• Mamma baidās no vemšanas un neko neēd. Ko darīt?

    Jautājumi un atbildes
    Indra Ozoliņa
    26. oktobris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ground Picture/Shutterstock.com
    Satrauktai lasītājai atbild uztura ārste Laila Meija, dietoloģe, interniste, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore.

    Lasītājas vēstule: Manai mammai ir 80 gadi, un vairākas dienas bija smags vēdera vīruss ar vemšanu un caureju. Nu vairs nespēj piecelties no gultas, aiziet uz tualeti, par sevi parūpēties, lai gan pirms tam turējās braši. Galvenais, ko ārsts teica, –  tagad jāatgūst spēki, jādzer ūdens un jāēd. Taču mamma īsti ēst negrib, baidās, ka atkal sāksies vemšana. Vai šādā gadījumā varu viņai dot speciālos uzturvielu dzērienus, kas domāti paliatīvajiem pacientiem un kurus pārdod aptiekā? Kādus tieši un cik daudz, cik ilgi? Vai pie tiem nepierod? Inese

    Inese, ja cilvēks dažādu iemeslu dēļ nespēj uzņemt ēdienu sev nepieciešamā daudzumā, tad talkā nāk medicīniskais papilduzturs, kas nav paredzēts tikai paliatīvajiem pacientiem – to lieto daudzos gadījumos.

    Parasti tie ir dzērieni buljona, jogurta vai biezsulas konsistencē un satur palielinātu kaloriju daudzumu – 100–200 kcal 100 mililitros, kā arī vitamīnus, minerālvielas, olbaltumvielas, šķiedrvielas, ogļhidrātus un taukus sabalansētā un koncentrētā veidā.

    Pie medicīniskā uztura nepierod.  

    Jūs rakstāt, ka mammai bija vēdera vīruss, bet man rodas jautājums – vai tāds bija arī ārsta slēdziens? Nezinot precīzu mammas diagnozi, neklātienē nevaru ieteikt konkrētu maisījumu. Iespējams, jūsu mammai medicīniskais uzturs varētu būt noderīgs, bet par to, kas tieši viņai vajadzīgs un cik daudz, jākonsultējas ar speciālistu, jo maisījumu sastāvs ir ļoti dažāds un to iedarbība atšķirīga.

    Lai izvēlētos piemērotāko, svarīgi zināt, cik daudz ēdiena mamma pati spēj uzņemt un ko viņa ēd, kāda ir viņas nieru funkcija, kāds cukura līmenis asinīs, kāda pašreiz ir vēdera izeja un kādas ir citas slimības.

    Ja mamma ir zaudējusi svaru un viņai ir kāda blakus slimība, visticamāk, medicīnisko papilduzturu apmaksās valsts. Tikai – ģimenes ārstam elektroniski jāaizsūta nosūtījums un mammai jāpierakstās uz konsultāciju Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas Uztura un dietoloģijas centrā, zvanot pa tālruni 22034606 darbdienās plkst. 8.30–15.00.

    Konsultācija iespējama dažu nedēļu laikā.

    Cerams, tikmēr mamma būs kļuvusi spēcīgāka un varēs pati atnākt uz konsultāciju, bet ir arī attālinātas telefoniskas konsultācijas.  

    Sīkāku informāciju par valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu var gūt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: aslimnica.lv/uztura-un-dietologijas-centrs/ un vmnvd.gov.lv/lv/mediciniskais-papilduzturs-enterala-un-parenterala-barosana.

    Arī ikdienas uztura izvēle atkarīga no mammas pašsajūtas.

    Vajadzētu mēģināt ieturēt regulāras maltītes. Ieteicams olbaltumvielām bagāts uzturs: piena produkti, gaļa, zivis, olas. Iespējams, labāk izvēlēties produktus bez laktozes un ierobežot šķiedrvielu uzņemšanu, piemēram, nebūtu ieteicamas pupas un kāposti.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē