• Zobu izraut vai tomēr labot?

    Slimības
    Ginta Auzniece
    14. jūlijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Kādos gadījumos zobu var glābt, bet kādos – nevar un pat nedrīkst to darīt? Skaidro Edgars Sēja, mutes, sejas un žokļu ķirurgs Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā, savā ģimenes klīnikā Smaida līnija un klīnikā Sirowa Rīga.

    – Vai taisnība, ka zobus jāmēģina labot, kamēr vien var?

    – To parasti izvērtē zobārsts terapeits vai protēzists. Galve­nais – kāda ir zoba prognoze. Ja zobu nevar atjaunot un uzlikt kvalitatīvu protezēša­nas konstrukciju, piemēram, metāla inleju vai tiltiņu, vai kādu citu risinājumu, tad zobu labāk izraut.

    Būtiski, lai nav situācija, ka zobu salabo un pēc dažiem mēnešiem tas tik un tā jārauj ārā.

    Nereti veselus zobus izrauj arī ortodontiskos nolūkos – lai atbrīvotu žoklī vietu pirms zobu līdzināšanas. Ja no zoba palikusi vairs tikai sakne, kas turklāt arī ir bojāta, arī to reizēm var atjaunot, mūsdienu tehnoloģijas to ļauj, bet katra tāda situācija jāvērtē individuāli.

    – Vai uz zoba vēl kaut ko var būvēt, ja palikusi tikai sakne?

    – Ja sakne ir mīksta, ja smaganās ir periodontīts jeb smaganu iekaisums, ja zem smaganām ir žokļa kaula bojā­jums, ko var redzēt rentgenā… Reizēm arī tad, ja ir iekaisums zoba saknē, strutu fistula, cista… Jāsaprot, ka tas ir in­fekcijas perēklis organismā un dažkārt nevajag pūlēties zobu par visām varītēm saglabāt.

    Cita lieta, ka daudzi rauj zobus, jo vienkārši finansiālu apstākļu dēļ nevar atļauties tos atjau­not, kaut arī tas vēl ir iespē­jams. Tāpēc labāk problēmu risināt laikus, kad tā ir mazāka un arī risinājums maksā mazāk.

    – Vai cistas un fistulas zem zoba saknes var izārstēt arī ar antibiotikām?

    – To var darīt, bet – kom­binācijā ar zoba ārstēšanu, piemēram, kanālu tīrīšanu vai pārārstēšanu, jo antibiotikas vienas pašas tikai apstādinās iekaisuma akūto fāzi, bet neizārstēs pašu avotu. Tiesa, ja bojājums ir neatgriezenisks, zobu tik un tā labāk izraut. Bet, protams, ir dažādas situā­cijas un dažādi cilvēki –  vienam ir mazāk gadu un stip­ra imunitāte, otram – vairāk gadu un daudz blakusslimī­bu, kuru dēļ vēl jo mazāk ar hronisku iekaisumu vajadzētu auklēties.

    – Kardiologus uztrauc bakteriālais endokardīts – sirds apvalka iekaisums, kam pie vainas nereti ir hro­niski bojāti, neārstēti, pat sastrutojuši zobi.

    – Jā, mēdz gadīties, ka hroniski neārstētu zobu dēļ sākas nopietnas sirds vainas, kas smagākos gadījumos var beigties letāli. Arī pie mums, Latvijā, ir bijuši gadījumi, kad no šīs kaites nomirst.

    – Tātad nelabot caurumus zobos ir bīstami veselībai?

    – Tieši tā. Organismā ir hronisks, neārstēts iekaisums, imunitāte samazinās, iespējams, ir vēl kādas nopietnas blakus kaites un visi šie apstākļi sasummējas un rada tiešām bīstamu situāciju.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē