-
Vitamīni muguras veselībai?
Nu nē! Pārtikas piedevas, ko reklamē, – vispirms padomā, vai tiešām vajag.
-
Muguras sāpes un masāža?
Katrs ir individuāls gadījums. Svarīgi, kas tās ir par muguras sāpēm. Pie akūtām sāpēm – masāžu nē. Pie hroniskām muguras sāpēm, kur to drīkst darīt, jā. Pie diskomforta – jā. Ja sāpes mugurā radījis muskuļu savilkums – jā.
Bet jābūt uzmanīgiem un prātīgiem ar mugurkaula augšdaļu, ar kakla daļu.
Jostas daļā ar klasisku masāžu nekādas ziepes sataisīt nevar. Vienkārši, ja akūtā brīdī masē, var palielināt sāpes, bet nebūs lielu problēmu. Savukārt kakla daļā, ja cītīgi izmasē to, ko nevajadzētu masēt, tiešām var rasties nopietnas problēmas – mēdz būt pamatīgi galvas reiboņi, no kuriem pat mēnešiem neizdodas tikt vaļā.
-
Masāžas krēsli?
Ui, nē, šito gan nevajag! Tā ir nekontrolēta masāža, kas var novest pie sliktām lietām. Ja cilvēkam ir, piemēram, osteoporoze, masāžas krēsls var pat salauzt kādu skriemeli. Šādi gadījumi ir bijuši.
-
Osteopātija?
Es uz to skatos absolūti pozitīvi. Ja palīdz, jā, tikai atkal jāievēro noteikums: osteopātam nevajadzētu mēģināt ārstēt tās lietas, kur viņš nevar palīdzēt. Piemēram, onkoloģiju.
Vai – pacientu ar neiroloģiskiem bojājumiem ārstēt mēnešiem un tad pateikt: «Ai, es te vairs neko nevaru darīt, jums jāiet pie ķirurga…»
Cilvēks atnāk, kad ir jau par vēlu. Ar kinezioloģiju ir līdzīgi – metode laba, ja ārsts, kurš to izmanto, saprot, kāpēc viņš to dara, un nelieto tur, kur to nevajag darīt.
-
Pretsāpju un pretiekaisuma ziedes? Ar kapsaicīnu, mentolu, nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem?
Kas ir ziede? Niecīga medikamenta deva. Tas taču būtu jāsaprot vienreiz par visām reizēm, ka ziedi iemasē ādā un aktīvā viela caur kapilāriem nonāk asinsritē.
Cik daudz aktīvās vielas ir ziedē? Gandrīz nemaz.
Apēdot vienu tableti, aktīvās vielas ir simts reižu vairāk nekā tas daudzums, ko var ieziest ādā ar ziedi. Te vairāk darbojas psiholoģiskais efekts: tu pasmērē sāpošo muguru, un šķiet, ka kļūst labāk, jo tu tam tici. Tādā ziņā ziedes ir foršas.
-
Plāksteri esot iedarbīgāki par ziedēm…
Lielāka medikamenta deva. Turklāt neizžūst tik ātri, un aktīvā viela strādā ilgāk, līdz ar to efektivitāte ir labāka nekā ziedei.
-
Muguras sāpes un pirts?
Akūtā situācija – nē. Tūska pieaugs un nebūs labi. Pie hroniskām sāpēm – jā. Līdzīgi ir ar karstu vannu.
-
Fizioprocedūras?
Elektroterapija – galvaniskās strāvas iedarbība uz audiem ir laba hroniskām sāpēm. Mainīgā magnētiskā lauka zemfrekvences magnētterapija – akūtām sāpēm. Vēl ir ultraskaņas terapija, kas mugurai īsti neko nedod, – tik dziļi tā neiedarbojas. Izmanto arī zemas intensitātes infrasarkanās gaismas lāzerus sāpju mazināšanai trigerpunktos un mikrocirkulācijas uzlabošanai.
Fizioprocedūras vienas pašas nestrādā, bet kompleksā ārstēšanā – kāpēc ne?!
Magnētus mēs bieži izmantojam. Īpaši mugurkaula kakla daļā – uzlabo asinsriti, mazina tūsku. Novērots, ka bieži vien pēc magnētiskās rezonanses izmeklējuma cilvēks iznāk no kabineta un saka: «O, mugura mazāk sāp!» Viņš ir dabūjis tā-ā-ādu magnētisko lauku uz pusstundu! Protams, sāpes vēlāk atgriežas, bet sākumā efekts ir.