Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT!
  • Vairogdziedzeris strādā pārāk lēni? Lūk, kas tam var būt par iemeslu!

    Slimības
    Indra Ozoliņa
    26. marts
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Tattoboo/Shutterstock.com
    Palēninātas vairogdziedzera darbības simptomi ir nespecifiski, piemēram, ādas sausumu, matu izkrišanu vai nogurumu var izraisīt arī citi iemesli. Taču, ja šie simptomi ir vairāki vienlaikus, tas jau rada aizdomas par hipotireozi jeb palēninātu vairogdziedzera darbību, ko var pārbaudīt ļoti vienkārši – veicot analīzes. Stāsta Kristīne Geldnere, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe, Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes docētāja.

    Hašimoto tireoidīts

    Visbiežākais hipotireozes jeb gausas vairogdziedzera darbības iemesls ir autoimūna kaite – Hašimoto tireoidīts. Lielākoties ar Hašimoto tireoidītu slimo sievietes 40–50 gadu vecumā, bet tas mēdz būt arī jaunākām un vecākām dāmām.

    Kāpēc autoimūnās slimības vispār rodas? Vienas atbildes nav. Bieži vien iemesls saistīts ar iedzimtību.

    Ja ģimenē bijusi kāda autoimūna kaite, tad risku ar to saslimt var pārmantot.

    Savukārt, ja iedzimtības nav, imūnsistēma dzīves laikā tik un tā var sastapties ar dažādiem faktoriem, kas izraisa tās nepareizu darbību un vēršas pret paša organisma šūnām – šajā gadījumā pret vairogdziedzera šūnām. Imūnsistēmu mēdz ietekmēt gan hronisks stress, gan vīrusu infekcijas, gan apkārtējās vides piesārņojums, no kā mēs neviena neesam pasargāta.

    Autoimūnās slimības gadu gaitā sastop arvien biežāk.

    Viens no skaidrojamiem ir arī tāds, ka, attīstoties medicīnai, mēs varam labāk tās diagnosticēt.

    Ko un kā pārbaudīt?

    Cilvēkiem, kuriem ir Hašimoto tireoidīts, par autoimūno slimību liecinās paaugstinātas tireoperoksidāzes (TPO) antivielas asinīs.

    Tireoperoksidāze ir vairogdziedzera enzīms, kuram ir nozīmīga loma vairogdziedzera hormonu sintēzē.

    Samērā bieži mēs redzam arī analīzes, kurās ir paaugstināts TPO antivielu daudzums asinīs, taču vairogdziedzera hormoni ir normas robežās – vairogdziedzeris darbojas pilnīgi normāli. Šādos gadījumos ārstēšana parasti nav vajadzīga, taču pastāv risks, ka turpmākās dzīves laikā var attīstīties gausāka vairogdziedzera darbība jeb hipotireoze. Tāpēc periodiski ārsta kontrolē būtu jāveic vairogdziedzera hormonu analīzes.

    Nereti notiek arī tā, ka visu atlikušo mūžu ir paaugstinātas TPO antivielas, bet vairogdziedzera darbība būtiski nemainās.

    Vai vairogdziedzeris strādā par gausu, var ļoti viegli pārbaudīt. Vispirms jānosaka TSH līmenis asinīs – tas ir hormons, kuru izdala hipofīze (endokrīnais dziedzeris galvas smadzenēs) un kurš ietekmē vairogdziedzera šūnu funkciju, lai tajās izdalītos vairogdziedzera hormoni T3 (trijodtironīns) un T4 (tiroksīns).

    Šie hormoni, nokļūstot asinsritē, ietekmē mūsu vielmaiņu, sirds un asinsrites sistēmu, kaulu metabolismu, centrālo nervu sistēmu, kuņģa un zarnu traktu – principā visu organismu.

    Asinīs T3 un T4 cirkulē saistīti ar olbaltumvielām, tādēļ, veicot analīzes, tiek noteikts ar olbaltumvielām nesaistītais hormonu daudzums jeb brīvais T3 un brīvais T4, kas precīzi atspoguļo bioloģiski aktīvo vairogdziedzera hormonu apjomu.

    TSH analīze ir valsts apmaksāta, un uz to var nosūtīt ģimenes ārsts. Ja šī analīze būs izmainīta, viņš tevis nosūtīs uz brīvā T4 analīzi. Ģimenes ārstu praksēs brīvā T3 analīze netiek apmaksāta, bet, lai izlemtu, vai nepieciešama ārstēšana, pietiek ar TSH un T4 analīzi.

    Ja TSH līmenis asinīs ir tikai nedaudz paaugstināts un brīvā T4 līmenis ir normāls, nereti pietiek ar situācijas novērošanu.

    Ārstēšana noteikti jāuzsāk, ja TSH ir paaugstināts, bet T4 samazināts, jo, ja trūkst vairogdziedzera hormonu, tiek ietekmētas visas organisma sistēmas. Pacienti parasti brīnās, kad saku, ka vairogdziedzeris darbojas palēnināti, bet analīzēs redzams paaugstināts TSH rādītājs… Tas saistīts ar to, ka TSH netiek sintezēts tieši vairogdziedzerī. TSH ir regulējošais hormons, ko, kā jau sacīju, izstrādā hipofīze.

    Hašimoto tireoidīta gadījumā paaugstinātās TPO autoantivielas bojā vairogdziedzera šūniņas,

    un tās vairs nespēj izdalīt pietiekami daudz vairogdziedzera hormonu – T4 un T3. Šis hormonu daudzums ir kā signāls hipotalāmam un hipofīzei, kas mēģina izdalīt vairāk TSH, lai piespiestu vairogdziedzerim izstrādāt vairāk T4 un T3, bet, tā kā tur ir bojāti audi, orgāns nespēj atbildēt uz stimulu. Tāpēc veidojas situācija, ka TSH ir paaugstināts, bet brīvie hormoni T3 un T4 samazināti.

    Šādā gadījumā sākotnējo pacienta un analīžu izvērtējumu veiks ģimenes ārsts.

    Dakteris vizītes laikā iztaustīs vairogdziedzeri un nolems, vai nepieciešama arī vairogdziedzera ultrasonogrāfija. Tā noteikti būtu jāveic, ja apskates laikā konstatē palielinātu neviendabīgu vairogdziedzeri un satausta mezglus, kā arī tad, ja ģimenē kāds slimojis ar vairogdziedzera slimībām, īpaši ar mezgliem vai ļaundabīgām kaitēm. Ja situācija nav skaidra, ieteicama endokrinologa konsultācija.

    Jāatceras arī, ka vairogdziedzera analīžu rādītājus ietekmē daudzi faktori.

    Ja ir hroniskas slimības paasinājums vai, piemēram, tikko pārslimota akūta vīrusu infekcija, analīzes būtu labāk veikt pēc izveseļošanās. Atveseļošanās fāzē TSH rādītājs var būt paaugstināts, bet akūtas slimības laikā zemāks.

    TSH noteikti būtu jānosaka arī tad, ja pirmo reizi konstatēts paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, lai pārliecinātos, vai iemesls nav lēna vairogdziedzera darbība. Gausa vielmaiņa var atspoguļoties arī holesterīna analīzēs.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē