Ko vērts audzēt?
Vispirms Mārīte Gailīte atgādina, ka palodzes dārziņu par audzēšanu gluži nevar saukt – pareizāk to būtu dēvēt par steidzināšanu. Un – steidzināt var:
- sīpolus, ķiplokus, pētersīļu un selerijas saknes, bietes;
- zemē var likt arī ingvera sakni – izaugs ēdamas lapiņas;
- veikalos nopērkamās garšvielas podiņos var pārstādīt kastē.
Jārēķinās, ka tik un tā tavs baziliks un rozmarīns nebūs mūžīgs, bet katrā ziņā ilgāk nekā podiņā tas dzīvos gan!
Cik dziļi stādīt?
- Selerijām vajadzīgs, lai 3–4 centimetri no auga ir zemē, pārējā daļa var palikt virs augsnes.
- Visdziļāk jāstāda pētersīļu saknes – lai virs zemes paliek tikai 1–2 centimetri.
- Bietes, sīpolus, ķiplokus, ingveru zemē iebāž tikai līdz saknes pusei. Svarīgākais, lai saknītēm būtu, kur pieķerties un no kā ņemt mitrumu. Pārējo augs izdarīs pats – audzēs pats sevi.
Nogriezt vai nenogriezt
Apakšas dārzeņiem nenogriez, jo tuvāk saknītēm augos koncentrējas barības vielas, kas veicinās lapiņu augšanu. Savukārt, lai nedaudz pasteidzinātu augšanu, sīpolam un ķiplokam var mazliet nogriezt no augšiņas – tad dzinumiem būs vieglāk izspraukties. Kasti ar sastādītajām saknēm novieto uz visgaišākās palodzes. Labāka ir rīta un vakara saule.
Kāpēc neaug?
Sīpoliem un saknēm no iestādīšanas līdz komerciālās ražas novākšanai parasti paiet 30–40 dienas atkarībā no gaisa un substrāta temperatūras. Pašu vajadzībām ražu var vākt arī agrāk, bet ne gluži desmitajā dienā pēc iestādīšanas.
Ja no iestādītajām saknēm nespraucas zaļas lapiņas, iespējams, substrāts ir par vēsu. Tā temperatūru var izmērīt ar virtuves termometru, ko lieto gaļas cepešiem. Ja substrāta temperatūra ir zem 15–18 grādiem, kasti uz dažām dienām var pārlikt uz soliņa tuvāk radiatoriem, lai iesilst.
Ņem vērā! Var gadīties, ka sīpoli, stādīti pašā ziemas vidū, jau ir iegājuši miera fāzē un ilgu laiku tupēs zemes kastē un negribēs augt. Bet vajadzīga pacietība – agrāk vai vēlāk lociņi parādīsies!
Vēl viens variants – diedzēšana
Arī tā ir laba alternatīva palodzes dārziņam, bet galvenais, kas jāskatās, – lai sēklas, ko diedzē, nebūtu kodinātas. Tādas var nopirkt specializētos dārzkopības veikalos, arī ekoveikaliņos. Diedzēt droši vari zirņus, saulespuķes, kāpostaugus, redīsus, bietes, arī kviešu, miežu un rudzu graudus.
Kā darīt?
- Traukā vairākās kārtās saklāj papīra salvetes, virtuves papīra dvieli vai kafijas filtrus.
- Virsū uzber sēkliņas vai graudus.
- Pārlej ar ūdeni, bet ne tā, lai sēklas peld.
- Pa virsu liec caurspīdīgu vāku vai pārtin trauku ar pārtikas plēvi, lai mitrums neiztvaiko. Ik pa laikam mitrumu atjauno, diedzējumu aplaistot.
- Kad sēklas sadīgs un zaļumiņi paaugsies, – šņakc – griez nost un liec uz maizes, pie biezpiena, zupā, pie sautējumiem!