Bērnam neaizsniedzamā vietā!
Nepieredzējušiem vecākiem tas var pat neienākt prātā, taču bērnam interesi nogaršot var radīt pat visindīgākā no mājās atrodamajām sadzīves ķīmijas vielām. Pulveris, balinātājs, trauku mazgāšanas līdzeklis, cauruļu tīrīšanas līdzeklis atstāts bērnam pieejamā vietā var nodarīt milzīgu kaitējumu ne tikai bērna veselībai, bet dažkārt arī dzīvībai.
Šīs vielas var izraisīt, piemēram, mutes dobuma, barības vada un elpošanas ceļu ķīmiskus apdegumus, kā arī ļoti smagu intoksikāciju (saindēšanos), kuras dēļ bērns var aiziet bojā.
Tāpēc, kad ģimenē ienāk mazulis, sadzīves ķīmiju vairs nevar glabāt bērniem aizsniedzamā vietā, piemēram, zem izlietnes, kur to ikdienā mājās novieto visbiežāk, un kur bērns var tai viegli piekļūt. Turpmāk sadzīves ķīmija jāglabā augstākos plauktos vai vislabāk – slēdzamā skapītī.
Ar stingro korķi nepietiek
Lai arī pēdējos gados pudeles ar kaitīgajiem šķidrumiem tiek slēgtas ar grūti atskrūvējamiem korķiem, jārēķinās, ka tad, ja bērnus kaut kas ir ieinteresējis, viņi var būt ļoti pacietīgi un, ja vien šāda pudele būs aizsniedzamā vietā, bērns pamazām pudeli var atķimirēt. Ne velti saka, ja istabā, kurā bērns spēlējas valda klusums, briest nepatikšanas – viņš kaut ko gatavo! Ķirurgam Džeimsam Rozītim praksē bijis gadījums, kad maza meitenīte pacietīgi atmontējusi korķi un uzlējusi uz kājām kanalizācijas tīrāmo līdzekli. Ķirurgs vērš uzmanību, ka ķīmiskās vielas ir jāuzmana līdz pat skolas vecumam, jo bērnam zināšanu vēl nav, bet pudeles interesē. Krot granulas, kālija permanganāts, arī etiķis marinēšanas sezonas laikā – tie visi ir bērnam ļoti bīstami šķidrumi.
Lielākā muļķība, ko var pieļaut vecāki, kādu no šiem šķidrumiem, piemēram, no lielāka trauka pārliet kolas vai cita bērnam garšojoša dzēriena pudelē un nolikt viņam aizsniedzamā vietā.
Šādas muļķības sekas var būt ļoti nepatīkamas, pat letālas.
Degšķīdums pa rokai
Sākoties grila sezonai, katru gadu bērnu slimnīcā nokļūst bērni, kas guvuši apdegumus grila dēļ, piemēram, uzskrienot vai uzkrītot tam virsū un tā gūstot grila restītes nospiedumos uz muguras. Tāpēc no vecāku puses ir muļķīgi nenorobežot vietu, kur tiek dedzināts grils, un ļaut bērniem nepieskatītiem spēlēties turpat blakus. Lielāki bērni mēdz gūt apdegumus, paši uguns tiešajā liesmā lejot degšanas šķidrumu, jo neviens jau nepacenšas izlasīt, ka uz pudeles rakstīts – tā darīt nedrīkst! Vecāku muļķība – rādīt bērnam sliktu un nepareizu piemēru. Kad cepam šašliku, desiņas, pēc sāļa ēdiena bērnam gribas padzerties un viņš zina, ka šķidrums ir pudelēs. Joprojām ir diezgan daudz gadījumu, kad bērni iedzer ogļu aizdedzināmos šķidrumus, kas ir ļoti nepatīkami un izraisa toksiskas smagas pneimonijas.
Zināji?
Ugunskura pelni ir karsti vēl 48 stundas! Viens no traumu gūšanas veidiem vasarā ir ugunskura pelni. Jo pat vecāki – un kur nu vēl bērni– neiedomājas, ka vēl nākamajā dienā pēc ugunskura izdzišanas, kūpošos pelnos var būt 400 grādu augsta temperatūra!
Ko darīt?
Ja bērns iedzēris etiķi vai jebkādu citu indīgu šķīdumu, galvenais ir neizraisīt vemšanu, lai saturs, kas pa barības vadu nonācis kuņģī, neiekļūst barības vadā vēlreiz un nerada jaunus apdegumus. Lai mazinātu kodīgo sajūtu mutē, ideāli būtu skalot muti ar tīru ūdeni, var ļaut bērnam ūdeni arī dzert. Daudz dzert nevajag, jo, iespējams, būs jāveic tālāki izmeklējumi vispārējā anestēzijā. Pat tad, ja ir tikai aizdomas, ka bērns iedzēris kaut ko indīgu, obligāti jādodas pie ārsta, bet visbiežāk uz slimnīcas uzņemšanu, lai ārsts izvērtē bojājumu un, iespējams, nosūta uz tālākiem izmeklējumiem.