Turpmāk deformācija pēdā var veidoties jebkurā vecumā. Dažreiz plakanā pēda ir nopietnu slimību (piemēram, rahīta vai poliomielīta) vai traumas sekas, tomēr 85 procentos gadījumu cilvēki ar savu dzīvesveidu provocē tās attīstību, iegūstot tā saukto statisko plakano pēdu.
Sievietēm apavus ar augstiem papēžiem nevajadzētu valkāt pastāvīgi, tāpat arī nevajadzētu krist otrā galējībā un staigāt tikai kurpēs bez papēžiem.
Jo gan viens, gan otrs tik tiešām negatīvi ietekmē pēdas pacēlumu (pēdas garenisko velvi), kuras galvenais uzdevums ir nodrošināt ķermeņa līdzsvaru un amortizāciju staigājot. Jo mazāks ir pacēlums, jo lielāka slodze jāiztur kājām, locītavām, mugurkaulam.
Vislabākā izvēle ir ērti un kvalitatīvi apavi ar 2–4 centimetrus augstu papēdi.
Lai neradītu deformācijas attīstībai labvēlīgus apstākļus, ir vērts rūpēties par savu svaru un regulārām fiziskām aktivitātēm.
Ja pēdas deformācija reiz sākusies, tai ir tendence pakāpeniski progresēt. Svarīgi ir negaidīt līdz brīdim, kad pēda jau izteikti deformējusies, – ārsta palīdzība jāmeklē, ja pēdas ilgstoši sāp un ir sajūta, ka tās stabili negulstas uz zemes.