Sanākušo bija tik daudz, ka dažiem politiķiem bija grūti izspraukties cauri pūlim, lai nokļūtu Saeimas ēkā, kur notika parlamenta sēde.
Kādā brīdī mediķus centās uzrunāt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), bet mediķi šajā laikā sāka skaļi izsaukt dažādus saukļus un svilpt, tāpēc ne visiem izdevās viņu sadzirdēt. Mūrniece norādīja, ka saprot, ka līdzekļi veselības aprūpei ir nepietiekami. Viņa aicināja vienam otru uzklausīt.
Mediķu pārstāvji tika uzaicināti uz sarunu parlamentā. Pašlaik tajā notiek Saeimas priekšsēdētājas, finanšu ministra Jāņa Reira (JV) un veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) tikšanās ar mediķu pārstāvjiem.
Uz sanākušo protestētāju plakātiem bija saukļi kā Vai politiķiem rūp veselība? Neizskatās, Jaunajiem mediķiem būt, Valdība mīliet mediķus, jo nebūsiet mūžīgi veseli, Noguruši mediķi var būt kaitīgi jūsu veselībai un citi.
Protesta akcijas sākumā pie Saeimas tika pienests zārks, uz kura rakstīts «politika».
Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis savā uzrunā uzsvēra, ka nepietiekama atalgojuma gadījumā mediķi vel vairāk izvēlēsies braukt uz ārzemēm.
Sanākušie pa laikam skaļi izkliedza dažādus saukļus, piemēram, Par tautas dzīvību, Sadzirdēt, Vienoti par veselību, Ārstiem un māsām būt, Zārks vai čemodāns. Kāds cilvēks skaļi sacīja, ka vēlas redzēt premjeru Krišjāni Kariņu (JV), pēc kā pūlis sāka saukt «Kariņu, Kariņu».
Pa laikam tika atskaņotas arī sirēnu skaņas un svilptas svilpes. Tomēr savu kolēģu uzrunas laikā sanākušie bija klusi.
«Es esmu šeit, jo man rūp mana nākotnē, jūsu nākotne un mūsu tauta nākotne,» sacīja kāds Rīgas Stradiņa universitātes 6. kursa students, kurš gan savu vārdu nenosauca. Viņš pauda cerību, ka nebūs jābrauc prom no Latvijas.
Protestētājus uzrunāja arī kāds pacients, kurš uzsvēra, ka bez ārstiem nav ne tautas, ne valdības. Viņš pateicās ārstiem par viņu darbu, paužot cerību, ka viņus atbalstīs visa tauta.
Pieteiktajam protesta akcijas laikam beidzoties, Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece aicināja klātesošos nolaist plakātus un uzsvēra, ka mediķu protesta akcija ir beigusies.
Protesta akciju uzraudzīja liels skaits policistu, kā arī Saeimas apsardzes darbinieki.
Kā vēstīts, ceturtdien mediķi rīkoja protesta akciju Viena diena bez ārsta, kuras laikā daļa Latvijas mediķu ir, izņemot neatliekamajā palīdzībā strādājošos, devušies vienas dienas bezalgas atvaļinājumā.
Lēmums par protesta akcijas rīkošanu pieņemts, jo Ministru kabineta 11. oktobrī apstiprinātais likuma Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam projekts paredz, ka 2022.gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta, skaidrojušas mediķus pārstāvošās organizācijas.
2020. gadā mediķu atalgojuma pieaugumam sākotnēji tika solīti 120 miljoni eiro, kas ļautu palielināt algas par 20%, bet līdz šim valdība tam iezīmējusi ap 60 miljonus eiro. Veselības aprūpes nozares darbinieki turpina uzstāt uz nepieciešamību algu palielināšanai piešķirt visu iepriekš solīto finansējumu.
Ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, tad no 8. novembra līdz 14. novembrim visā Latvijā tiks īstenota akcija Nolaid karogu, iededz sveci!, kuras laikā pie veselības aprūpes ēkām pusmastā nolaidīs Latvijas valsts karogu un iedegs sveces, solījuši mediķi. Bez ārstniecības un ambulatorajām iestādēm akcijā aicinās piedalīties arī sabiedrību. Tiks rīkotas arī solidarizācijas akcijas sociālajos medijos.
Ja Saeima 14. novembrī nobalsos par esošo budžetu, nepaaugstinot finansējumu veselības aprūpes nozarei, tad tiks sākta parakstu vākšana par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu, uzsvēris LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, piebilstot, ka parakstu vākšana notiks elektroniski.
Kā ierasts, uz aktivitātēm reaģēja arī sociālo tīklu lietotāji, paužot savu viedokli.
LV. Mediķu mìtiņš pie Saeimas. Malači. Mès ar Jums! pic.twitter.com/uDbelUNjH6
— Bruno Ozolins (@bums56) November 7, 2019
Ja atrodas vajadzīgie 40 miljoni mediķu algām – vai sistēmā kas mainīsies? Pazudīs mākslīgās rindas? Uzlabosies kvalitāte? Kas mainīsies?
— karogalauzējs (@karogalauzejs) November 5, 2019
Vēl mani interesē – vai 7.datuma pasākumā piedalīsies tie mediķi, ar tām smukajām mašīnām, pie kuriem apmeklējums maksā 40–50 EUR.
Mediķiem būtu jālieto lauksaimnieku retorika. “Slīkst nākamās paaudzes” “Fiskālais sausums noposta atlikušos ārstus” Tas vismaz politiķiem izklausās pazīstami. Parasti arī naudu iedod. https://t.co/XmBk69lT7w
— Reinis Poznaks (@poznaks) November 7, 2019
Paldies par viedokli.Ja saprotu pareizi,tad mediķu cīņa ir par 191,22 milj. € uz 2020.gadu,lai dzīve var turpināties.Tomēr,kā paredzēts tērēt šos miljonus? :I https://t.co/vuSjRrNOJR
— Guna Skangale (@GunaSkangale) November 7, 2019
Interesanti, ka mediķu atalgojumam salasīts pa miljoniņam no visādām jomām, pat tiešām svarīgām. Bet savām algām un partiju naudām gan valdnieki neķeras klāt. Nožēlojami. Pie apm. 2000eur nepielikt 200 – viena izklaide mazāk. Kamēr medmāsām 200eur pielikums nereālos sapņos rādās
— Anita Legzdina (@AnitaCimmermane) November 6, 2019
Šodien tik ātri atbraucu uz darbu, ka liekas – skolēnu brīvlaiks, bet nē, mediķu streiks
— Kristīne P. (@kripf) November 7, 2019
Latvijas mediķi saprot valsts ekonomikas principus labāk nekā politiķi. Valstij VIENMĒR nauda ir! #protests
— Armands Strazds (@strazds) November 7, 2019