Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Mazais plēš sev austiņu — augšanas īpatnība vai signāls par saslimšanu?

    Slimības
    Karīna Rubule
    29. jūlijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Reizēm mazulis sev plēš, rausta vai kasa austiņu. Kādēļ bērniņš tā dara? Un vai tas vienmēr liecina par iekaisumu vai kādu slimību? Stāsta Karīna Rubule, ārste rezidente otorinolaringoloģijā klīnikā Headline. Konsultē Kaspars Peksis, otorinolaringologs, klīnikas Headline vadītājs.

    Lielākoties auss raustīšana un plēšana (ja nav aizdomas par auss sāpēm) raksturīga bērniem no četru mēnešu vecuma līdz ar sīkās motorikas attīstību, kad mazais jau var aizsniegt un izpētīt dažādas savas ķermeņa daļas – otru roku, kājas u. c. Arī auss ir interesants objekts, ko bērns vēlas izpētīt. Parasti pēc gada vecuma bērniem šāda uzvedība vairs nav novērojama, jo ir daudz citu interesantāku lietu, ko darīt un izpētīt. Reizēm ausu raustīšana bērniem novērojama arī brīžos, kad viņi cenšas aizmigt vai ir par kaut ko satraukušies. Tāpat kā zīžot māneklīti, arī aiztiekot ausis, bērni sevi mēģina nomierināt, tas palīdz mazināt spriedzi un atslābināties. Tāpat šāda rīcība var būt pārmaiņu periodos, kas mazajam rada stresu, piemēram, piedzimstot māsai vai brālim, apgūstot podiņmācību, uzsākot bērnudārza gaitas utt. Taču ar laiku šāda sevis mierināšana izzūd pati no sevis.

    Kādi vēl var būt iemesli?

    Pētījumi liecina, ka lielākajā daļā gadījumu (kad vecāki bērnu aizveduši pie ārsta ar sūdzībām par auss raustīšanu), saslimšana netiek konstatēta. Nedaudz vairāk par trešo daļu bērnu ārējā auss ejā tiek konstatēts palielināts auss sēra daudzums un tikai atsevišķos gadījumos – vidusauss iekaisums (tad bērnam parasti ir arī citas sūdzības).

    • Ausu sērs

    Šīs ir galvenais iemesls, kāpēc ausis aiztiek arī vecāki bērni. Sērs ausīm ir vajadzīgs, jo aizsargā no pārlieka mitruma, sēnītēm un baktērijām. Lai arī bērniem pie auss ejas bieži redzams izlīdis kāds mazs sēra pikucītis, pamatīgs korķis visbiežāk neveidojas, ja vien sērs, tīrot ausis ar vates kociņu, netiek sablīvēts un sastumts dziļāk ārējā auss ejā. Ja ir izveidojies sēra korķis (tas var radīt dzirdes pasliktināšanos un diskomfortu), noteikti jādodas pie ārsta un nevajag censties to likvidēt pašiem. Vēl nedrīkst aizmirst, ka ausu kociņu lietošana nav ieteicama pat pieaugušajiem, bet bērniem (līdz pat pusaudžu vecumam) vates kociņš ir resnāks par ārējās auss eju, līdz ar to sēru sabīdīt iekšā ausī ir vēl vienkāršāk.

    • Iekaisums

    Retāks iemesls tam, ka bērns rausta austiņu, ir ārējās auss vai vidusauss iekaisums. Tas var būt gan ārējās auss ejas dermatīts (to var izraisīt mazgāšanas līdzekļi vai šampūns), gan bakteriāli vai sēnīšu radīti iekaisumi, gan vīrusu izraisīta saslimšana. Precīzāk diagnozi un nepieciešamo ārstēšanu noteiks otorinolaringologs.

    Ja austiņa tomēr sāp

    Vecumā līdz trim gadiem pieci no sešiem bērniem vismaz reizi ir saskārušies ar ausu sāpēm un vidusauss iekaisumu. Akūts vidusauss iekaisums ir viens no biežākajiem ausu sāpju iemesliem maziem bērniem. Lielākoties vidusauss iekaisums attīstās pēc augšējo elpceļu slimībām, saaukstēšanās, kakla sāpēm. Vidusauss ir savienota ar aizdeguni, un iesnas un ausu sāpes ir cieši saistītas, taču tas nenozīmē, ka iesnu gadījumā vienmēr būs arī vidusauss iekaisums. Ja bērnam ir iesnas, deguna dobumā un bieži arī dzirdes kanālā ir gļotādas tūska, tā rada arī vidusauss ventilācijas traucējumus, spiediena izmaiņas, kas var rezultēties ar auss sāpēm (līdzīgi kā pieaugušie piedzīvo auss sāpes, lidmašīnai nolaižoties).

    Vidusauss iekaisumu galvenokārt izraisa baktērijas, bet, ja sākumā bijusi vīrusu izraisīta augšējo elpceļu saslimšana, tās rezultātā gļotāda ir kļuvusi par mikrobiem draudzīgu vidi, kur tie savairojas un tālāk nokļūst arī vidusausī. Ja vidusausī nokļūst baktērijas no aizdegunes, var sākties strutains vidusauss iekaisums.

    Ausu sāpes var būt saistītas arī ar to, ka bērnam ir palielināta aizdegunes mandele jeb adenoīdi (no divu līdz sešu gadu vecumam tā palielinās un pēc tam pakāpeniski sarūk), kas var nosprostot dzirdes kanāla atveri aizdegunē. Ja pēc slimošanas aizdegunes mandele neieņem sākotnējo lielumu, tā bērnam sāk traucēt un var rasties hronisks iekaisums. Retāk auss sāpes bērniem izraisa arī ārējās auss ejas iekaisums vai svešķermenis ausī.

    Ausu tīrīšana

    Bērniem ausis tīrīt nav nepieciešams, jo sērs galvenokārt pats iztek vai izripo ārā no auss. Parasta vannošanās, iešana dušā ir pilnīgi pietiekama ausu higiēnai. Ja ausu sērs tomēr traucē, nekādā gadījumā nevajag mēģināt to iztīrīt ar ausu kociņiem, izbakstīt ar nagu vai jebkādu citu priekšmetu. Ausu sēru, kas redzams, var izslaucīt ar marlīti, tīru auduma gabalu vai mīkstu salveti.

    Ņem vērā!

    Ja bērns sūdzas par auss sāpēm un nav iespējas uzreiz tikt pie ārsta, bērnam var iedot kādu pretsāpju līdzekli sīrupa, tabletes vai svecītes formā.

    Kādos gadījumos ir jāvēršas pie ārsta?

    • Ja redzami izdalījumi no auss (kas nav ausu sērs)
    • Ja ir saaukstēšanās simptomi un paaugstināta ķermeņa temperatūra (37,8 °C un augstāka)
    • Ja ir miega un ēšanas traucējumi
    • Ja bērnam stipri sāp auss, ir sāpes, ja pieskaras ausij
    • Ja ir līdzsvara un dzirdes traucējumi
    • Ja ir sūdzības par ausu niezi vairāk nekā nedēļu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē