– Kā mati reaģē uz UV stariem?
– Dzīvs mats ir tikai tajā daļā, kas atrodas zem ādas, – saknītē. Savukārt mata redzamā daļa ir pabeigta struktūra – būtībā mirusi, tāpēc tā ir trauslāka, vieglāk sabojājama. Pats mats atjaunojas no mata sīpoliņa, kur tam piesaistās asinsvadi un nervu galiņi, un turpat arī atrodas matu rūpnīca – šūnas, kas ražo mata keratīna šķiedriņas, kā arī melanocīti jeb pigmentšūnas, kas veido matu krāsu.
Gaišmatainiem cilvēkiem melanocīti ražo mazāk pigmenta granulu, tumšmatainiem – vairāk. Šīs pigmenta granulas ir tās, kas absorbē ultravioleto (UV) starojumu – pigments saules ietekmē kļūst gaišāks, tādā veidā neitralizējot UV starojumu. Proti, UV starojums oksidē pigmentu un rada mata stiebrā tādu kā tukšumu, – līdzīgi kā kaulu porainību un trauslumu dēvē par osteoporozi, identiskas izmaiņas matu struktūrā dēvē par trihoporozi. Tu noteikti esi pamanījusi, ka mati vasarā maina krāsu un izbalo. Lūk, arī iemesls, kāpēc tā notiek!
21. gadsimta tipiskākās matu problēmas ir tā dēvētie 3T- trichoxerosis jeb matu sausums, trichoporosis jeb porainība un trichonodosis jeb matu samezglošanās pirmo divu iemeslu dēļ.
Tomēr, lai kā sabojāsi matus, tie atjaunosies un ataugs atkal veseli.
Tāpēc bojātu matu kopšana būtībā ir kosmētiskais remonts: balzami, maskas un dažādas ārstnieciskas procedūras vienkārši piepilda matu, aizšpaktelē tajā negludumus. Bet UV starojuma aizsarglīdzekļi domāti, lai nepieļautu, ka mati sausumā lūzt un plīst.
– Vai visi UV stari ir kaitīgi matiem?
– Tas, kad un vai matus aizsargāt no saules, atkarīgs no tā dēvētā UV indeksa. Latvijā tas mēdz sasniegt skaitļus 4–8, no iespējamiem 1–11, bet, jau sākot no 5, matiem ir vēlama aizsardzība. Šo indeksu var uzzināt laika prognožu lietotnē mobilajās ierīcēs vai laika ziņās internetā, piemēram, meteo.lv. Piemēram, iPhone mobilajos telefonos UV indekss ir redzams pie ikdienas laika prognozes. Ņem vērā, ka apmākusies diena nebūt nenozīmē, ka UV indekss ir zems, jo dažkārt arī mākoņainās dienās UV indekss patiesībā ir tik augsts, ka iespējams gan apdegt ādai, gan bojāt matus. Regulāri skatos UV indeksu laika prognožu lietotnē telefonā – ja tas ir augstāks par 4 – lietoju ādas aizsarglīdzekļus.
Jo augstāk sastāvdaļu sarakstā atrodas vielas, kas apzīmē aizsargfiltrus, jo spēcīgāka būs aizsardzība.
Kas attiecas uz pašiem līdzekļiem… Svarīgākais, meklējot matu aizsarglīdzekļus, ir atšķirt – kurš ir tiešām noderīgs produkts, bet kas – mārketinga triks. Vasaras sezonā veikalu plauktos parādās īpašās vasaras sērijas matu kopšanai – šajos līdzekļos iestrādāti ķīmiskie UV aizsargfiltri. No vārda ķīmiskie šajā gadījumā nav jābaidās, jo pamatā tie ir tādi paši filtri, kas tiek pievienoti ādai domātajos saules aizsargkrēmos. Tās ir konkrētas ķīmiskas vielas, kas absorbē un neitralizē UV starojumu, un ir pierādīts, ka tās tiešām darbojas.
Ja ādas saules aizsargkrēmiem ir precīzi SPF skaitļi, kas norāda uz aizsardzības stiprumu, matu līdzekļiem tā nav. Tāpēc galvenais, pēc kā vari atšķirt līdzekļa vērtīgumu – INCI jeb INGREDIENTS sarakstā vienmēr obligāti jābūt norādītām precīzām sastāvdaļām.
– Kuri saules aizsarglīdzekļi tiešām palīdz aizsargāt matus no UV stariem?
– Redzi, lietojot matu līdzekļus, tu vari iedarboties tikai uz mata ārējo daļu, nevis piekļūt pašam mata kodoliņam, saknītei. Āda ir kā aizsargbarjera, un daudzi līdzekļi šai barjerai vienkārši netiek cauri. Tāpēc tas ir mīts, ka vajag izvairīties no visvisādu matu līdzekļu lietošanas, jo tas viss sasūcas ādā. Nē! Ja kaut ko pūt uz matiem – tur tas arī paliek, līdz matus izmazgā.
Kas attiecas uz saules aizsarglīdzekļiem… Manuprāt, vērts lietot tikai tos matu līdzekļus ar saules aizsargfiltriem, kas ir leave-in jeb neizskalojama balzama formā vai kā izsmidzināmie spreji un matu lakas. Jā, saules aizsargfiltri mēdz būt arī līdzekļos, kas jāizskalo, piemēram, šampūnos un maskās, taču izskalojot nekas daudz no aizsargfiltriem matos tik un tā nepaliks. Sanāk, ka aizsardzība tiek solīta, bet – jēgas no tās nav. Savukārt neizskalojamie balzami ar aizsargfiltriem tiešām paliek matos un var veikt savu aizsargājošo darbiņu.
Pati saules aizsargfiltrus saturošus matu līdzekļus lietoju ceļojumos, ikdienā izvēlos cepuri vai lakatu, vai arī ieziežu matus ar kokoseļļu.
5 sirsnīgi padomi matu aizsardzībai no UV stariem:
- Matu aizsardzības līdzekļus, kas nav jāizskalo, dienas laikā vari lietot atkārtoti, taču rēķinies, ka tad līdzeklis mazliet samitrinās un saķepinās matus un sabojās frizūru.
- Sauļojoties vari matus visā garumā ieziest ar dabīgo kokosriekstu eļļu – tā pabaros un nedaudz arī aizsargās pret sauli. Ideāls variants eko dzīvesveida piekritējām – vienlaikus būs gan matu barošana, gan atjaunošana.
- Nedodies uz saulainu dienvidu kūrortu vai sauļoties pa tiešo pēc matu balināšanas un krāsošanas. Iespējams, kaut kas krāsā nav ideāli samaisīts, varbūt kaut kas nav, kā nākas, izskalots, tāpēc mati saulē krāsojuma vietā var pēkšņi nolūzt.
- Jo īpaši no saules jāsargā plāni mati, jo UV starojums bojā dermālos audus – ādā mazinās kolagēns, tā straujāk noveco, un arī matiem tas nepatīk, tāpēc situācija kopumā pasliktinās.
- Ja tev nepatīk lietot papildu matu kopšanas produktus pret sauli – atrodoties saulē valkā cepuri vai lakatu. Arī tā būs aizsardzība!