Kāpēc D vitamīns ir tik svarīgs?
Zinātnieki un ārsti D vitamīna lomu labas veselības saglabāšanā arvien vairāk uzsver tāpēc, ka tiešām pierādīts: ilgstošs tā trūkums organismā var būt viens no iemesliem, kas veicina gan hronisku, gan dažādu citu slimību attīstību. Būtībā D vitamīns pat nav vitamīns – tas organismā aktivizējas un pārvēršas spēcīgā hormonā, kas arī izskaidro tā iedarbīguma noslēpumu.
Kā to vislabāk uzņemt?
D vitamīns ir vienīgais vitamīns, kas mūsu organismā veidojas pats, ādai saskaroties ar saules stariem. Vēl viens veids, kā tikt pie D vitamīna, ir iegādāties aptiekā tā sintētiskos preparātus.
Vai šis vitamīns ir arī produktos?
Ar uzturu sarūpēt labus D vitamīna krājumus nebūs viegli. Tomēr ir produkti, kuru sastāvā tas atrodams, un tie ir, piemēram: savvaļā auguši laši, žāvētas baravikas, siļķes, sardīnes, austeres, garneles, tunči, šitaki, olas dzeltenums, sviests, piens, vistu un liellopu aknas. Nopērkami arī produkti, kuriem D vitamīnu pievieno mākslīgi, piemēram, margarīns, jogurts, piens.
Vai var izmantot zivju eļļu kā D vitamīna avotu?
Mūsdienās ārsti to vairs neiesaka, jo zivju eļļas sastāvā parasti ir A vitamīns, kas bloķē D vitamīna efektu.
Kā noskaidrot, vai D vitamīna līmenis nav pazemināts?
To nosaka ar asins analīzi. Ikvienam, veicot asins analīzi, savu reizi vērts tajā noteikt arī D vitamīna līmeni. Ja atklāsies, ka tas ir pazemināts, būs jādodas uz aptieku pēc D3 vitamīna preparātiem. Riska grupā ir arī cilvēki, kuriem ir dažādi uzturvielu uzsūkšanās traucējumi, sievietes pirms un pēc menopauzes, grūtnieces, zīdaiņi un arī lielāki bērni, kuriem D vitamīns vitāli nepieciešams, lai pilnvērtīgi attīstītos kauli un nerastos rahīta draudi. Tāpat riska grupā ir gados vecāki cilvēki, jo, laikam ritot, samazinās organisma spēja pašam uzsūkt un veidot D vitamīnu zarnās.
Svarīgi! D vitamīna noteikšana visās laboratorijās ir par maksu.