Kā tad īsti ir – vai veikalā un tirgū nopirktās zemeņogas jāliek zem krāna? Un kā pareizi mazgāt zemenes?
- Lielāks risks, ka uz ogām varētu būt kaut kas nelāgs, saistāms nevis ar pesticīdu atliekvielām, bet gan ar to cilvēku personisko higiēnu, kuri ogas vāc un fasē. Neskatoties uz pārbaudēm, katru ogu pārbaudīt nav iespējams, un mēs nezinām, vai tie cilvēki, kas ogas vāca, bija ar cimdiem rokās vai nē, ar nomazgātām rokām vai nē, vai viņiem gadījumā nebija akūta caureja un tā tālāk.
- Ogas labāk mazgāt tieši pirms ēšanas, jo mitrums ļoti ātri veicina baktēriju vairošanos. Ja kādu iemeslu dēļ ogas jānoskalo ilgāku laiku pirms ēšanas, tās pēc tam vēlams nosusināt papīra dvieļos. Paradokss ir tāds – apēdot zemeni, kuru apgrābstījis kāds cilvēks ar netīrām rokām, visnotaļ iespējams, ka apēdīsi mazāk baktēriju, nekā tad, ja zemeni nomazgāsi un tā mitra būs stāvējusi vairākas stundas pirms apēšanas. Jo baktērijas mitrumā vairojas strauji.
- Ogas kastītēs nenozīmē, ka tās ir tīrākas! Ja zemenes, mellenes vai citas ogas nav speciāli fasētas un uz iepakojuma nav norādes, ka tās jau ir mazgātas (kā, piemēram, ir rakstīts uz atsevišķu salātu iepakojumiem), tad arī kastītēs ievietotās ogas noteikti ieteicams nomazgāt.
- Nevajag mazgāt ogas upes, strauta vai ezera ūdeņos – var sanākt, ka drošāk būtu bijis nemazgāt nemaz. Ogas jāmazgā tikai dzeramajā ūdenī! Vairāk par to, kā un kādas zemenes izvēlēties savam galdam, lasiet žurnāla IEVA jaunākajā numurā!