Ja nav līdzekļu vai laika skaistumkopšanas salona apmeklējumam, efektīvas sejas maskas vari uztaisīt mājās pati.
Maskas vienmēr jāliek uz iepriekš notīrītas sejas ādas.
Mitrinošās jeb hidratējošās maskas
Šo masku uzdevums ir piegādāt ādai nepieciešamo mitrumu, nodrošinot ādas šūnās vielmaiņas procesu un normalizēt ādas tonusu. Visvairāk šādas maskas ir nepieciešamas sausai ādai, bet arī citiem ādas tipiem šīs maskas nekaitē.
Sagrieztas kāpostu lapas novāra pienā un sašķaida. Masku uz sejas patur 20 minūtes.
Kosmētiķes Gitas Vilensones viedoklis: „Kāposta lapas satur daudzas bioloģiski aktīvas vielas. Tāpēc nevajag pārcensties ar vārīšanu, jo ilgāks šis process, jo vairāk zūd vērtīgās vielas. Pienam piemīt aizsargājoša, mīkstinoša un mitrinoša iedarbība. Satur proteīnus, vitamīnus un minerālvielas.”
Tējkaroti salda krējuma sajauc ar tējkaroti burkānu sulas, nomazgā pēc 15 minūtēm ar siltu ūdeni. Šī maska palīdz arī tad, ja uz sejas ir sarkani plankumi.”
Gita: „Protams, vislabāk izmantot pašu spiestu burkānu sulu. Iespējams, ka burkāns iekrāsos seju oranžu. Taču burkāns ir bagātīgs beta-karotīna avots. Burkāns darbojas kā antioksidants, palīdz neitralizēt brīvos radikāļus. Tādējādi āda ir labāk aizsargāta, labāk sagatavota un spējīga palēnināt nevecošanās procesus.
Atsvaidzinošās maskas
Noņem sejas nogurumu, uzlabo asinsriti un piedod sejai veselīgu izskatu.
Taukainai sejas ādai noder maska:
Raugu sajauc ar ūdeni līdz krējuma konsistencei uzliek 3 kārtas, patur 15-20 minūtēm.
Gita: „Raugs ir bagātīgs B grupas vitamīnu avots. Diezgan izteikti sausina ādu.”
Atsvaidzinošas sejas maskas visiem ādas tipiem:
Ādu ātri atsvaidzina un izlīdzina maska no siltā pienā iemaisīta rauga.
Saputots olas dzeltenums ar medu, ātri iedarbojas kā atsvaidzinoša maska.
Gita: „Medus mēdz izraisīt alerģiskas reakcijas. Pirms to likt uz sejas, pārliecinieties, vai neparādās alerģiska reakcija.”
Barojošās maskas
Piegādā sejas ādai nepieciešamās vielas un vitamīnus, ja ada ir vāji apasiņota, bāla un ļengana. Barojošās maskas arī mīkstina ādu.
Visiem āda tipiem:
Samīca karstu, vārītu kartupeli ar pienu un olas dzeltenumu. Uzklāj uz sejas ādas un kakla, siltuma saglabāšanai pārklāj ar dvieli. Noņem pēc 20 minūtēm no sākuma ar siltu, pēc tam aukstu ūdeni.
Gita:” Kartupelis ir lielisks kālija avots. Viegli pieejams. Tikai nevajag izmantot kartupeļus no vakariņu katla, ja ir pievienotas garšvielas un sāls! Vērtīgās vielas kartupelī būs vairāk, ja tas tiks vārīts ar mizu! “
Taukainai sejas ādai:
2-3 olas dzeltenumus sajauc ar 100g krējuma, un 1 citrona sulas. Masku uzliek uz tīri nomazgātas sejas, patur 15 min.
Gita: „Svarīgi ir iegādāties „īstu” lauku krējumu, nevis skābā krējuma izstrādājumu, kurā vērtīgās vielas ir ļoti maz. Citrona sulai ir viegla dezinficējoša iedarbība. Jāatceras, ka citrusa augļi ir spēcīgi kairinātāji un var izraisīt alerģisku reakciju. Citrona sula balina ādu.” (Pēc skābā krējuma, iespējams, saglabāsies tā aromāts.)
Sausai sejas ādai:
Tējkarote medus, 3 ēdamkarotes piena, ēdamkarote augu eļļas un 3 ēdamkarotes auzu miltu, pēc 20 min, nomazgā ar siltu ūdeni.
Tonizējošās maskas
Šādas maskas piedod ādai elastību, tās reizē var būt arī mazliet savelkošas un atsvaidzinošas.
Sasildītai tējkarotei medus pievieno tējkaroti auzu miltu un pusi saputota olas baltuma.
Olas dzeltenumu sajauc ar pusglāzi skāba krējuma, pieliek samaltu citrona miziņu un ļauj 15 minūtes ievilkties, pēc tam pievieno tējkaroti augu eļļas. Masku uzliek uz sejas biezā slāni līdz izžūšanai, nomazgā ar aukstu ūdeni.
Mīkstinošās maskas
Mīkstinošās maskas atslābina savilktu sejas ādu, padara to mīkstu un zīdainu.
Olas dzeltenumu un salda krējuma maska (1:1) mīkstina un baro sausu ādu.
