• Palīgā, asiņoju! Kas kaiš manai dzemdes gļotādai?

    Slimības
    Indra Ozoliņa
    5. marts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ginekologs paziņo: jums ir bieza dzemdes gļotāda. Kāpēc tā veidojas un ko šādā situācijā darīt, skaidro ginekologs un dzemdību speciālists Jurģis Vītols, strādā «JV klīnikā», Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Kuldīgas slimnīcā un reproduktīvās medicīnas centrā «Embrions».

    Patiesībā dzemdes gļotādas sabiezējums ir ikdienišķa un lielākoties vienkārši risināma kaite. Jaunām sievietēm sabiezējums parasti var būt saistīts ar policistisko olnīcu sindromu, tomēr visbiežāk dzemdes gļotāda sabiezē perimenopauzē – īsi pirms menopauzes iestāšanās, kad olnīcas sāk darboties neregulāri, jo nenotiek ovulācija un gļotāda attiecīgi turpina augt. Sievietes tad sūdzas par mēnešreižu aizkavēšanos un pēc tam par ieilgušu, stipru asiņošanu, kas neapstājas.

    Aplami būtu gaidīt, ka šī problēma pāries pati no sevis. Ja šādu patoloģiju laikus nekonstatē un neārstē, paaugstinās risks, ka dzemdes gļotādā var sākties ļaundabīgas izmaiņas.

    Bieza un asiņo

    Dzemdes gļotādas jeb endometrija sabiezēšanu sauc par hiperplāziju. Par to var liecināt pastiprinātas, spēcīgas un ieilgušas mēnešreizes, kas mēdz radīt pat mazasinību. Tā var būt arī kā smērēšanās cikla vidū vai arī asiņošana jebkurā citā brīdī, kad tai normāli nevajadzētu notikt. Taču mēdz būt situācijas, kad endometrija hiperplāzija norit bez īpašām pazīmēm. Ja sabiezējusī gļotāda tiek konstatēta nejauši ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas laikā, bet cikls ir regulārs, notiek normālas mēnešreizes un nav smērēšanās, tad satraukumam pamata nav. Taču katrs gadījums izvērtējams individuāli.

    Kā pārbaudīt?

    Dzemdes gļotādu izvērtēt palīdz ultrasonogrāfija. Taču ultrasonogrāfija nav skrīninga metode, un tā nepalīdzēs agrīni atklāt un novērst iespējamu dzemdes gļotādas slimību.

    Precīzi noteikt diagnozi var, dzemdes gļotādu izmeklējot šūnu līmenī – histoloģiski.

    Ir jāpaņem analīzei audu paraudziņš no dzemdes gļotādas. Histoloģiskais materiāls tiek izmeklēts laboratorijā un sniedz atbildi par diagnozi, kas var būt gan vienkārša hiperplāzija, gan atipiska hiperplāzija, gan ļaundabīga endometrija slimība.

    Vienkārša dzemdes gļotādas sabiezēšana

    Ja izmeklējums liecina par vienkāršu hiperplāziju, tas nozīmē, ka gļotādas dziedzerīši uz estrogēna fona ir pārauguši savu apjomu un ir izveidojies sabiezējums. Tā ir labdabīga slimība, kam visbiežāk nepieciešama hormonāla ārstēšana – kombinētas hormonālas tabletes, progesterona monopreparāts vai hormonālā spirāle. 

    Atipiska dzemdes gļotādas sabiezēšana

    Atipiska hiperplāzija ir endometrija priekšvēža slimība. Šajā gadījumā ir svarīgs sievietes vecums un viņas vēlmes. Diemžēl šāda diagnoze var būt arī jaunām sievietēm, kas vēl nav dzemdējušas, un tad jāpieņem grūti un sarežģīti lēmumi.

    Perimenopauzē, kad grūtniecība vairs netiek plānota, pamata izvēles metode ir dzemdes izņemšana. Tas ir droši un pilnībā izslēdz iespēju slimībai attīstīties. 

    Ja sieviete vēl ir jauna un vēlas bērniņu, tad pirmais, kas viņai tiek piedāvāts, ir progestīnu terapija.

    Viena no izvēles metodēm ir hormonālā spirāle, pēc kuras ievadīšanas nepieciešami kontroles izmeklējumi – atkārtota sonogrāfija un histeroskopija ar biopsiju pēc trim un sešiem mēnešiem. Dažkārt papildus spirālei izraksta arī progesterona preparātus tablešu veidā.

    Dzemdes gļotādas vēzis

    Diemžēl ir arī gadījumi, kad atipiska hiperplāzija, par spīti ārstēšanai, progresē un pārvēršas par endometrija vēzi. Arī zema riska vēža gadījumā iespējama ārstēšana bez operācijas, ja vēlama auglības saglabāšana, bet šīs ir retas un sarežģītas situācijas, tāpēc šādos gadījumos nepieciešama onkoginekologa konsultācija un rūpīga risku izvērtēšana.

    Daži faktori, kas veicina dzemdes gļotādas sabiezēšanu

    • Jaunām sievietēm – policistisko olnīcu sindroms.
    • Liekais svars, jo tauku šūnas izstrādā estrogēnu.
    • Estrogēnu lietošana.
    • Smēķēšana izjauc normālu hormonu līdzsvaru.
    • Vairogdziedzera slimības, īpaši hipertireoze (pastiprināta vairogdziedzera funkcija).
    • Žultspūšļa kaites. 
    • Adenomioze – labdabīga slimība, kas rada dzemdes sieniņas strukturālas pārmaiņas.
    • Vēlīna menopauze pēc 55 gadu vecuma.
    • Nav bijusi grūtniecība. Tad biežāk ir paaugstināts estrogēnu līmenis un samazināts progesterona līmenis asinīs.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē