• Man ir epilepsija vai veģetatīvā distonija?

    Jautājums&atbilde
    Santa.lv
    Santa.lv
    28. marts, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Vai epilepsijas simptomi var būt līdzīgi veģetatīvajai distonijai? Kā iegūt skaidrību, ja vieni ārsti par lēkmēm saka vienu, bet otri – pavisam citu? Konsultē SANTA AŠMANE, neiroloģe epileptoloģe Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā..

    «Vienpadsmit gadus slimoju ar veģetatīvo distoniju – tā secināja iepriekšējie ārsti. Mani piemeklē lēkmes – sākas ap pusnakti un ilgst četras, reizēm astoņas stundas. Ir vemšana, caureja, bezsa­maņa – nokrītu nejūtot, nav spēka pat piecelties, ja esmu nokritusi zemē. Tā arī palie­ku, līdz lēkme beidzas. Spēks parādās tikai pēc dažām dienām. Meklēju palīdzību pie neirologa – ārsts secināja, ka man ir epilepsija ar retām, īpašām krampju lēkmēm vakaros un naktīs. Izrakstīja zāles Depakine. Elektroen­cefalogrammā (EEG) nere­ģistrējas epi aktivitāte, bet iezīmējas encefalopātijas elementi. EEG nevar izslēgt fokālas izmaiņas labajā sma­dzeņu puslodē frontotem­porāli un arī kreiso deniņu struktūrās. Vai tiešām tā ir epilepsija? Ģimenes ārste netic. Kur man vērsties? Vai man pienākas grupa?» jautā mūsu lasītāja Eva.

    Atbild daktere Santa Ašmane: Eva, protams, izlasot tavu vēstuli bez papildu jautājumiem un izmeklējumu rezultātiem, atbilde būs tikai spriedelējums. Šādas lēkmes – negaidītas nakts vemšanas – visbiežāk ir sasto­pamas zīdaiņiem un bērniem vecumā no 8 mēnešiem līdz 5 gadiem. Oficiālā diagnoze – ketotiska hipoglikēmija. Lēkme parasti sākas nakts vidū un uz rīta pusi. Biežākais iemesls – samazināts cukura daudzums asinīs. Visbiežāk tam pie vainas bijuši pārāk gari laika intervāli starp ēdienreizēm (vairāk nekā 8 stundas), intensīvs stress, ogļhidrātu nepietiekamība, nepareizi izrakstīti medikamenti. Naktī miega laikā organismā notiek aktīvi procesi, tiek patē­rētas glikozes rezerves asinīs, un izteiktāk tas notiek bērna aug­šanas periodā vai bērniem, kas neēd pusdienas vai ēd nepietie­kamas porcijas. Risinājums – pe­riodi starp ēdienreizēm nedrīkst būt ilgāki par 8–10 stundām un uzturam jābūt sabalansētam. Bezsamaņu un nespēku, vistica­māk, provocē arī mikroelementu zudums, kas rodas no vemšanas un caurejas.

    Šādu lēkmju iemesli visbiežāk ir ģenētiski, pārmantoti ģimenē.

    Vai aprakstītie simptomi atbilst epilepsijai?

    Savu vecumu tu neesi norādījusi, tomēr gandrīz pārliecinoši maz ticams, ka tev lēkmju iemesls ir epilepsija. Tava gadījuma apraksts vairāk atbilst cikliskās vemšanas sindromam, kas biežāk rodas tieši jaunām sievietēm, – neizskaidrojamas epizodes ar vemšanu, šķidrā­ku vēdera izeju un letarģiju (patoloģisks miegam līdzīgs stāvoklis), kas var ilgt vairākas dienas. Šīs epizodes visbiežāk provocē emocionāli traucē­jumi, infekcijas, miega deficīts, badošanās, fiziska pārslodze, alerģijas, konkrēti ēdieni, alkohols, menstruācijas. Parasti šīs epizodes var pavadīt sāpes, kuņģa un zarnu trakta kairinā­juma simptomi, reti arī samaņas zudums. Šiem pacientiem biežāk tiek novērota trauksme, depresīvi, panikas tipa traucēju­mi. Ir uzskats, ka šie traucējumi var būt kā migrēnas paveids, jo līdzīgi simptomi tiek novēroti pacientiem ar vēdera migrēnu.

    Neatkarīgi no ārstēšanas metodes svarīgi rūpēties par sevi, labi izguļoties un sabalansēti ēdot.

    Kādi var būt šādu lēkmju iemesli?

    Iemesls visbiežāk ir ģenētisks jeb pozitīva ģimenes anamnē­ze – tātad kādam radiniekam tā jau ir bijis. Izmeklējumi vairāk ir tendēti uz citu iespējamu, piemēram, gastroenteroloģisku vai infekciozu, iemeslu izslēgša­nu, jo specifisku izmeklējumu, kā atklāt cikliskās vemšanas sindromu, nav. EEG var novērot paroksizmālas izmaiņas vai sliktāk organizētu aktivitāti, kas tavā gadījumā tika nodēvēta par encefalopātiju. Kā viens no ārstēšanas veidiem šim sindromam, starp citu, ir pretepileptiska terapija. Tāpēc tavā gadījumā izrakstītais Depakine nav pilnībā neparei­za ārstēšanas taktika, lai gan reproduktīvā vecuma sievietēm ne tā labākā izvēle. Es tev iesaku tomēr vēlreiz konsultēties ar neirologu par labāku terapijas taktiku un, ja esi pamanījusi lēkmi provocējošus faktorus, – izvairīties no tiem. Palīdzēt var arī Q10 un L-karnitīns.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē