Hemoroīdi var saasināties gan grūtniecības pēdējos mēnešos, gan arī pēc dzemdībām.
Kas liecina par hemoroīdiem
· Pēkšņas, asas sāpes anālās atveres apvidū, ko rada kāds līdz šim nebijis veidojums pie tūpļa.
· Asas sāpes tualetes apmeklējuma laikā vai arī pēc vēdera izejas. Sajūta, ka zarnu trakts nav iztukšojies pilnībā.
· Asins izdalīšanās no taisnās zarnas – uz izkārnījumiem var būt gaiši sarkanas asinis. Var būt tikai daži asins pilieni uz tualetes papīra vai spēcīga asiņošana. Pēc asiņošanas jūtama atvieglojuma sajūta – sāpes mazinās.
Aptuveni puse topošo māmiņu grūtniecības otrajā pusē cieš no hemoroīdiem.
Hemoroīdi ir taisnās zarnas apakšējās daļas vēnu mezglveida paplašinājumi, kas var asiņot, iekaist, sāpēt. Hemoroīdi sajūtami kā ciets, sāpīgs mezgls. Ja hemoroīdi ir dziļāk tūpļa zarnā, sieviete jūt tikai sāpes un pamana asiņošanu, savukārt, ja tuvāk anālajai atverei, no tās var izspiesties ciets, sāpīgs mezgls vai vairāki mazi, sāpīgi mezgliņi.
Hemoroīdu pirmās pazīmes bieži vien sagādā izbīli.
Kāpēc rodas hemoroīdi?
Grūtniecības laikā palielinās svars, dzīves ritms kļūst nedaudz lēnāks un mazkustīgāks, daudzām sievietēm rodas aizcietējumi. Hemoroīdi var saasināties gan grūtniecības pēdējos mēnešos, gan arī pēc dzemdībām, ja dzemdību laikā iegurnī bijis pārāk liels spiediens. Kā arī tad, kad bērniņš jau paaudzies – ja māmiņa ir maza auguma, bet bērniņš liels, smags un ilgstoši jānēsā uz rokām.
Visos gadījumos paaugstinās spiediens mazajā iegurnī, tas savukārt rada asinsrites traucējumus šajā apvidū.
Ko darīt?
· Ja sāpes netraucē un asiņošana ir vien mazs traipiņš uz tualetes papīra, tad, ievērojot veselīga dzīvesveida principus, nelūgtie viesi pazudīs paši. Tomēr par šo problēmu ieteicams informēt savu ginekologu, kas ieteiks, kā rīkoties. Iespējams, būs jālieto zāļu tēju sēdvanniņas vai kāda ziede, svecītes.
· Ja hemoroīds ir liels, ciets veidojums, kas rada asas sāpes vai arī stipru asiņošanu, tad gan pēc iespējas drīzāk jādodas pie ķirurga. Visefektīvāk ārsts var palīdzēt, ja sieviete pēc palīdzības dodas diennakts laikā pēc to pazīmju rašanās. Bieži vien, lai atbrīvotos no taisnās zarnas vēnu mezgliņiem, nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Šī operācija ilgst aptuveni 10 minūtes. To var veikt arī grūtniecības laikā, jo atsāpināšanai tiek izmantoti medikamenti, kas neatstāj iespaidu uz gaidāmo mazuli. Uzreiz pēc operācijas var doties mājās, pēc dažām dienām problēma var būt aizmirsta.
· Ja hemoroīdi atrodas dziļi taisnajā zarnā, to ārstēšanā var tikt izmantota fotokoagulācijas metode – ja vien hemoroīds nav pārāk liels, tas tiek piededzināts ar gaismas staru.
· Viena no jaunākajām ir tā dēvētā Longa metode – asins pieplūdes pārtraukšana hemoroīdu mezgliem. Šī operācija tiek veikta narkozē. Var izmantot arī grūtniecēm.
· Lai pēc likvidēšanas hemoroīdi nerastos no jauna, ieteicams ievērot veselīga dzīvesveida principus.
Teksts: Edīte Valtere
Konsultē DAINIS KRIEVIŅŠ, slimnīcas «Linezers» asinsvadu ķirurgs.