Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • No kā rodas taukainas aknas, un vai tā ir izārstējama slimība?

    Slimības
    Vija Stepiņa-Baikova
    Vija Stepiņa-Baikova
    29. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SoftSheep/Shutterstock.com
    Taukainas aknas mūsdienās kļūst arvien biežāka problēma, ko nereti cilvēks pats sākotnēji nemaz nepamana. Aknas ir ļoti pacietīgs orgāns, kas ilgi klusē, līdz sāk parādīties pirmās slimības pazīmes. Šajā rakstā aplūkosim, kas izraisa tauku uzkrāšanos aknās, kādi ir iespējamie riska faktori un simptomi. Uzzināsi arī, kā ar vienkāršām izmaiņām ikdienā iespējams uzlabot aknu veselību. Jo agrāk mēs pievēršam uzmanību šai problēmai, jo lielākas iespējas to novērst bez nopietnām sekām.

    Taukainas aknas: cēloņi, sekas un ārstēšana

    Taukainas aknas jeb taukainā hepatoze ir stāvoklis, kad aknu šūnas uzkrāj pārmērīgi daudz tauku. Šis stāvoklis ir biežāk sastopams cilvēkiem ar neveselīgu dzīvesveidu, tostarp nepietiekamu fizisko aktivitāti, nepareizu uzturu un pārlieku alkohola lietošanu. Tomēr taukainas aknas var rasties arī cilvēkiem, kuri nedzer alkoholu, un to iemesls var būt aptaukošanās, diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis vai ģenētiskie faktori.

    Aknas ir orgāns, kam ir būtiska nozīme toksīnu izvadē no ķermeņa, vielmaiņas regulēšanā un enerģijas uzkrāšanā.

    Ja aknās uzkrājas pārāk daudz tauku, tās nespēj efektīvi pildīt savas funkcijas. Šis stāvoklis var radīt nopietnas veselības problēmas, piemēram, aknu iekaisumu, rētas un pat aknu cirozi, ja netiek veikta savlaicīga ārstēšana.

    Taukainu aknu galvenie riska faktori ir neveselīgs uzturs, īpaši pārmērīga treknu ēdienu, cukura un rafinētu ogļhidrātu patēriņš, kā arī mazkustīgs dzīvesveids. Aptaukošanās un liekais svars ir cieši saistīti ar šo stāvokli, kā arī diabēts un paaugstināts asinsspiediens.

    Sākotnēji taukainaām aknām var nebūt nekādas pazīmes, tādēļ šī slimība var attīstīties nepamanīta.

    Tomēr, kad simptomi parādās, var būt nogurums, sāpes labajā pusē, dzelte (ādas un acābolu), apetītes zudums un svara zudums. Lai noteiktu slimību, nepieciešams veikt asins analīzes, nosakot dažādus aknu marķierus, kā arī ultrasonogrāfiju vēdera dobuma orgāniem.

    Taukainu aknu ārstēšana galvenokārt saistīta ar dzīvesveida izmaiņām. Veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes un svara samazināšana var palīdzēt uzlabot aknu veselību.

    Tāpat svarīgi ir izvairīties no alkohola lietošanas, jo tas var pastiprināt aknu bojājumus.

    Agrīna diagnosticēšana un ārstēšana palīdz novērst nopietnas sekas un saglabāt aknu veselību ilgtermiņā.

    Taukainas aknas nav tikai pārejošs diskomforts – tas ir signāls, ka organismam nepieciešamas pārmaiņas. Savlaicīga rīcība, veselīga dzīvesveida ievērošana un regulāras pārbaudes var būtiski uzlabot aknu veselību un novērst nopietnāku saslimšanu nākotnē.

    Aknas ir mūsu organisma filtrs, tāpēc tās ir pelnījušas īpašu rūpību un uzmanību.

    Rūpējoties par aknu veselību šodien, mēs ieguldām savā ilgtermiņa labklājībā. Neatliec rūpes par sevi uz rītdienu – sāc jau šodien!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk