«Meitai ir 46 gadi, viņa daudz strādā un ir novājējusi. Slikti ēd, jo neesot apetītes. Pēc vēdera dobuma ultrasonogrāfijas slēdziens ir: difūzas aknu parenhīmas bojājumu pazīmes. Lūdzu, izskaidrojiet, vai nepieciešama speciāla diēta?» jautā mamma Anna.
Atbild daktere Ieva Tolmane:
Aiz difūza aknu parenhīmas bojājuma, kad ultrasonogrāfijā vizuāli redzama nehomogēna, neviendabīga aknu struktūra, var slēpties ļoti daudz kas – no vieglām vainām līdz pietiekami nopietnām slimībām. Tāpēc pirmais solis – meitai vajadzētu doties pie ģimenes ārsta ieviest lielāku skaidrību. Ultrasonogrāfija ir ļoti subjektīvs izmeklējums, tāpēc uz situāciju vajadzētu paraudzīties kompleksi. Būtu labi, ja ģimenes viņu nosūtītu uz asins analīzēm, lai noteiktu ALAT, ASAT, SF, GGT un protrombīna rādītājus – pēc tiem varētu saprast, vai ir kāda problēma ar aknu funkciju un aknu šūnām. Ja tur kaut kas nebūs kārtībā, vajadzētu doties pie hepatologa.
Kamēr nav zināms, kas tieši ar aknām notiek, grūti spriest par iespējamo diētu. Tikmēr būtu vienkārši jāatturas no alkohola un jāievēro veselīga uztura pamatprincipi. Vēstulē minēts, ka jaunā sieviete slikti ēd un ir novājējusi, taču svara kritumam, tāpat kā aknu parenhīmas bojājumam, var būt daudzi un dažādi iemesli. Nav teikts, ka svara zudums vispār ir saistīts ar aknām, tāpēc ieteiktu profilaktiski veikt arī plaušu rentgenu, arī apskati pie ginekologa, lai izslēgtu citas vainas. Svars var zust no stresa, no pārāk intensīvas slodzes darbā, arī no depresijas, protams, arī no nopietnām slimībām – piemēram, audzējiem. Tāpēc jebkurā gadījumā jādodas pie ģimenes ārsta ar abiem šiem jautājumiem.