- Pašizolējies! Vislabāk – paliec mājās un iespējami maz dodies uz vietām, kur ir citi cilvēki. Slimības pētnieki ir atklājuši, ka bērni vīrusu mēdz pārslimot ļoti viegli, pat nemanāmi, savukārt vecākiem cilvēkiem vīrusa izraisītā slimība norit daudz smagāk. Tāpēc šis nav īstais laiks, lai tiktos pat ar bērniem un mazbērniem, kur nu vēl ar draudzenēm. Sazvanieties pa telefonu!
- Ej pastaigās! Atrodi vietu, kur ir maz cilvēku, un ej pastaigās vai nūjot, jo fiziskas aktivitātes palīdz pasargāties no vīrusa. Noteikti vēdini telpas: nevis visu laiku turi vaļā mazu loga spraudziņu, bet uz pārdesmit minūtēm atver visus logus, lai notiek pilnīga gaisa apmaiņa.
- Iepērcies gudri! Izmanto katru iespēju, lai pārtiku sagādā kāds cits – kaimiņi, bērni, draugi. Ja tomēr jādodas uz veikalu, rūpīgi apdomā pirkumus, lai iepirkšanās ir iespējami ātra. Labāk dodies uz veikalu agri no rīta, kad tur ir mazāk cilvēku.
Izmanto veikalu piedāvātās iespējas – vienreiz lietojamos cimdus un dezinfekcijas līdzekļus. Izvairies no cieša kontakta ar citiem cilvēkiem un ievēro vismaz divu metru distanci. - Ievēro roku higiēnu! Mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni vismaz 20 sekundes. Ja vietā, kur atrodies, ziepes tobrīd nav pieejamas, dezinficē tās ar līdzekli uz alkohola bāzes. Šņabis īsti nederēs: vīrusu iznīcina tikai tāds alkohols, kuram ir vismaz 70% spirta.
- Dezinficē virsmas! Uz dažādām virsmām vīruss spēj dzīvot ilgi, tāpēc virsmas, kuras aiztiec ar rokām, vēlams dezinficēt ar dezinfekcijas līdzekli vai stipru alkoholu, kurā ir 70% spirta. Noteikti velc cimdus, jo tik spēcīgs alkohols bojā roku ādu. Savukārt, atšķaidīts zemākā koncentrācijā, tas vīrusu var neiznīcināt.
Nesarokojies, neapskaujies, nesabučojies! Lai kā priecājies par kādu satikšanos, palieciet pa gabalu! Ja kāds šķauda vai klepo, ievēro īpašu piesardzību. - Neapdraudi citus! Klepojot un šķaudot, aizliec muti un degunu ar saliektu elkoni vai salveti, pēc tam nekavējoties izmet salveti un nomazgā rokas. Izvairies aiztikt ar rokām acis, degunu un muti. Ja vēlies, vari izmantot sejas masku. Pētnieki gan lēš, ka tā nepasargā no inficēšanās ar neganto vīrusu, bet, ja tā jūties drošāk – izmanto!
- Padomā, ko darīsi, ja saslimsi! Ja ģimenē esat vairāki cilvēki, padomā, kurā telpā uzturēsies sasirgušais, lai viņam būtu iespējami mazāks kontakts ar pārējo ģimeni. Pakonsultējies ar ģimenes ārstu un laikus sagādā gan tās zāles, kas tev jau tagad vajadzīgas ikdienas lietošana, gan tās, kuras varētu noderēt, ja tomēr noķersi vīrusu.
Gādā, lai mājās ir:
- uzticams termometrs;
- daži tīri naktsveļas komplekti un zeķes;
- vairāki tīras gultasveļas komplekti, lieka sega;
- daudz salvešu deguna šņaukšanai;
- termoss, zāļu tēja, C vitamīns;
- sejas maska, vienreiz lietojamie cimdi;
- paracetamols temperatūras mazināšanai.