Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Mēnešreizes. Tamponu, paketi vai piltuvi?

    Padomi
    Santa.lv
    Santa.lv
    20. jūnijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Paketes tu jau zini, tamponus arī, bet piltuve daudzām šķiet pilnīgi nesaprotams produkts. Ginekoloģe, dzemdību speciāliste P.Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā dr. Klinta Lisnere skaidro, kuru no šiem intīmās higiēnas līdzekļiem izvēlēties.

    Gan paketes, gan tamponi, gan piltuves ir piemēroti visām sievietēm visos vecumos. Pat aktīvām sportotajām un dancotājām! Un arī tad, ja tu lieto intrauterīno spirāli, der visi trīs aizsardzības veidi. Lai gan vēl joprojām viens otrs ginekologs mēdz apgalvot, ka tamponi spirāles lietotājām nav piemēroti. Gribu uzsvērt – šim vecajam apgalvojumam nav nekādu zinātnisku pamatojumu.

    Ja tu zini, ka gulēsi ilgāk par 8 stundām, tad tamponu lietot nedrīkst.

    Tas pats attiecas uz spirāli un piltuvi. Jā, iesākumā bija bažas, ka piltuvei veidojas ciešs kontakts ar maksts gļotādu un tāpēc tā var ieraut spirāles ūsiņu, un, ņemot laukā piltuvi, netīšām var izvilkt arī spirāli. Taču šāds risks ir ārkārtīgi minimāls. Ja tevi māc bažas, aizej pie savas ginekoloģes pārbaudīt spirāles ūsiņas. Tās var nogriezt īsākas.

    Tāpat joprojām ir aizspriedumi par jaunām meitenēm, kas vēl nedzīvo dzimumdzīvi, – viņām derot tikai un vienīgi paketes, jo makstī ievietojami līdzekļi sabojās jaunavības plēvi… Iespējams, ka arī tu kā mamma vēlies, lai meita lieto tieši paketes. Te nu jāatceras, ka nevainīgām meitenēm jaunavības plēvē tāpat ir atverīte, pa kuru iztek ārā mēnešreižu asinis, tāpēc, protams, viņas drīkst lietot maza izmēra tamponu un maza izmēra menstruālo piltuvi.

    Nenomainīts tampons vai piltuve var izraisīt toksisko šoku

    Skaidrs, ka māte daba paredzējusi mēnešreižu asinīm iztecēt laukā no sievietes ķermeņa. Tāpēc visai pamatots ir jautājums – kā tas iet kopā ar modernajiem higiēnas līdzekļiem, kas šo procesu uz brīdi aizkavē?

    Uzsveru – visi šie produkti, pirms nonāk tirgū, ir pētīti, nosakot, cik ilgi tie drīkst atrasties sievietes ķermenī.

    Vislielākais uztraukums, lietojot gan tamponus, gan piltuves, ir par toksiskā šoka sindromu, ko izraisa baktēriju savairošanās. Tāpēc maksimālais izmantošanas laiks tamponiem ir 4–8 stundas, bet piltuves ražotāji norāda dažādus laikus. Daļa saka – 12 stundas ir droši, citi ražotāji uzskata – tikai 4–8 stundas.

    Toksiskā šoka kontekstā biežāk tiek runāts tieši par tamponiem, par tiem arī ir visvairāk oficiāli fiksētu šādu gadījumu. Kas notiek? Ar asinīm pilnās tampona šķiedras ir lieliska barotne stafilokokiem, tie savairojas, un toksīni caur sīkāko gļotādas bojājumu nokļūst asinsritē, izraisot toksisko šoku, kas var būt pat nāvējošs. Līdz ar to tampons drīkst atrasties ķermenī ne ilgāk par 8 stundām.

    Toksiskais šoks biežāk notika pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. ASV jaunām meitenēm bija cieņā superabsorbējošie tamponi, ar kuriem viņas staigāja līdz pat 24 stundām. Tamponā savairojās stafilokoks Staphylococcus aureus, toksīni nokļuva asinsritē un izraisīja šoku. Šoks izpaužas kā augsta temperatūra, galvas reibonis, neskaidra apziņa, faktiski kā sepse – asins saindēšanās.

    Sievietes no toksiskā šoka mirst arī mūsdienās – visbiežāk jaunietes, kas pēc tusiņa aiziet gulēt ar tamponu un pamostas vēlu.

    Piltuve jānomaina arī tad, ja nav pilna

    Kā ideālu alternatīvu tamponiem pirms pāris gadiem pieteica piltuvi. Tika uzsvērts, ka piltuve izgatavota no medicīniskā silikona, tajā nav kokvilnas šķiedru, tāpēc pastāv ārkārtīgi mazs risks savairoties baktērijām. Jaunākie pētījumi rāda, ka viss tomēr nav tik ideāli.

    Lai arī mazāk un lēnāk, baktērijas vairojas arī asinīs, kas sakrājušās piltuvē.

    Ir fiksēts pasaulē pirmais toksiskā šoka gadījums piltuves dēļ. Saproti pareizi – tas nenozīmē, ka tamponi vai piltuves ir slikti produkti. Bet mēs nedrīkstam pret to lietošanu izturēties vieglprātīgi – higiēnai un savlaicīgai nomaiņai ir ārkārtīgi liela nozīme. Ja norādītas, piemēram, 8 stundas, tad piltuve obligāti jānomaina, pat ja tā nav pilna.

    Līdz ar to – ja tu ej gulēt un, piemēram, rīt ir brīvdiena, bet tu zini, ka gulēsi ilgāk par 8 stundām, tad tamponu lietot nedrīksti. Tas pats ar piltuvi. Jāizmanto pakete. Ērtības šajā gadījumā ir otršķirīgas, drošība ir pirmajā vietā.

    Kad nevajadzētu lietot tamponu vai piltuvi?

    Izvēloties sev piemērotāko higiēnas preci, tomēr vajadzētu ņemt vērā situācijas, kurās uz brīdi nevajadzētu lietot tampon vai piltuvi. Viena no tādām ir, ja ir akūta maksts infekcija. Piemēram, sēnītes, bakteriālā vaginoze – ar niezi, dedzināšanu un izdalījumiem. Tādā situācijā ārsts tev visdrīzāk būs izrakstījis vaginālās svecītes, un tāpēc vēl papildus likt kaut ko makstī nevajag.

    Tāpat šos līdzekļus nevajadzētu izmantot, ja ir maksts gļotādas bojājumi. Tās var būt dažādas traumiņas, vaļējas brūcītes, kas radušās, piemēram, ja veikta biopsija, ārsts ņēmis gļotādas paraudziņu analīzēm, bijusi maksts plastika – sieniņu sašūšana… Ārstējošais ārsts tevi par to informēs. Tas var būt atkarīgs arī no anatomiskām īpatnībām – tampons un piltuve nederēs, piemēram, ja ir dzemdes noslīdējums. Tad arī pati jutīsi, ka nav ērti…

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē