Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Ārsta izrakstītās zāles aptiekās nav pieejamas. Ko nu?!

    Padomi
    Gundega Gauja
    Gundega Gauja
    28. marts, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Pat rūpīgi izvēlētas un Zāļu reģistrā esošas zāles aptiekās var būt pieejamas ļoti ierobežotā daudzumā. Turklāt, to cenas ir krasi atšķirīgas un derīguma termiņi brīžiem satraucoši zemi. Ko šādās situācijās iesākt? Konsultē DITA OKMANE, Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību speciāliste, un Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente DACE ĶIKUTE.

    Lasītājas jautājums: «Radusies ne pārāk patīka­ma situācija ar zālēm Velbien­ne. Daktere man tās izrakstīja, iepriekš pārliecinoties, ka zāles Valsts zāļu reģistrā ir iekļautas, turklāt atzīmētas kā pieejamas. Cita situācija izrādījās aptiekās – tur šo zāļu nav. Nav arī noliktavā. Neviens nezina, kad būs. Meklēju vairākās pilsētās, protams, arī Rīgā. Ar lielām grūtībām dažās aptiekās atradu pa vienai kastītei. Visās aptiekās šīm zālēm bija tuvu gala termiņš, jo zāles pirku mēneša 28. datumā, tās vispār būtu jānoraksta, bet nekā… Pirmajā Mēness aptiekā man gribēja pārdot par pilnu cenu. Kad apjautājos par atlaidi termiņa dēļ, tad negribīgi, bet simbolisku atlaidi tomēr iedeva. Cenu aina vispār ļoti interesanta: vienā aptiekā Velbienne kastīte maksā 8 eiro, citā – 13,42 (ar atlaidi 4,03) eiro, bet trešajā – 11,89 (ar atlaidi 2,38) eiro, jo derīguma termiņš drīz beigsies. Kurš tomēr ir par to atbildīgs, ja rakstīts, ka zāles pieejamas, bet reāli zāļu nav visā Latvijā? Par kādu cenu būtu jāpārdod zāles divas dienas pirms to termiņa beigām? Un vai vispār tādas drīkst pārdot un lietot?» 

    Atbild ZVA pārstāve Dita Okmane:
    Par zāļu esamību vai neesa­mību tirgū ir atbildīgs konkrēto zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieks jeb ražotāja pārstā­vis, un viņam arī ir pienākums sniegt Zāļu valsts aģentūrai paziņojumu par reģistrētām zālēm, kuras pastāvīgi vai tikai uz laiku netiek laistas Latvijas tirgū. Atbilstoši sniegtajiem paziņojumiem informācija par zāļu pieejamību tiek aktuali­zēta aģentūras tīmekļa vietnē esošajā Zāļu reģistrā. Mājaslapā ir publicēts arī speciāls saraksts ar zālēm, kuras īs­laicīgi netiek laistas Latvijas tirgū, norādot arī datumu, kad zāļu piegādi paredzēts atjaunot, un iespēju atrast alternatīvas zāles.

    Konkrētajā situācijā var vai nu pasūtīt zāles aptiekā vai arī lūgt ārstam izrakstīt citas zāles ar tām pašām aktīvajām vielām.

    Ko darīt, ja aptiekās nav pieejamas ārsta izrakstītās zāles?

    Ja pacienti secina, ka aptiekās kādas zāles nav pieejamas, arī īslaicīgi, aicinām par to paziņot Zāļu valsts aģentūrai, izmantojot paziņošanas veidlapu, kas pieejama aģentūras tīmekļa vietnes sadaļā Reģistrs. Aģentūras darbinieki pārbauda šo informāciju pie zāļu ražotāju pārstāvjiem un aktualizē informāciju mājas­lapā.

    Zāles ar drīzu derīguma termiņu teorētiski drīkst pārdot, bet iegādāties šajā gadījumā nebūtu īsti pareizi.

    Ja Latvijā reģistrētās zāles nav pieejamas, bet šīs zāles pacientam nepiecie­šamas, Zāļu valsts aģentūra aptiekai izsniedz atļauju nereģistrētu zāļu ievešanai un izplatīšanai. Līdz ar to tu ar ārsta izrakstītu recepti vari vērsties jebkurā Latvijas aptiekā un lūgt, lai tā kon­krēto medikamentu sagādā.

    Kāpēc zālēm ir tik atšķirīgas cenas?

    Zāļu cenu nosaka zāļu ražotājs. Viens un tas pats medikaments dažādās aptiekās var maksāt atšķi­rīgi, bet to cena aptiekā nedrīkst būt lielāka par Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē norādīto maksimāli pieļaujamo cenu. Ja cena aptiekā tiek pārsniegta, tu par šo pārkāpumu vari ziņot Veselības inspekcijai. Medikamenta Velbienne 2 mg/1 mg apvalkotās tab­letes maksimāli pieļaujamā cena aptiekā ir 13,42 eiro ar PVN. Bet par atlaidēm lēmumu pieņem pats komersants. Normatīvie akti nosaka, ka aptiekā nedrīkst pārdot zāles PĒC derīguma termiņa beigām. Ja tās vēl divas vai  vienu dienu derīgas, teorē­tiski tās drīkst pārdot.

    Atbild farmaceite Dace ĶIKUTE:

    Zālēm ar drīzu derīguma termiņu jāatrodas karantīnas zonā

    Katrā aptiekā preču saņemšanas telpā jābūt karantīnas zonai, kurā novietot zāles un preces ar apšaubāmu kvalitāti. Arī zāles, kurām ļoti drīz bei­dzas lietošanas derīguma termiņš, nosacīti jāuzskata par potenciāli nekvalitatī­vām. Farmaceitam tās būtu jānovieto karantīnas zonā, savukārt cilvēkam nav racionāli iegādāties zāles, kuru lietošanas derīguma termiņš beidzas pirms ārsta nozīmētā ārstniecības kursa beigām.

    Farmaceitam būtu jākonsultē zāļu lietotājs par zāļu derīguma termiņu, ko un cik ilgi drīkst lietot, savukārt par cenu politiku noteiktā aptiekā atbildī­ba jāuzņemas licences turētājam jeb aptiekas īpašniekam. Kā rīkoties? Mans ieteikums – sazināties ar ārstu, un, ja viņš uzskata, ka jānozīmē tieši šāda aktīvo vielu kombinācija, pastāv iespēja aptiekā konsultēties par tā saukto nereģistrēto zāļu piegādi pacientam. Taču tad zāļu sagādāšana un saņemšana prasīs laiku. Tāpēc, iespējams, ka ārsts tev izrakstīs citu medika­mentu, kurš ir brīvi nopērkams aptiekās un lietojams uzreiz.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē