• Vai labi, ka apdegums nesāp?

    Slimības
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    8. februāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Visbiežāk pat mazākais apdegums ļoti sāp, tomēr ar dažiem apdegumiem ir tā, ka neko īsti nevar just. Tas ir labi, vai – tieši pretēji – bīstami? Skaidro Dr. SERGEJS SMIRNOVS, traumatologs ortopēds un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Apdegumu centra vadītājs.

    – Kāpēc kādreiz apdegums nesāp? Tas ir labi?

    – Kādreiz mēs, ārsti, ieraugām virspusēju apdegu­mu un mums pasprūk: «Te jau nekā nav!» – «Kā nav? Man sāp!» cilvēks sašutis. Bet – jo vairāk sāp, jo apdegums ir virs­pusējāks.

    Toties, kad pacients pasaka: «Dakter apdega, bet ne­kas nesāp», tad ir problēmas, jo nervu gali ir jau nodeguši. Lielākajai daļai, kas atnāk pie mums paši, ir virspusējie apde­gumi, jo tie sāp. Bet tie, kam ap­degums nesāp… Viņi ārstu sāk meklēt tikai tad, kad sieva vai vīrs pamana, ka tā melnā kre­velīte kaut kā dīvaini smako.

    Lieta tāda, ka bieži vien cilvēki apdeguma mirušos audus sa­jauc ar dzīstošas brūces kreve­li.

    Bet – ja apkārt ir pietūkums un apsārtums, tā nav nekāda krevele – tā jau ir nekroze, kas diemžēl jāoperē. Nekroze parādās kādā ceturtajā piektajā dienā pēc apdeguma. Un, ja vēl iedzer alu, tad šis iekaisīgais process diezgan veikli attīstās.

    – Vēlreiz – kas liecina, ka ap­deguma brūce nedzīst, kā vajag?

    – Apsārtums, pietūkums, sāpes, pulsējošas sāpes. Tas no­zīmē, ka sācies iekaisums, brū­cē nokļuvis mikroorganisms. Kāds? To var uzzināt, veicot mikrobioloģisko uzsējumu. Arī ģimenes ārsts var paņemt no brūces materiālu un nosūtīt uz laboratoriju. Specializētu palīdzību visu diennakti var saņemt Apdegumu centrā, kas atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Biķernieki teritorijā Lielvārdes ielā 68.

    – Cik ilgi jāgaida atbilde pēc apdeguma brūces uzsējuma?

    – Diemžēl piecas sešas die­nas paies. Tāpēc jau uzreiz obligāti jādod plaša spektra antibiotikas – kaut kas no penici­līna grupas Amoxil (Amoxicillin), Ospen vai Augmetin tabletēs, Ceklor –, kuras pēc tam var nomainīt pret specifiskākām. Turklāt, ja nodod mikrobiolo­ģisko materiālu uzsējumam, vajag palūgt, lai pie reizes pa­ņem analīzes arī uz jutību pret antibiotikām.

    – Kā vislabāk rīkoties, ja apdegums nesāp vai kā citādi šķiet šaubīgs?

    – Lai gan vispār es šādās reizēs aicinu: labāk tomēr atbrauciet uz mūsu centra uzņemšanas nodaļu, kas atrodas Rīgā Lielvārdes ielā 68, pakonsultēties. Kā jau sacīju, jāuzmanās ar krevelēm. Domā, ka krevelīte, bet izrādās, ka tā ir nekroze, mirušie audi, un tos atšķirt var tikai ārsts, kas ar apdegumiem nodarbojas dien­dienā. Savukārt strutām patīk iet mazāko pretestības ceļu – dziļumā, un tad veidojas lielas, dziļas brūces.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē