Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Zināji? Ar stomatītu visbiežāk slimo mazuļi līdz trīs gadu vecumam

    Slimības
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    27. jūlijs, 2012
    2 komentāri

    Drukāt

    Saglabāt

    Stomatīts ir mutes dobuma – vaigu, mēles, aukslēju – gļotādas iekaisums, kam raksturīgi čūlaini izsitumi. Stomatītu var izraisīt vīrusi, kāda vispārēja saslimšana, alerģija uz pārtikas produktu vai medikamentu un citi faktori.

    Stomatīts parasti ir nepatīkams un mokošs, mazulim sāp mutīte, paaugstinās ķermeņa temperatūra, viņš kļūst čīkstīgs un niķīgs, nespēj paēst. Stomatītu izslimo apmēram 80–90% bērnu, lielākoties līdz trīs gadu vecumam. Ja stomatīts nav bijis līdz trīs gadu vecumam, tas var būt arī lielākam bērnam, bet diezgan reti. Jo agrāk stomatītu izslimo, jo vieglākā formā tas norit.
    Stomatīts ir lipīga slimība, bērni var inficēties kopā spēlējoties, lietojot vienas un tās pašas rotaļlietas, ēdot ar vienu karoti u. tml. Tāpēc, ja bērnam ir stomatīts, viņu nevajadzētu vest uz bērnudārzu, pulciņiem vai vietām, kur uzturas daudz bērnu. Sarežģītāk ir izvairīties no brāļu, māsu inficēšanas. Tāpēc, ja kādam no bērniem ģimenē ir stomatīts, jāizvairās lietot vienus galda piederumus un rotaļlietas. Ja brālis/māsa ir vecāks par trim gadiem, tad, visticamāk, viņam infekcija ies secen. Parasti stomatītu ārstēt ar antibiotikām nevajag. Tikai dažos gadījumos.

     

    2 komentāri

    delilah
    Mana meita šovasar sākumā izslimoja ar stomatītu. Ģ.ā. ieteica smērēt pioktanīnu. Trīs dienas mazā staigāja ar lillā muti, bet likās, ka kļūst aizvien sliktāk un mēs braucām uz ĀP, jo viņa nespēja ne ēst, ne dzert, nemitīgi raudāja un bija neapmierināta. Ātrajā palīdzībā ārsts ieteica lietot tikai sentēvu metodes, skalot ar kumelītēm un smērēt ar sakultu olas baltumu. divas dienas veicām šādas procedūras, bet arī tas nelīdzēja. Galu galā, vairs nespēju izturēt, ka nekas nelīdz un zvanīju zobārstam, kas ieteica nopirkt stomagēlu. Lietošanas instrukcijā bija minēts, ka bērniem līdz 3g.v. to nedrīkst lietot, jo klāt ir lidokaīns, taču mazā jau vairāk kā nedēļu bija nomocījusies minimāli dzerot un tikpat kā neko neēdot, tāpēc smērēju šo smēri. Un jau otrā dienā bija uzlabojumi. trešajā no stomatīta nebija ne vēsts. Meitai tad bija 1g9mēn.Lielajam brālim(4.g.v) izvairīties no māsas un kopīgām rotaļlietām tikpat kā nebija iespējams, taču par laimi viņš nesaslima, bet meitas mazā draudzenīte, kura ir vienā vecumā, saslima, jo abas rotaļājās dienu pirms stomatīts "uzbruka". Diez vai ir iespējams, ja reiz šī slimība izslimota, ar to inficēties atkārtoti? :(
    MMredakcija
    Galvenais stomatīta izraisītājs bērniem ir viens no herpesvīrusa veidiem. Ar to mazulis var inficēties gan no pieaugušajiem, gan citiem bērniem, ar kuriem kopā rotaļājas un lieto vienus sadzīves priekšmetus un rotaļlietas.Ja bērnam ir herpētiskais stomatīts, viņš jūtas slikti, atsakās no ēdiena. Mute var sāpēt tik ļoti, ka mazais atsakās pat no šķidra ēdiena un dzēriena. Pirmajās 24 stundās mute kļūst sāpīga, paaugstinās temperatūra, palielinās kakla limfmezgli. Mutē parādās 3–4 milimetrus lieli pūslīši, kas drīz pārplīst un veido seklas, sāpīgas čūliņas. Var iekaist arī smaganas. Jo vairāk čūlu un bojājumu, jo smagāka saslimšana. Stomatīts parasti pāriet apmēram 10–14 dienās. Bērni ar vājāku imunitāti parasti slimo ilgāk. Kad primārais herpesvīruss pārslimots, tas paliek organismā un vēlāk izpaužas kā aukstumpumpas uz lūpām vai to tuvumā.Bojājumi mutes dobumā var būt saistīti arī ar tādām vīrusu infekcijām kā vējbakas, masaliņas, herpangīna u. c. Ja stomatīts saistīts ar kādu vispārēju saslimšanu, tas var būt gan kādas slimības izpausme, gan attīstīties slimības ārstēšanas dēļ. Visbiežāk stomatīts saistīts ar ādas slimībām, piemēram, eritēmu, dermatozi u. c. Ja stomatītu izraisījusi kāda ādas slimība, visvairāk čūlu ir uz vaigiem, lūpām, aukslējām un mēles. Bojājumi parasti asiņo un sadzīstot veido kreveles. Slimība var ilgt 3–4 nedēļas. Bojājumi mutes dobumā var rasties, ja mazajam ir arī kāda asins slimība, Krona slimība vai citas saslimšanas.

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē