• Trīs jaunas receptes no daktera Tereško no labi zināmiem ārstniecības augiem

    Padomi
    Ginta Auzniece
    16. augusts, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gvido Kajons
    Ko vēl var darīt ar visiem labi pazīstamo asinszāli, nātrēm un pelašķi? Gribu atsvaidzināt savas ārstniecības augu zināšanas, tāpēc dodos uz Cēsīm pie pazīstamā fitoterapeita daktera Artūra Tereško pēc padoma.

    Artūrs Tereško ir ārsts ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi un fitoterapeits ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi. Dr. Tereško tēju maisījumu autors – viņa arsenālā ir 35 ārstniecības augu tēju maisījumi, kuros kopumā tiek izmantots ap 110 dažādu augu. Autors arī vairākām grāmatām par ārstniecības augiem un to iedarbību. Vārdu sakot – abi ejam pļavā!

    Nātru sēklas

    • Kādas ir nātru sēklu pozitīvās īpašības?

    Nātrei (Urtica) piemīt ļoti izteiktas antibakteriālas īpašības, labi darbojas pret pūšanas procesiem. Piemēram, makšķernieki mēdz grozā izklāt nātru paladziņu un tad tajā likt noķertās zivis – loms ilgāk saglabājas svaigs. Tāpat notiek ar cilvēku, ja lieto nātres! Šogad nātru lakstu vākšanas laiks jau pāri,  bet ir kāda interesanta lieta – sēklas. Tās ir lielisks līdzeklis organisma spēcināšanai – kā jau visas sēklas, jo tajās apkopots viss auga dzīvības spēks un potenciāls. Nātru sēklas satur daudz omega 3 taukskābju – šīs sēklas ir kā dabiskā zivju eļļa no augu valsts. Īpaši vērtīgas cilvēkiem, kam ir dažādi veidojumi, adenomas, sievietēm, kam ir mastopātija.

    • Kā nātru sēklas pareizi sagatavot lietošanai?

    Smalkos nātru ziediņus norauj un pabrucini plaukstās (nebaidies, tās nekož!) – piebirst pilna sauja ar sīkiem bumbulīšiem. Kad šie bumbulīši, sēkliņas, ir melnas, tās ir gatavas vākšanai. Vienkārši saberz plaukstās, ber burciņā un pēc tam izžāvē, vari arī izsijāt. Nātru sēklu burciņu turi garšvielu plauktiņā un droši lieto pie ēdiena – piemēram, pieber pa tējkarotei brokastu biezpienam, salātiem. Garša ļoti patīkama, līdzīga magonēm.

    Vairums ārstniecības augu zied jūlijā, tad ir īstais laiks tos ievākt.

    Kā pagatavot pelašķu plāksteri?

    Krievu valodā pelašķi (Achillea millefolium) mēdz dēvēt par tūkstošlapu augu – pamēģini saķert pirkstos lapas kātiņu un nobraucīt no tā sīkās lapiņas, iznāk daudz, vai ne?! Tādas tikko nobraucītas svaigas lapiņas ir labas pret ievainojumiem – vienkārši savel plaukstās kā vates piciņu, pabužini, lai izdalās mitrums, un tad liec uz pušuma.

    Lai turētos, vari pietīt ar kādu lielāku auga lapu vai marli. Ļoti labi apstādina asiņošanu, palīdz sadziedēt iekaisumu, brūces, jo satur daudz K vitamīna, kas veicina asins recēšanu.

    Jauni asinszāles izmantošanas veidi: eļļa un konservants

    Visi zina, ka asinszāle (Hypericum perforatum) darbojas kā lielisks antidepresants, brīnišķīga pret iekaisuma procesiem… Bet ir divas mazāk populāras receptes.

    • Pirmā – gatavo eļļu. Brīnišķīgs sejas kopšanas līdzeklis sievietēm, labi palīdz apdegumu un brūču ārstēšanai uz ādas.

      Savāc asinszāles ziedus, sasmalcini, liec burkā un aplej ar labu eļļu. Trauku novieto siltumā un, kad eļļa iekrāsojas, nolej to, nospied biezumus un šajā pašā eļļā ieliec jaunus ziediņus, ko kādu laiku noturi un tad atkal nokās.

    • Otra recepte – savāc asinszāles ziedus, sažāvē, samal kafijas dzirnaviņās un plānā kārtiņā uzkaisi virs piepildītas ievārījuma burciņas. Ievārījums glabāsies ilgi un nepelēs, apsolu!
    Daudz noderīgiem ārstniecības augiem varbūt ir sanācis brist pāri, nezinot, ka tie ir labi un izmantojami.

    Pieci padomi, kā žāvēt augus

    1. Visus augus vari lietot arī zaļā veidā – nošķin no katra pa laipiņai, met krūzē iekšā, aplej un baudi tēju. Savukārt žāvēšana ir uzskatāma par konservēšanu – lai augi glabātos ilgi, vēlākam laikam.
    2. Pēc ievākšanas centies augus ātrāk sagriezt un likt žāvēties. Vislabāk sasmalcināt tos 0,5–1 cm garos posmiņos, jo tādos labāk saglabājas augu aktīvās vielas, un tādus arī vieglāk žāvēt un pēc tam lietojot dozēt.
    3. Ārstniecības augus nedrīkst žāvēt tiešos saules staros, jo ultravioletais starojums noārda bioloģiski aktīvās vielas. Labāk, lai vieta ir tumša, bet sausa un silta.
    4. Augus izklāj ne vairāk kā 1 cm biezā kārtā un vienreiz dienā ar rokām labi apmaisa.
    5. Augi ir izžuvuši, kad, liecot stiebriņus, tie neliecas, bet lūst.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē