– Kāpēc kādreiz apdegums nesāp? Tas ir labi?
– Kādreiz mēs, ārsti, ieraugām virspusēju apdegumu un mums pasprūk: «Te jau nekā nav!» – «Kā nav? Man sāp!» cilvēks sašutis. Bet – jo vairāk sāp, jo apdegums ir virspusējāks.
Toties, kad pacients pasaka: «Dakter apdega, bet nekas nesāp», tad ir problēmas, jo nervu gali ir jau nodeguši. Lielākajai daļai, kas atnāk pie mums paši, ir virspusējie apdegumi, jo tie sāp. Bet tie, kam apdegums nesāp… Viņi ārstu sāk meklēt tikai tad, kad sieva vai vīrs pamana, ka tā melnā krevelīte kaut kā dīvaini smako.
Lieta tāda, ka bieži vien cilvēki apdeguma mirušos audus sajauc ar dzīstošas brūces kreveli.
Bet – ja apkārt ir pietūkums un apsārtums, tā nav nekāda krevele – tā jau ir nekroze, kas diemžēl jāoperē. Nekroze parādās kādā ceturtajā piektajā dienā pēc apdeguma. Un, ja vēl iedzer alu, tad šis iekaisīgais process diezgan veikli attīstās.
– Vēlreiz – kas liecina, ka apdeguma brūce nedzīst, kā vajag?
– Apsārtums, pietūkums, sāpes, pulsējošas sāpes. Tas nozīmē, ka sācies iekaisums, brūcē nokļuvis mikroorganisms. Kāds? To var uzzināt, veicot mikrobioloģisko uzsējumu. Arī ģimenes ārsts var paņemt no brūces materiālu un nosūtīt uz laboratoriju. Specializētu palīdzību visu diennakti var saņemt Apdegumu centrā, kas atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Biķernieki teritorijā Lielvārdes ielā 68.
– Cik ilgi jāgaida atbilde pēc apdeguma brūces uzsējuma?
– Diemžēl piecas sešas dienas paies. Tāpēc jau uzreiz obligāti jādod plaša spektra antibiotikas – kaut kas no penicilīna grupas Amoxil (Amoxicillin), Ospen vai Augmetin tabletēs, Ceklor –, kuras pēc tam var nomainīt pret specifiskākām. Turklāt, ja nodod mikrobioloģisko materiālu uzsējumam, vajag palūgt, lai pie reizes paņem analīzes arī uz jutību pret antibiotikām.
– Kā vislabāk rīkoties, ja apdegums nesāp vai kā citādi šķiet šaubīgs?
– Lai gan vispār es šādās reizēs aicinu: labāk tomēr atbrauciet uz mūsu centra uzņemšanas nodaļu, kas atrodas Rīgā Lielvārdes ielā 68, pakonsultēties. Kā jau sacīju, jāuzmanās ar krevelēm. Domā, ka krevelīte, bet izrādās, ka tā ir nekroze, mirušie audi, un tos atšķirt var tikai ārsts, kas ar apdegumiem nodarbojas diendienā. Savukārt strutām patīk iet mazāko pretestības ceļu – dziļumā, un tad veidojas lielas, dziļas brūces.