• Pavasara asaras. Ziedputekšņu uzbrukums

    Slimības
    Vija Stepiņa-Baikova
    Vija Stepiņa-Baikova
    20. marts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Pavasaris mostas straujiem soļiem. Beidzot būs gaišs, silts, košs un krāsains! Tomēr ir cilvēki, kas šo gadalaiku gaida ar divējādām izjūtām. Arī viņi grib krāsas, sauli un gaismu, taču zina – pavasaris nesīs līdzi diskomfortu. Jo sākas ziedēšanas laiks. Un tas nozīmē ziedputekšņu uzbrukumu – īstas mokas tiem, kam ir ziedputekšņu alerģija. Asaras, šņaukāšanās, klepus, pat astma… Nekā patīkama. Taču risinājums ir!

    Tiem, kam ziedputekšņu alerģija diagnosticēta jau senāk, ir mazliet vieglāk – vien atliek ievērot ārsta rekomendācijas un lietot sev visvairāk piemērotos medikamentus. Grūtāka situācija ir tiem, kam ir tikai aizdomas par ziedputekšņu alerģiju. Taču arī te var visu, kā saka, salikt pa plauktiņiem!

    Pirmais, kas jādara, ja esi ievērojis, ka līdz ar pavasari parādās tādi simptomi kā iesnas, kņudēšana kaklā, acu asarošana – pa vienam vai kopā –, un tie ir traucējoši vai kļūst arvien vairāk izteikti, jādodas pie ģimenes ārsta. Ar ārstu situācija jāizrunā, un, visticamāk, tiksi nosūtīts pie speciālista – alergologa. Alergologs ar dažādiem testiem ne tikai noskaidros, pret kādu augu ziedputekšņiem ir tava alerģija, bet arī palīdzēs piemeklēt mūsdienīgus efektīvus preparātus, lai slimības simptomus mazinātu vai pat pilnībā novērstu un tu varētu elpot pilnu krūti un baudīt ne tikai pavasari, bet arī vasaru un rudeni.

    Ļoti būtiska ir precīza diagnostika – alergēnu (alerģiju izraisoši kairinātāji) noteikšana.

    Tikai tad varēs piemeklēt maksimāli atbilstošākos preparātus. Jaunākās paaudzes antihistamīna medikamenti ir droši ilgstošai lietošanai, turklāt nerada tādas nevēlamas blaknes kā miegainība un koncentrēšanās spēju zudums.

    Kad kopā ar alergologu noskaidrots alergēns vai pat vairāki un piemeklēti atbilstošākie medikamenti, var spert nākamo soli – mēģināt sevi pie šiem alergēniem pieradināt jeb sākt imūnterapiju. Tādējādi vēršoties nevis pret alerģijas sekām, bet cēloni. Tas jo sevišķi ieteicams cilvēkiem, kam alerģija ir smaga un jālieto daudz medikamentu tās nomākšanai.

    Terapijas mērķis – pakāpeniski palielinot alergēnu daudzumu, pieradināt organismu, samazināt cilvēka jutību pie tiem.

    Tiesa, imūnterapija jāsāk rudens beigās, ziemā, kad nav aktīvā ziedputekšņu sezona, un pirmie rezultāti novērojami pēc aptuveni pusgada. Der iegaumēt, ka process nav ātrs – terapijas ilgums parasti ir trīs līdz pieci gadi, kuru laikā tiek nostiprināta organisma tolerance pret alerģiju izraisošajiem alergēniem. Vēl svarīgi – jo agrākā vecumā imūnterapiju sāk, jo labāki iespējami rezultāti, jo jaunāks organisms vieglāk ļaujas procesam.

    Secinājums? Ar ziedputekšņu alerģiju var sadzīvot! Taču tas prasa aktīvu rīcību un sadarbību ar ārstu – alergologu. Viņš savu darbu izdarīs, taču arī tev jābūt līdzestīgam, un tad pavasaris nesīs tikai prieku un krāsas!

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē