4 svarīgi jautājumi par antioksidantiem
Kas ir brīvie radikāļi, pret kuriem cīnās antioksidanti?
Noteiktos apstākļos organismā paliek pāri ķīmiski aktīvas molekulas, kas reaģē ar lipīdiem, ar taukvielām un arī ar citām vielām – tie tad arī ir brīvie radikāļi. Noteiktam daudzumam brīvo radikāļu organismā jābūt, lai varētu likvidēt bojāgājušās šūnas.
Tikai tad, ja brīvo radikāļu savairojas par daudz, tie kļūst organismam bīstami.
To rašanās avoti ir dažādi: ķīmiskās vielas, kuras saņemam ar uzturu, kosmētiku, medikamentiem vai sadzīves ķīmiju, radioaktīvais starojums un citi. Arī tad, ja cilvēka vielmaiņas process nenotiek, kā vajadzētu, atbrīvojas brīvie radikāļi.
Kā antioksidanti cīnās ar brīvajiem radikāļiem?
Antioksidanti ir aktīvas molekulas, kuras spējīgas kaut ko oksidēt, padarīt neaktīvu. Tie neitralizē brīvos radikāļus, samazinot lipīdu oksidāciju un palielinot organisma izturību. Antioksidanti reaģē ar brīvajiem radikāļiem, neitralizē, un pāri paliek neaktīva viela.
Patiesībā organismam pašam ir sava antioksidantu sistēma, kas regulē, lai brīvo radikāļu būtu tieši tik daudz, cik organismam to vajag.
Šajā sistēmā vajadzētu iejaukties tikai tad, ja organisms pats netiek galā. Kamēr nekādu problēmu nav, papildu antioksidanti nav nepieciešami. Pietiks, ja bagātināsi savu ēdienkarti ar produktiem, kuros ir daudz antioksidantu.
Kuri ir svarīgākie antioksidanti?
- A vitamīns nostiprina imūnsistēmu, uzlabo redzi un ādas stāvokli.
- C vitamīns palīdz sadziedēt brūces un asimilēt organismā dzelzi, nostiprina imūnsistēmu.
- E vitamīns uzlabo asinsriti, palīdz saglabāt mundrumu, īpaši ieteicams vecākiem cilvēkiem.
- Bēta karotīns uzlabo redzi un veicina prāta aktivitāti.
- Selēns nostiprina imūnsistēmu.
Kuros pārtikas produktos ir visvairāk antioksidantu?
Visvairāk A vitamīna ir zivīs, olās un aknās, E vitamīns sastopams augu eļļās, sēklās un riekstos, selēns – sviestā, riekstos, aknās un zivīs. Bēta karotīns atrodams visos sarkanajos un oranžajos dārzeņos, C vitamīns ir daudzos augļos un dārzeņos.
Zini! Daudz antioksidantu ir garšvielās, īpaši rozmarīnā, salvijā, muskatriekstā, timiānā, lauru lapās, anīsā, krustnagliņās.