• Zems asinsspiediens vecākiem cilvēkiem: iemesli un ārstēšana

    Slimības
    Ginta Auzniece
    12. janvāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vecāki cilvēki mēdz sūdzēties par zemu asinsspiedienu, un vasarās šī problēma saasinās vēl vairāk. Ko darīt, lai turētu asinsspiedienu pēc iespējas veselīgākā līmenī? Skaidro Kārlis Trušinskis, kardiologs P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents.

    Lasītājas jautājums: «Man ir 70 gadu, un mokos ar zemu asinsspiedienu – ir slābanums, nespēks, grūti pastrādāt. Dienās augšējais spiediens gan uzlec nedaudz pāri 100, bet apakšējais vienmēr ir zems – līdz 60. Pulss – 70–80 sitieni minūtē. Kafija, kā teica ģimenes ārsts, spiedienu nepaceļot, tikai vēl vairāk paātrina pulsu. Dakteris saka: spiediens man tāds no vecuma, jo paplašināti asinsvadi. Ko lai daru? Varbūt ir kāda izeja?» Irēna.

    Ko darīt, ja ir pārlieku zems asinsspiediens?

    Pirmkārt, medicīniski par zemu asinsspiedienu jeb hipotensiju uzskata tādu spie­dienu, kas ir zem 90/60 mmHg. No tāda viedokļa raugoties, 100/60–70 mmHg ir gluži normāls asinsspiediens, par ko nebūtu jāuztraucas. Patiesībā zems asinsspiediens ir iemesls pat mazliet apsveikt, jo mūsdienās lielākā nelaime da­žādos vecumos ir tieši paaug­stināts asinsspiediens, no kā savukārt rodas citas nopietnas nepatikšanas.

    Ja neviena pārbaude problēmas neuzrāda, visticamāk, tāds asinsspiediens konkrētajam cilvēkam ir fizioloģiska norma – viņa orga­nisma īpatnība.

    Otrs – asinsspiediena skaitļi jāvērtē kontekstā. Proti, vai tāds asinsspiediens tev bijis visu dzīvi; vai kādam ģimenē, piemēram, taviem vecākiem, māsām, brāļiem, tas bijis līdzīgs; vai tu lieto kādus medikamentus, kam piemīt tieksme pazemināt asinsspiedienu; kāds ir tavs dzīves ritms – cik aktīva esi ikdienā, kādi ir tavi ēšanas un šķidruma lietoša­nas paradumi. Tam visam ir nozīme!

    Vai taisnība, ka zems asinsspiediens vairāk ir vecu cilvēku problēma?

    Kas attiecas uz jēdzienu – zems asinsspiediens no vecu­ma… Tā domāt ir aplami, jo patiesībā ir gluži pretēji – no pieredzes zinu, ka vecā­kiem cilvēkiem bieži ir tieši paaugstināts asinsspiediens. Tāpēc tā apgalvot tiešām nebūtu īsti labi.

    Toties – vecumā zemam asinsspie­dienam var būt savi, tā teikt, palaidējfaktori. Varbūt izklausās pārāk vienkārši, bet viens no popu­lārākajiem iemesliem, kādēļ senioriem pazeminās asins­spiediens, un jo īpaši vasarā, ir nepietiekama šķidruma uzņem­šana.

    Seniors, iespējams, izmanto saulaino vasaru un augu dienu rosās dārzā, un vienkārši aizmirst, ka jāpadzeras.

    Turklāt cilvēkiem gados tīri fizioloģiski ir samazināta slāpju sajūta, tāpēc par ūdens dzeršanu sev visu laiku speciāli jāatgādina. Rezultātā, ja šķidruma orga­nismā ir par maz, sākas atūde­ņošanās (dehidratācija), līdz ar to arī cirkulējošo asiņu tilpums organismā samazinās un tādēļ pazeminās arī asinsspiediens.

    Šā­dās situācijās ir tipiski, ka pulss ir nedaudz paaugstināts, jo asinsrites sistēma cenšas kompensēt pazemināto spiedienu. Tāpat arī regulāra ēdienreižu izlaišana var veicināt cukura līmeņa krišanos asinīs un līdz ar to pa ķēdīti – arī asinsspiediena lejupslīdi. Tāpēc, lūdzu, atceramies padomāt ne tikai par bērniem un mazbērniem, bet arī par sevi – regulāri padze­rties, ieturēt maltīti, kaut ko uzkost starp ikdienas darbiem.

    Ja nespēks un vājums, pamainot šķidruma uzņemšanas paradumus, nemazinās, asins analīzēs vajadzētu pārbaudīt dzelzs un cukura līmeni, kā arī hormonu darbību.

    Kuras zāles var ietekmēt asinsspiedienu?

    Ir virkne medikamentu, kas spēj ietekmēt asinsspiedienu. Piemēram, urīndzenošās zāles, vīriešiem preparāti prostatas ārstēšanai un viagras tipa me­dikamenti, ko kungiem izraksta erektilās disfunkcijas ārstēšanai. Vēl viena tipiska situācija – lietojot zāles pret augstu asins­spiedienu, svarīgi ir nesamazi­nāt par daudz, respektīvi, zem 120 mmHg. Arī medikamentiem, ko lieto sirds mazspējas un aritmiju ārstēšanai, bieži mēdz būt tendence pazemināt asins­spiedienu. Bet – šīs problēmas ir risināmas, sadarbojoties ar savu kardiologu vai ģimenes ārstu.

    Ja tiek lietotas kādas zāles, es ieteiktu ieviest savu asinsspie­diena un pulsa dienasgrāmatu un nedēļu divas reizes (visla­bāk – no rīta pamostoties un va­karā, ejot pie miera) katru dienu vienā un tajā pašā laikā veikt mērījumus, un pierakstīt tos.

    Pēc mērījumu rezultātiem ārsts varētu redzēt, kas jāpamaina zāļu devās – varbūt tabletes vietā jādzer pustabletīte, lai asinsspiediens nesamazinātos tik strauji. Tas viss ir izdarāms, ja pacients un ārsts sadarbojas kā komanda.

    Daži simptomi, ko neatstāt bez ievērības, ja ir zems asinsspiediens:

    • Ja allaž bijis paaugsti­nāts asinsspiediens, bet pēkšņi tas kļūst zems.
    • Ja kombinācijā ar zemu asinsspiedienu ir reiboņi, ģīboņi, slikta dūša, vemšana.
    • Ja papildus zemam asinsspiedienam ir kritiski zems pulss – zem 50 sitie­niem minūtē.
    • Ja starpība starp aug­šējo un apakšējo asins­spiedienu ir lielāka par 50–60 mmHg. Tas var liecināt par asinsvadu elasticitātes samazināšanos.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē