Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Vai pirmajā dzīves gadā bērns jāatrāda ķirurgam?

    Slimības
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    4. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutter
    Profilaktiska apskate pie ķirurga ir vēlama, bet ne obligāta. Kādēļ vajadzētu bērnu līdz gada vecumam atrādīt ķirurgam? Un kas jāzina, lai tikšanās ar ārstu noritētu bez lieka stresa? Konsultē Jānis Upenieks, ķirurgs-ortopēds Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

    Kādēļ ieteicams profilaktiski apmeklēt ķirurgu?

    Konsultācija pie ķirurga nav obligāta. Ir ģimenes ārsti, kas pirmajos dzīves mēnešos joprojām sūta mazuļus uz apskati pie ķirurga, bet ir arī ārsti, kas to nedara. «Es kā ķirurgs priecājos, ja zīdainis tiek atvests uz konsultāciju. Lielākā daļa mazuļu ir veseli, bet ir arī slimi bērni, kam nepieciešama speciālista savlaicīga palīdzība. Līdz gada vecumam tomēr vajadzētu vienreiz atrādīt bērnu ķirurgam,» skaidro Jānis Upenieks. Reizēm vecāki zīdaini pie ķirurga ved arī paši pēc savas iniciatīvas. «Vecākus satrauc, piemēram, bērna pēdu stāvoklis, kāju forma. Lielākajā daļā gadījumu problēmu nav, bet ķirurgam tas ir jāpārbauda un vecākiem jāpaskaidro, ka, bērnam pieaugot un attīstoties, kāju forma mainās (sākumā mazulim ir O veida kājas, kas laika gaitā iztaisnojas, tad ir X veida kājas, kas ar laiku arī iztaisnojas, šis process notiek vairāku gadu garumā līdz pat skolas vecumam) un speciāla ārstēšana šajos gadījumos nav nepieciešama. Veseli bērni nav jāārstē!»

    Kad bērns pirmo reizi jāved pie ķirurga?

    «Kā zināms, pie jebkura valsts apmaksāta speciālista ir jāgaida rindā. Kamēr sagaida pierakstu, paiet laiks. Visbiežāk bērns pie ķirurga nokļūst aptuveni triju mēnešu vecumā, un patiesībā labi, ka tas nenotiek ātrāk. Tas ir īstais vecums, kad var konstatēt, vai ir kāda atkāpe no normas,» stāsta Jānis Upenieks.

    Ir nozīme, vai bērns tiek vests uz konsultāciju pie ķirurga vai ortopēda, bet, pie kura speciālista jādodas, jāizvērtē ģimenes ārstam.

    «Bērnu slimnīcā ķirurgs parasti apskata arī to, kas attiecas uz ortopēdiju, piemēram, izvērtē mazuļa gūžu stāvokli, un otrādi – ortopēds izvērtē, vai mazajam nav brukas, vai puisītim ir noslīdējušas oliņas u. c. Bet lauku rajonos var būt tā, ka ķirurgs pēc konsultācijas bērnu nosūta arī uz profilaktisku apskati pie ortopēda, kur uz valsts apmaksātu vizīti atkal ir jāgaida rindā.»

    Ko ārsts dara pirmajā vizītē?

    Ārsts uzklausa vecākus un apskata mazuli (bērns tad tiek pilnībā izģērbts). Ķirurgs izvērtē bērna vispārējo stāvokli, muskulatūras tonusu, vai ir vecumam atbilstošs kustību apjoms, kāda ir kāju un roku forma, vai ir pareizas kustības pēdās, pārbauda locītavu stabilitāti, gūžu attīstību, vai nav trūce cirkšņos vai nabas apvidū, zēniem apskata, vai ir noslīdējuši sēklinieki. «Kamēr bērns tiek izmeklēts, norit saruna ar vecākiem, iztaujāju par grūtniecības norisi, vai nav bijušas kādas problēmas grūtniecības laikā, kādas bija dzemdības, kurš bērniņš ģimenē, vai ir kādas sūdzības,» skaidro Jānis Upenieks.

    Kādos gadījumos jāveic gūžu ultrasonogrāfija?

    Ja apskates laikā nekas neliecina par to, ka bērnam varētu būt problēmas ar gūžu attīstību, uz ultrasonogrāfiju nesūta (līdz triju mēnešu vecumam gūžu nestabilitāte ir normāla parādība). Ja rodas šaubas, tad drošībai un vecāku sirdsmieram tomēr vajadzētu bērnu aizvest uz papildu izmeklējumu. Uz gūžu ultrasonogrāfiju bērnu var nosūtīt arī ģimenes ārsts. «Ja gūžu attīstība ir aizkavējusies un gūžas ir nestabilas, svarīgi pēc iespējas ātrāk to diagnosticēt. Būtiski, lai tas notiek līdz bērna sešu mēnešu vecumam, jo šajā vecumā ir visvienkāršākā ārstēšana. Valkājot abdukcijas bikses vai ortozi, vairumā gadījumu 6 līdz 12 nedēļu laikā bērns kļūst vesels bez ķirurģiskas iejaukšanās un ārstēšanās slimnīcā. Abdukcijas bikses nodrošina to, ka gūžas atrodas fizioloģiski pareizā stāvoklī – saliektas un izvērtas uz āru, tāpēc var netraucēti attīstīties.» Ķirurgs ortopēds Jānis Upenieks skaidro, ka gūžas locītavu attīstības displāzija tiek diagnosticēta ap 20 bērniem gadā (vienam bērnam no tūkstoša!). «Pirmā dzīves mēneša laikā aptuveni vienam no 60 bērniem gūžas ir nestabilas, bet lielākajai daļai mazuļu līdz triju mēnešu vecumam šī problēma izzūd pati no sevis. Ļoti bieži abdukcijas bikses iesaka lietot nepamatoti! Tas ir bizness. Diemžēl tā tas notiek.»

    Kas jāņem līdzi, dodoties pie ārsta?

    Ģimenes ārsta nosūtījums pie bērnu ķirurga ir vēlams, bet ne obligāts. Dodoties uz konsultāciju pie ortopēda vai traumatologa, noteikti ir vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums! Uz konsultāciju obligāti jāņem līdzi arī izmeklējumu rezultāti, ja bērnam veikta, piemēram, gūžu ultrasonogrāfija. Ja vecāki vēlas, var ņemt līdzi paši savu autiņu, noderēs arī maiņas autiņbiksītes, mitrās salvetes.

    Vai nepieciešama profilaktiska apskate bērna gada vecumā?

    «Ja bērns ir vesels, uz atkārtotu konsultāciju mazuli iesaku vest tad, kad viņš ir sācis stabili staigāt. Vidēji tas ir bērna gada vecumā. Vecākiem uzreiz paskaidroju, ka šī konsultācija vajadzīga nevis tādēļ, ka viņu bērnam ir veselības problēmas, bet tā ir profilaktiska apskate, lai izvērtētu bērna vispārējo attīstību, cik pareizas ir kustības, kāda ir mazuļa gaita, kā darbojas balsta aparāts u. c.»

    Vai par vizīti pie ķirurga jāmaksā?

    Ja izvēlas speciālistu, kuram ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, tad vizīte pie ķirurga ir bez maksas. Ja izvēlas maksas medicīniskos pakalpojumus, pirmreizēja ķirurga konsultācija izmaksās no 17 līdz 29 eiro, atkārtota vizīte – 10 līdz 22 eiro (samaksa var mainīties atkarībā iestādes, kurā atrodas ārsta prakse).

    Bezmaksas abdukcijas bikses mazulim?

    Valsts apmaksātas abdukcijas bikses bērniem piešķir Tehnisko palīglīdzekļu centrs (Rīgā un reģionālajās nodaļās Kuldīgā, Ventspilī, Dobelē, Valmierā, Rēzeknē, Daugavpilī). Lai saņemtu abdukcijas bikses, nepieciešams ķirurga atzinums. Uz valsts apmaksātu palīgierīci jāgaida rindā mēnesi vai pat divus. «Ja bērnam gūžu displāzija konstatēta, piemēram, triju mēnešu vecumā, tad mēnesi abdukcijas bikses var pagaidīt bez būtiska kaitējuma bērna veselībai. Alternatīva var būt nēsāšana slingā vai ergonomiskajā ķengursomā. Palīdzēs arī speciāli vingrinājumi gūžām, tos vecākiem parādīs ortopēds, ķirurgs vai fizioterapeits. Bet, ja bērnam jau ir gads, tad katra nedēļa ir izšķirīga, lai gan šādā vecumā visbiežāk jau tiek izmantotas citas ārstēšanas metodes,» skaidro Jānis Upenieks. Ja vecāki abdukcijas bikses iegādājas bez valsts atbalsta, to cena ir 40–50 eiro, abdukcijas bikses iespējams arī iznomāt (piemēram, bērnu veselības centrā Ķengarags, bvckengarags.lv abdukcijas bikšu noma ir 40 centi diennaktī) vai iegādāties lietotas (meklējiet vecāku forumos internetā). Otrs gūžu abdukcijas ortožu veids ir tā sauktie Pavļika kāpšļi, kas ir ērtāki ikdienas lietošanā (nav jānovelk, mainot mazulim autiņbiksītes), bet dārgāki, un valsts šādu palīgierīci parasti neapmaksā!

    04.09.2018 14:03

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē