• Zems asinsspiediens — slēpnis citām kaitēm vai organisma īpatnība?

    Slimības
    Ginta Auzniece
    2. janvāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Vecākiem cilvēkiem zems asinsspiediens nereti saistīts medikamentu lietošanu, nepietiekamu fizisko aktivitāti, piemiršanu paēst un padzerties. Kādi vēl varētu būt zema asinsspiediena iemesli? Skaidro Kārlis Trušinskis, kardiologs P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents.

    Ja ir nespēks, vājums un, pamainot šķidruma uzņemšanas paradumus, situācija neuzlabo­jas, vajadzētu noskaidrot, kāds ir hemoglobīna un feritīna jeb dzelzs rezervju līmenis asinīs. Proti, nodot asinsanalīzes! Reizēm aiz tādiem nevainīgiem simptomiem kā nogurums, nespēks un zems asinsspiediens slēpjas mazasinība, arī slēpta iekšēja asiņošana.

    Tāpat būtu svarīgi noskaidrot, vai kaut kur fonā nav endokrīni traucējumi, piemēram, pazemināta vairogdziedzera funkcija vai izmainīta virsnieru dziedze­ru darbība, kam arī ir sava loma asinsspiediena regulā­cijā. Tāpēc būtu labi nodot asinsanalīzes, lai pārbaudītu vairogdziedzera hormona TSH koncentrāciju un virsnieru hormona līmeni asinīs. Nevajadzētu aizmirst par cukura līmeni asinīs – jāno­skaidro, vai nav sācis attīstīties cukura diabēts, kam ir cieša saistība ar asinsspiedienu.

    Reizēm aiz tādiem nevainīgiem simptomiem kā nogurums, nespēks un zems asinsspiediens slēpjas mazasinība, arī slēpta iekšēja asiņošana.

    Kādi vēl varētu būt asinsspiediena problēmu iemesli?

    Retāk, bet tomēr – asins­spiedienu pazemināt var arī smagas alerģiskas reakcijas, iekaisīgi procesi orga­nismā. Kas attiecas uz kardioloģiskām vainām – būtu labi, ja ģimenes ārsts sirdi izklausītu ar fonendoskopu, jo zems asinsspiediens var būt saistīts arī ar sirds aortālā vārstuļa problēmām. Normālā situācijā vārstulim būtu jānoslēdzas, lai nelaistu sirdī atpakaļ asinis, ko tā izpumpē, – ja vārstulis neslēdzas, kā nākas, spiediens ir zems, jo asinis nonāk atpakaļ sirdī, nevis asinsritē. Izklausot krūtis, to var dzirdēt kā troksni. Tādā gadījumā ārsts var nosūtīt arī uz sirds izmeklēšanu ar ultraska­ņu – ehokardiogrāfiju.

    Ko darīt, ja pēc visu analīžu izdarīšanas zemam asinsspiedienam, šķiet, nav iemesla?

    Ja neko no tā, ko tikko nosaucu, pēc pārbaudēm nevari attiecināt uz sevi, tad, visticamāk, tāds asinsspiediens konkrēti tev ir fizioloģiska norma – tava orga­nisma īpatnība. Un, ja tu jūties daudzmaz labi, speciāli nekas nav jāārstē! Ja allaž bijis paaugsti­nāts asinsspiediens, bet pēkšņi tas kļūst zems, noteikti nevajadzētu to atstāt bez ievērības. 

    Ieteikumi, kā mazināt zema asinsspiediena radītu nespēku

    1. KUSTIES! Izmanto labo laiku un, ja tev nav dārza, kur rosīties, dodies ārā vienkārši staigāt – ar draudzeni, ar mazbērniem, ar suņuku, ar nūjām… Vienalga kā – vienkārši kusties, elpo svaigu gaisu, un arī tas liks asinsvadiem toni­zēties, uzlabos asinsriti, un spiediens var mazliet paaugstināties. Arī vingrošana nāktu par labu tavam asinsspiedienam. Tikai dari to ar mēru, neforsē, lai nedabūtu sirdsklauves!
    2. PATRENĒ ASINSVADUS. Kā to darīt? Paņēmiens par brīvu velti – kontrast­duša. Reizēm zems asinsspiediens saistīts ar asinsvadu tonusa zudumu, un to var labi pastimulēt, liekot asinsvadiem pastrādāt, sašaurinoties un paplašinoties, – piemēram, trīs minūtes dušojies, cik vien vari izturēt siltā ūdenī, bet nākamās trīs – pakāpeniski laid sev virsū vēsu ūdeni. Ar katru dienu tādas kūres vari padarīt ilgākas.
    3. KOFEĪNU SATUROŠI DZĒRIENI. Lai gan tavs ģimenes ārsts norādīja, ka kafija neveicina asinsspiediena paaug­stināšanos, kaut ko jau tajā esošais kofeīns tomēr dara. Turklāt kafija nav vienīgais kofeīnu saturošais produkts – to satur arī melnā un zaļā tēja, šokolāde, kola. Tiesa, kola vienlaikus ir arī cukura bumba, tāpēc ar to jāuzmanās. Enerģijas dzērieni vairāk paaugstina pulsa biežumu, tāpēc situācijā ar zemu asinsspiedienu tos es tiešām neieteiktu.
    4. AUGU VALSTS PREPARĀTI. Pastimu­lēt asinsspiedienu var palīdzēt ginka, žeņšeņa preparāti, arī fitoterapija un homeopātija. Mēģini atrast to, kas palīdz justies labi tieši tev, bet – tikai ar noteikumu, ka lieto arī citas, zinātniski pierādītas, ārsta izrakstītas zāles.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē