Raudene (Origanum vulgare)
Jā, jā, tā pati, ko veikalā sasmalcinātā veidā esi redzējusi garšvielu stendos. Izmantojama ne tikai pie makaroniem un picām, bet tā izcili darbojas arī kā nošpa – noņem spazmas gremošanas traktā, atbrīvo gludo muskulatūru, palīdz pret migrēnu un sāpīgām mēnešreizēm.
Tā kā satur arī fitoestrogēnus, vērtīga sievietēm, kurām ir hormonu disbalanss, īpaši menopauzē – lieliski mazina karstuma viļņus. Ja baro bērniņu ar krūti, pastiprina piena veidošanos. Tiesa, nav ieteicama grūtniecēm, jo var radīt priekšlaicīgu dzemdību risku, – ja nu vienīgi īsi pirms dzemdībām, jo var stimulēt to norisi. Hormonālās iedarbības dēļ nevajadzētu daudz lietot vīriešiem, maziem bērniem un pusaudžiem. Tas attiecas uz tējas dzeršanu, kā garšvielu – drīkst visi.
Kā pareizi ievākt un pagatavot raudenes tēju?
- Īstais laiks vākšanai ir tad, kad visi ziediņi kļūst gaiši, atveras lillīgie pumpuriņi. Saplūc, sasmalcini un sažāvē.
- Pēc vajadzības ņem vienu ēdamkaroti uz glāzi karsta ūdens un ļauj ievilkties. Nevāri!
Lucerna (Medicago sativa)
Kaut kur manīta? To izmanto lopbarībā, bet pa kādam augam var atrast arī pļavās. Literatūrā lucernu apzīmē ar nosaukumu brīnumu zaļums, bet citās valodās dēvē arī par alfa augu. No lucernas rūpnieciski gatavo dažādus uztura bagātinātājus sportistiem, jo tā satur daudz proteīna, arī dažas neaizvietojamās aminoskābes, vitamīnus un mikroelementus.
Kā pagatavot savu lucernas proteīna pulveri?
- Savāc auga virszemes daļu, sažāvē un samal kafijas dzirnaviņās.
- Lieto organisma spēcināšanai, pievienojot ēdienam pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā. Superzaļbarība!
Ārstniecības jeb parastā ancīte (Agrimonia eupatoria L.)
Brīnišķīgs, dekoratīvs augs, tiesa – mazāk pazīstams. Veicina gļotu šķidrināšanos, tāpēc vērtīgs cilvēkiem, kam ir bronhu problēmas un bieži aizlikts deguns. Arī, ja aizkrīt balss, kā varbūt Dziesmusvētkos kādam gadījās.
Kā ievākt un pagatavot ārsniecības ancīša tēju?
- Izmantojams ir viss augs – savāc, sasmalcini un izžāvē.
- Lieto tēju – pa 1 ēdamkarotei uz glāzi karsta ūdens.
Sirds mātere (Leonurus cardiaca)
Tā pati, ko satur slavenā māteru tinktūra un citas sirds drapītes. Tējā var lietot pret sirdsdarbības traucējumiem – kad ir tahikardija, sirds pārsitieni un paātrināta sirdsdarbība, ko rada veģetatīvā distonija, arī vienkārši pie satraukumiem, jo piemīt nomierinošs efekts. Vienīgā sliktā īpašība – māteres tēja ir ļoti rūgta, tāpēc negatavo pārāk koncentrētu. Vajag tā, lai garšo!