds brīnums, ka jebkurās vēlēšanās amerikāņi ieraksta balsošanas biļetenos Mikipeles vārdu un balso par viņu. Mikijs ir par daudziem gadiem pārdzīvojis savu radītāju. Un, lai arī Mikijs vairs nerunās Volta balsī, viņš nekad nenovecos un turpinās priecēt visas pasaules skatītājus ar savu smaidu.

    No 1955. gada Mikijs dzīvo Disnejlendas parkā, bet 1978. gadā ieguva zvaigzni Holivudas Slavas alejā.

    Interesanti fakti

    • Mikipele ir viens no Volta Disneja kompānijas un amerikāņu popkultūras simboliem.
    • Līdz 1947. gadam Volts Disnejs pats ieskaņoja Mikipeli, taču hroniska klepus dēļ, ko bija ieguvis no nemitīgas smēķēšanas, viņš bija spiests pārtraukt ieskaņošanas darbu.
    • Mikijs nenēsāja baltus cimdus līdz pat multfilmai The Opry house, kas uz ekrāniem iznāca 1929. gada 28. martā. Sākot no šīs filmiņas, Mikijs gandrīz vienmēr redzams baltos cimdos.
    • Ikdienā Mikijs valkā sarkanus šortus un dzeltenus zābaciņus, bet peldēšanai viņš ģērbj tumši zilas peldbikses.
    • Pirmie komiksi par Mikipeli parādījās 1930. gada janvārī.
    • Daudzās Disneja filmās un arī visos Disneja parkos ir slēptā Mikija fenomens – visnegaidītākajā brīdī ekrānā parādās ēna vai kāda cita kompozīcija Mikipeles galvas un apaļo ausu formā.
    •  Mikipeles tēls tiek vērtēts 3 miljardu dolāru apmērā.
    •  Mikija galvas kontūra tiek izmantota Disneja kanāla logotipā.
    •  Multfilmās, ja Mikijs pagriež galvu, viņa ausis vienmēr paliek nemainīgā pozīcijā. Tā ir daļa no brenda.
    •  Otrajā pasaules karā jautājums Who is Mickey Mouse’s girlfriend? (Kas ir Mikija draudzene?) palīdzēja atklāt vācu spiegus.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē