Atbild ādas ārste Lauma Valeine, dermatoloģe «Dr. Valeines klīnikā»:
«Aiga, papilomas ir labdabīgi ādas un gļotādas veidojumi, kurus izraisa cilvēka papilomas vīruss un kas veidojas krokās kakla un padušu zonā – tātad vietās, kuras pastiprināti svīst. Vispār ir sastopami vairāk nekā simts šā vīrusa veidu, taču vairums no tiem nav bīstami un rada tikai šādus labdabīgus veidojumus.
Biežāk papilomas parādās, ja ir novājināta imunitāte, sievietēm grūtniecības laikā, arī ja ir liekais svars un paaugstināts cukura līmenis asinīs.
Par papilomu likvidēšanu… Nekādā gadījumā nedariet to mājās un, lūdzu, neizmantojiet skābi saturošus līdzekļus, kas paredzēti kārpu noņemšanai, jo šādi jūs riskējat iegūt apdegumu un rētu. Arī nosienot papilomu ar diegu, iespējams iedzīvoties nopietnās problēmās – šāds pasākums var radīt infekciju un pat asins saindēšanos.
Ja papiloma berzējas gar džempera apkakli, ja tā ir satraumēta un sāp, iesaku uzsmērēt tai kādu mīkstinošu, nomierinošu krēmu, piemēram, Bepanthen vai Bepanthen plus, un iespējami drīzāk vērsties pie dermatologa.
No papilomām var vienkārši atbrīvoties, veicot kriodestrukciju jeb piesaldēšanu ar šķidro slāpekli.
Izmanto arī elektrokoagulāciju – tātad veidojumus piededzina ar elektrisko strāvu. Papilomas var noņemt ar lāzeru. Lietojot abas pēdējās metodes, mēs iepriekš uzklājam atsāpinošu krēmu. Brūcīte pēc tam sadzīst 7–10 dienu laikā.
Bet ir kāda nianse… Noņemot papilomas, pats vīruss organismā netiek iznīcināts. Tāpēc ārsts imunitātes stiprināšanai var izrakstīt tādu specifisku līdzekli kā izoprinozīns. Tas palīdzēs organismam nepadoties dažādiem vīrusiem, tajā skaitā papilomas vīrusam. Vēl profilaksei iesaku samazināt lieko svaru, ja tāds ir, un normalizēt cukura līmeni asinīs.»