• Kā izvairīties no saules apdegumiem?

    Padomi
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    25. jūlijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Saulīte uzspīd un aktuāli kļūst saules apdegumi. Tie parasti nav tik smagi, lai cietušos guldītu slimnīcā, tomēr no tiem var un vajag izvairīties. Konsultē Sergejs Smirnovs, traumatologs ortopēds, arī kombustiologs – speciālists, kas ārstē termiskas traumas – un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Apdegumu centra vadītājs.

    – Kādi parasti ir gadījumi, kad pie jums vēršas ar saules apdegumiem?

    – Pirmais, kāpēc cilvēki vēr­šas pie mums ar saules apde­gumiem, ir sāpes. Viņiem riktīgi sāp. It sevišķi cilvēki ar balto ādu, viņiem pat neliela saule var nodedzināt muguru līdz sarka­numam kā vēzim.

    – Kā izvairīties no saules apdegumiem?

    Jālieto krēmi, kas pasargā no apdeguma, no saules ultravioletajiem stariem. Tie, kam tie cipariņi virsū uz­drukāti! Cilvēkiem ar gaišu ādu jāizmanto krēmi ar aizsargfak­toru 30 un augstāk. Ja reizes trīs nopeldies, atjauno aizsargkrē­ma kārtiņu. Jo sāļāks ūdens, jo biežāk atjauno krēmu.

    Arī tiem, kam ir tā dēvētais romāņu ādas tips, nevajag būt lielīgiem, viņiem sākumā jāpasmērē saules aizsargkrēms ar SPF 16, pēc tam SPF 8. Un pēc tam, kad cilvēks sapratis, ka vairs nesauļosies, tad noskalo visu un uzzied krēmu, kas domāts pēc sauļošanās. Uzsmērē pirmo kārtu, pagaidi trīs, piecas minūtes, kad krēms uzsūksies, un pēc tam uzsmērē otru kārtu, tad nebūs velkošās sajūtas. Bet, ja neko nelieto, tad zini, ka vakarā ādu savilks.

    Pirms došanās saulē nelieto pretsāpju un pretiekaisuma ziedi Fastum Gel, jo tā, saskaroties ar saules sta­riem, rada apdegumus.

    – Ko darīt, ja tomēr sanācis apdegt saulē?

    Pie saules apdegumiem jā­dzer daudz ūdens, jo organisms pastiprināti zaudē šķidrumu. Atkal – ja cilvēks to nedara, va­karā parādās drebuļi, paaugstināta temperatūra, slikta dūša, un viņš nonāk pie mums.

    Kādreiz mēs saulē apcepinātos pacientus uzņemam arī slimnīcā – tīri sāpju sindroma dēļ. Ir pat tādas sāpes, ka vēnā jāievada medikaments. Tad cietušās vie­tas apstrādājam ar savām vita­minizētajām ziedēm, un pēc pā­ris dienām cilvēks dodas mājās.

    Pūšļi rada paaugstinātu infekcijas risku. Ja ir pūšļi, nepeldies! Un – neaiztiec!

    – Kā rīkoties mājas apstākļos pēc saules apdeguma? Daudzi joprojām smērē krējumu.

    – Krējumu ne, mums tagad ir ļoti daudz labu preparātu, bet – nevajag ziedes, vajag krēmus. Praktiski der jebkurš krēms uz ūdens vai tauku bāzes, galve­nais tā uzdevums, lai āda ne­žūst, lai nav velkošās sajūtas, lai āda nav sausa, jo tad nāk klāt sāpes. Der kaut vai Calendula krēms, Dove, Nivea, bet no me­dicīniskajiem – Bepanthen un Pantenol krēms, alvejas gels. Labi ir arī SOS krēmi. Ja ļoti sāp, var iedzert ibumetīnu.

    – Vai pretapdegumu krēms ir pirmais, kas jādara, ja cilvēks apdeg saulē?

    – Pirms uzklāt krēmu, vislabākais paņēmiens ir atvē­sināt ādu. Ja iespējams iekrist Rīgas jūras līcī vai piemājas dīķī, dari tā! Uz balkona sauļojies? Lūdzu, tev turpat dzīvoklī ir duša, pēc pusstundas pastāvi desmit minūtes zem vēsa ūdens. Laukos aplej sevi ar ūdeni no šļūtenes vai akas.

    Par krējumu… Protams, ja nu galīgi nekā cita nav, tad arī senču metodi vari izmantot, lai gan krējumam saulē ir diezgan specifiska smarža. Turklāt tā ir pēdējā izvēle, ne pirmā! Un cita veida apdegumus ar krējumu nekad nesmērē!

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē