Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Tas tev jāzina ne tikai Lieldienās! 6 jautājumi par olām

    Jautājumi un atbildes
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    31. marts, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Haveseen/Shutterstock.com
    Olas mēs ēdam ne tikai Lieldienās. Daudzi savas brokastis nevar iedomāties bez vārītas oliņas. Vai pat divām. Bet vai tu zini visu par šo pārtikas produktu? Uz jautājumiem atbild un skaidrību ievieš uztura speciāliste Lolita Neimane.
    • Kādas olas veselīgākas – ceptas vai vārītas?

    Vārītas. Jo cepšanas laikā iet bojā lecitīns, kas palīdz holesterīnu izvadīt no asinīm. Turklāt cepot vienmēr pastāv iespēja olu piededzināt (daži pat speciāli sabrūnina!), un tad rodas arī kancerogēnas (vēzi izraisošas) vielas. Kam nepatīk vārītas olas, es iesaku gatavot omleti ar dārzeņiem – cukīni, tomātiem, papriku – vai šampinjoniem.

    • Veikalos nopērkamas olas ar omega 3 taukskābēm un olas ar selēnu – vai tās tiešām ir labākas par parastajām?

    Ierastākais vērtīgo omega 3 taukskābju avots ir lasis, siļķe, skumbrija, reņģe, sardīne un citas jūras zivis, kā arī zivju tauki (zivju eļļa). Taču šīs olas dējušas vistas, kas barotas ar linsēklām.

    Linsēklas satur alfa linolēnskābi, kuru organisms pārveido par nepieciešamajām omega 3 taukskābēm.

    Selēns ir vērtīgs antioksidants, kuru ar pārtiku mēs uzņemam maz, jo Latvijas augsne selēnu satur nepietiekami. Tāpēc arī olas, kas bagātinātas ar selēnu, ik pa reizei der nobaudīt.

    • Vai olas ir īpaši vēlamas veciem cilvēkiem?

    Tā varētu teikt. Olās atrodas antioksidanti karotinoīdi luteīns un zeaksantīns, kas ļoti vajadzīgi redzei, pasargā tīkleni un citus acs audus no pāragras novecošanas.

    Tāpat olas dzeltenums satur holīnu, kas uzlabo smadzeņu darbību un kavē demenci.

    Olās ir arī jods, cinks, fosfors, dzelzs… Un, protams, vērtīgās, īpaši labi izmantojamās, olbaltumvielas, kas palīdz pasargāt no muskuļu masas zuduma.

    • Vai olas palīdz samazināt svaru?

    Jā, tievētāji drīkst ēst olas, taču – nepārspīlējot. Tā paša holesterīna dēļ, kas bīstams cilvēkiem ar aptaukošanos. Principā viss atkarīgs no tā, ko vēl un cik daudz tu pa dienu apēd.

    Vienu brīdi ļoti populāra bija tā dēvētā olu diēta, kas ilgst četras nedēļas, un daudzi, kas to izmēģināja, publiski stāstīja par fantastiskiem rezultātiem. Brokastis katru dienu vienādas – 1 vai 2 vārītas olas un puse apelsīna vai greipfrūta, bet pusdienās un vakariņās drīkst ēst sarkano gaļu (izņemot jēru), vistu bez ādas, augļus, dārzeņus, sieru ar zemu tauku saturu…

    Olu diēta balstās uz to, ka vienkārši tiek apēsts mazāk kaloriju, bet ola izvēlēta kā olbaltumvielām bagāts produkts, kas dod sāta sajūtu.

    Taču, pirmkārt, šai diētai pietrūkst balastvielu jeb šķiedrvielu. Otrkārt, visi nemaz nezina, kāds ir viņu holesterīna līmenis, tādēļ 60 olas četrās nedēļās var būt diezgan riskanti. Treškārt, tā kā enerģija tiek iegūta pārsvarā no olbaltumvielām un taukiem, organismā palielinās starpproduktu – ketonvielu – daudzums, bet to klātbūtne veicina pārmērīgu urīnskābes izdalīšanos un līdz ar to arī podagras un nierakmeņu rašanos.

    Tas savukārt nozīmē, ka šīs diētas laikā palielinās slodze nierēm.

    Ceturtkārt, esmu principā pret vienveidību uzturā. Šādas monodiētas ir īslaicīgs risinājums – tiklīdz cilvēks atsāk ierasto ēšanas režīmu, svars, visticamāk, atgriežas.

    • Ja ir alerģija pret olām – olas olbaltumu –, varbūt drīkst ēst tikai olas dzeltenumu?

    Nē. Tad nedrīkst ēst ne dzeltenumu, ne baltumu. Dažādos pētījumos konstatēts, ka klīniskie simptomi pārtikas alerģijai pret olām – tāpat kā pret govs pienu un soju – galvenokārt izpaužas agrā bērnībā un ar laiku mitējas, parasti tas notiek ap piecu gadu vecumu vai mazliet vēlāk. Proti, vajadzīgs laiks, kamēr gremošanas trakts adaptējas olbaltumvielu pārstrādei…

    Olu alerģija sastopama aptuveni 1,6–2,6 procentiem bērnu, taču ar atopijas pazīmēm – biežāk.

    Vairāk nekā 85 procentiem alerģija pret olām izpaužas ar ādas simptomiem (nieze, nātrene), 60 procentiem – ar gremošanas trakta traucējumiem (slikta duša, vemšana), bet 40 procentos gadījumu ir arī alerģisks deguna dobuma iekaisums, alerģiska astma.

    • Cik ilgi olas ir ēdamas?

    Parasti Lieldienu svinēšana bērnudārzos, skolās un darbavietās notiek pēc svētkiem, otrdienas rītā, kad katrs paņēmis līdzi visskaistāk nokrāsoto olu un notiek olu kaujas… Taču ar to jāpiesargājas, jo parasti šīs novārītās un izdaiļotās olas bijušas kaujas gatavībā jau svētdienas rītā vai pat sestdienas vakarā, un visu šo laiku turētas nevis ledusskapī, bet uz galda…

    Tāpēc, lai izbēgtu no sliktiem pārsteigumiem, prātīgāk būtu pēcsvētku pasākumam olas nokrāsot speciāli, iepriekšējā vakarā, nevis ņemt līdzi vecās.

    Nepārsistas un nevārītas olas svaigumu var noteikt, ieliekot olu sālsūdenī (ēdamkarote sāls uz glāzi ūdens): svaiga ola nogrims, bet četras nedēļas pastāvējusi ola peldēs pa virsu. Citi saka ­– virspusē uzpeld 14–21 dienu veca ola. Valsts noteiktajā standartā olas derīguma termiņš ir 21 diena.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē