1. Kādi ir dabiskie izsargāšanās veidi, kas vislabāk pasargā no neplānotas grūtniecības?
“Nekādi! Neviens no šiem veidiem efektīvi nepasargā no grūtniecības, jo dabisko izsargāšanās veidu kontrole nav sievietes rokās. Rēķinot auglīgās un neauglīgās dienas jeb izmantojot kalendāro metodi, sieviete var sekot līdzi norisēm ķermenī ar ovulācijas testu palīdzību, ņemt talkā dažādas aplikācijas, bet stresa situācijas, pārslodze, emocionālie pārdzīvojumi smadzenēm dod citādas komandas. Tad hipofīzes ass kontroles mehānisms no pacientes rokām pāriet nenoteiktā kontroles līmenī. Sieviete domā, ka ovulācija vēl tikai būs, bet tā jau bija vakar. Tas kalendāro metodi padara ļoti nedrošu.
Daudzi pāri tehniski precīzi ir apguvuši pārtraukto dzimumaktu, bet jāņem vērā dažas nianses. Brīvdienās tuvības mirkļi mēdz būt biežāk un urīnizvadkanālā vīrietim vienmēr var palikt kāds dzīvs un apaugļot spējīgs spermatozoīds, kas sagaida nākamo reizi. Ir vajadzīgs tikai viens spermatozoīds un viena olšūna, lai grūtniecība varētu iestāties. Turklāt, izsargājoties šādi, visa atbildība gulstas tikai uz vīrieša pleciem, un abi partneri zaudē daudzus pozitīvus mirkļus,” skaidro Ieva Erciņa.
2. Vai grūtniecība var iestāties pirmā dzimumakta laikā?
“Var! Joprojām ir dzīvs šis mīts, ka pirmajā reizē nevar palikt stāvoklī. Man ir pacientes, kas palikušas stāvoklī pašā pirmajā tuvības reizē dzīvē. Tāpēc saruna par to ģimenē un skolā ir svarīga jau pirms pusaudžu vecuma,” atzīst ginekoloģe.
3. Vai ir droši mīlēties bez izsargāšanās menstruāciju vai bērna zīdīšanas laikā, nebaidoties palikt stāvoklī?
“Nav droši! Tas ir populārs mīts, ka grūtniecība nevar iestāties, ja mums ir sekss mēnešreižu laikā. Daudzām sievietēm ovulācijas ritms ir ļoti nenoteikts. Mēnešreižu pēdējās dienās olnīcas jau var būt sagatavojušas dominanto folikulu, un, tam plīstot, notikt apaugļošanās. Turklāt sievietes intīmās zonās gļotādas krociņās ir silta, mīksta, barības vielām bagāta vide, kas nodrošina spermatozoīdiem iespēju tur “dzīvoties” līdz pat trīs diennaktīm un izdevīgā brīdī “aizskriet” līdz olšūnai.
Pēcdzemdību periodā arī bērna zīdīšanas laikā, neskatoties uz to, ka menstruācijas vēl nav atjaunojušās, sievietes endokrīnā sistēma jau ir orientēta uz nākamo grūtniecību. Tas nozīmē, ka olšūna nobriest agrāk, nekā ir sākusies mēnešreize. Tāpēc dažkārt mēnešreizes pat neatsākas, jo ir iestājusies nākamā grūtniecība,” par daudzu pacienšu pieredzi stāsta Ieva Erciņa.
4. Kādu iemeslu dēļ daudzas sievietes baidās no hormonālajiem kontracepcijas līdzekļiem?
“Sievietes parasti baidās no hormonālās kontracepcijas nepamatotu iemeslu dēļ! Precīzi lietojot individuāli izvēlētus hormonu preparātus pēc tam, kad ginekologs izvērtējis sievietes veselības stāvokli, anamnēzi un vēlmes, risks, ka radīsies liekais ķermeņa svars, pastiprināts apmatojums, libido zudums, trombozes vai neauglība nākotnē ir samazināts līdz minimālajam iespējamam,” skaidro ginekoloģe.
5. Kura kontracepcijas metode ir visefektīvākā?
“Visefektīvākā no kontracepcijas metodēm, kas šobrīd ir pieejama, ir hormonālā intrauterīnā sistēma jeb hormonālā spirāle. Šīs metodes kontracepcijas efektivitāte ir līdz pat 99%. Latvijā grūti pieejami, bet ar augstu efektivitāti, ir arī zemādas implanti. No neplānotas grūtniecības labi pasargā arī nehormonālās spirāles. Hormonālajai kontracepcijai tablešu un vaginālo riņķīšu formātā ir nedaudz zemāka efektivitāte, jo to ietekmē arī sievietes līdzdalība – līdzekļa pareiza un precīza lietošana.
Tas pats efektivitātes ziņā attiecas uz prezervatīva lietošanu, bet šis ir vieds, kā sevi vienlaikus pasargāt gan no seksuāli transmisīvām infekcijām, gan arī no neplānotām grūtniecībām. Tas ir piemērots kontracepcijas līdzeklis jauniem pāriem, kas tikko sāk savu intīmās dzīves “karjeru”,“ stāsta Ieva Erciņa.