50g medus, 50g augu eļļas sajauc ar olas dzeltenumu uzliek uz sejas uz 15-20 minūtēm, noņem ar siltā ūdenī samērcētu vati.
Baltmaizes mīkstumu aplej ar pienu un saberž līdz skāba krējuma konsistencei.
Iekaisušu ādu mīkstina maska no 2 ēdamkarotēm auzu pārslu, ko pārlej ar saldu krējumu vai pienu. Masku pēc 20-25 minūtēm noņem ar karstu, tad aukstu ūdeni.
Gita: ”Auzu pārslas, pateicoties savām nomierinošajām un maigi attīrošām īpašībām, mīkstina sausu un jutīgu ādu.”
Savelkošās maskas
Savelk paplašinātas ādas poras, tīra un nomierina sakairinātu ādu.
Divas tējkarotes olas baltuma sakuļ putās, piepilina pus tējkaroti citrona vai dzērveņu sulas. Uzklāj 2-3 reizes, ik pēc 4-5 minūtēm.
Gita: „Skābās sulas, iespējams, balinās ādu. Tāpēc uzreiz pēc šādas procedūras nevajadzētu sauļoties, citādi var iegūt pigmenta plankumus.
Dzērvenes bagātīgi satur polifenolus un tocotrienolus, kuri ir spēcīgi cīnītāji pret ādas novecošanos. Dzērvenes satur taukskābes, kas atjauno ādas hidrolipīdo mantiju.”
Taukainai sejas ādai nomizo ābolu, sagriež to kubiņos un nelielā ūdens daudzumā savāra biezā putriņā. Siltu liek uz sejas un pēc 20 minūtēm nomazgā ar aukstu ūdeni.
Tīrošās maskas
Šo masku uzdevums ir atvērt ādas poras un izraisīt ādas lobīšanos. To lieto, lai atbrīvotos no melnajiem punktiem.
Taukainas ādas tīrīšanai izmanto ēdamkaroti medus, sajauktu ar karoti augu eļļas un 25 g rauga. Pēc vajadzības pielej ūdeni un maisa līdz krējuma konsistencei. Ļauj iedarboties 20 minūtes un tad nomazgā ar siltu ūdeni.
Pret melnajiem punktiem palīdz 25g rauga sajauktu ar ūdeni līdz krējuma konsistencei, pieliekot klāt dažus pilienus 3% ūdeņraža pārskābes. Pēc 20 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm, un apskalo ar aukstu ūdeni.
Vitaminizētās maskas
Ādas normālai darbībai nepieciešami A, B, E, F, H, K un P grupas vitamīni.
A vitamīnu satur augļu un dārzeņu maskas, B grupas vitamīnus satur raugs, tādēļ maskas, kas satur arī šīs izejvielas, ir vitaminizētās.
Nomizotam, samīcītam tomātam pievieno 2 ēdamkarotes samaltu auzu pārslu, pēc 15-20 minūtēm nomazgā ar vēsu ūdeni.
Sarīvētam ābolam (var arī tomātam) pievieno olas dzeltenumu un nedaudz cietes. Pēc 20 minūtēm noņem no sākuma ar siltu, tad aukstu ūdeni.
Visas izejvielas būs vērtīgākas, ja tās būs audzētas savā dārziņā, pirktas Eko veikalā vai no pazīstamiem zemniekiem. Tādā veidā iespējams izvairīties no liekām ķimikālijām, kas var izraisīt alerģisku reakciju. Protams, nedrīkst izmantot maskas, ja no kāda sastāvdaļas parādās alerģiskas reakcijas.
Kad maska ir uzlikta uz sejas, apgulieties ērti dīvānā, relaksējaties un atslābiniet arī sejas muskuļus. Iedarbība būs daudz labāka. Nevajag skraidīt pa māju un mazgāt grīdu tajā brīdī, kad rūpējaties par savu skaistumu. Izbaudiet šīs 15 minūtes, lai prieks būtu gan jums pašai, gan sejas ādai!
Svarīga informācija par dažādu
produktu iedarbību uz sejas ādu:
banāni - izlīdzina un
mīkstina;
zemenes un avenes- mitrina un baro;
citrons- ļoti
labi balina ādu un sašaurina poras (citronu sulai vienmēr pievieno
kāda cita augļa sulu);
upenes - sašaurina poras un baro;
olas baltums – sausina ādu, sašaurina poras;
olas dzeltenums
– lieto attīrošajās maskās, tam ir ārstējoša iedarbība uz
sausu ādu;
auzu pārslas – labi attīra ādu, baro sausu, bet
taukainu padara elastīgāku un gludāku;
medus – balzams
ādai, attīra un baro to, padara mīkstu un samtainu, piemīt
antiseptiskas īpašības;
piens – balina;
gurķis –
noņem iekaisumus, mitrina, atsvaidzina un balina ādu;
aprikozes – nomierina sejas ādu;
baklažāni un kabači -
mitrina sausu, iekaisušu ādu;
brūklenes un mellenes –
sašaurina poras un atveseļo seju;
persiks – mīkstina,
izlīdzina ādu;
vīnogas un avenes – mitrina sejas ādu.
Konsultē skaistumkopšanas salona „Ville” kosmētiķe Gita Vilensone
Teksts Diāna Rozentāle