Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam 2025. gadam!
ABONĒT! ABONĒT!
  • Kuri labāki kruķi: elkoņu vai padušu?

    Padomi
    Indra Ozoliņa
    5. aprīlis
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Fotogrin/Shutterstock.com; Andrey_Popov/Shutterstock.com
    Ja kādu laiku būs jābalstās uz kruķiem, svarīgi izvēlēties vispiemērotāko variantu, tikai – kādu? Vai elkoņu un padušu kruķi atšķiras? Pēc kādiem kritērijiem jāizvēlas?Skaidro tehniskais ortopēds Agris Briedis.

    Parasti pēc lūzumiem un ortopēdiskām operācijām kruķus izmanto vidēji sešas nedēļas – kamēr sadzīst kauli. Kruķus lieto, lai kāju maksimāli atslogotu. Savukārt pēc ceļa vai gūžas endoprotezēšanas kājas visdrīzāk drīkst slogot jau pēc 1–2 nedēļām,

    taču ne vienmēr cilvēkam jau radusies pārliecība, ka viņš to spēs.

    Tad ar kruķiem ir drošāk. Bieži vien šādā situācijā priekšroka tiek dota staigāšanas rāmim jeb krāģītim, kas labāk nodrošina līdzsvaru.

    Pirmā izvēle – elkoņu kruķi

    Ja radusies nepieciešamība pēc kruķiem, pirmā izvēle ir elkoņu kruķi. Staigājot normāli, muskuļu ķēde no papēžiem līdz pakausim darbojas ar vismazāko enerģijas patēriņu.

    Ejot ar kruķiem, ieliecoties un sasveroties, tas ir daudz lielāks.

    Elkoņu kruķi palīdz saglabāt vertikālu stāvokli, nesaliekties un patērēt mazāk enerģijas. Arī kāpt pa trepēm – ja vien elkoņu kruķus izmanto pareizi.

    • Pirmkārt, jābūt pareizam plaukstas satvērienam. Plauksta nedaudz virzās uz priekšu, bet apakšdelms – atpakaļ, šādi tiek nodrošināti divi stabili atbalsta punkti – gan uz plaukstas, gan apakšdelma.
    • Otrkārt, kruķim jānoregulē atbilstošs roku atbalsta augstums. Apakšdelmam attiecībā pret kruķi jābūt ieliektam 30 grādu leņķī. Ja tas ir mazāks un elkoņi par daudz izstiepti, rokām ir pārāk mazs amortizējošais diapazons, un otrādi – ja atbalsts ir pārāk augstu un elkonis ieliekts vairāk, rokas ātrāk nogurst.

    Padušu kruķi – vairāk vecumā

    Elkoņu kruķus vieglāk izmantot, ja ir spēcīga ķermeņa augšdaļa un rokas, lai uz tām balstītu svaru. Tāpēc gados vecāki cilvēki biežāk lieto padušu kruķus. Taču tie rada tendenci saliekties, kas kaitē mugurkaulam un gaitai. Padušu kruķi arī ierobežo kāpšanu pa trepēm, kad vairāk jāieliecas elkoņos.

    Pareizi lietojot padušu kruķus, jābalstās tikai uz plaukstām.

    Atspiežoties uz padusēm, tiek saspiesti asinsvadi un nervi, rokām pasliktinās inervācija. Protams, ja ar padušu kruķiem pārvietojas mazus gabalus un neilgi, nekas slikts nenotiks, taču, ja tos lieto pastāvīgi, var rasties sāpes, tirpšana un nespēks rokās.

    Izvēle – tomēr subjektīva

    Gadās, ka cilvēks ar padušu kruķiem jūtas drošāk, un tam ir liela nozīme. Ja gaita kļūst nedroša, tātad saspringta un grīļīga, pieaug enerģijas patēriņš un nogurums, palielinās slodze uz roku un kāju locītavām.

    Ja tajās jau ir nevēlamas izmaiņas, tās var saasināties vēl vairāk.

    Padušu kruķi varētu būt vairāk piemēroti tad, ja cilvēks pats sevi aprūpē, piemēram, gatavo ēdienu pie plīts. Tad atbalstoties ar padusēm pret kruķiem, rokas ir brīvas.

    Svarīga detaļa – uzgaļi

    Iegādājoties kruķus, pievērs uzmanību arī uzgaļiem, kas mazina slīdēšanu. Rēķinies, ka gumijas uzgaļi, katru dienu intensīvi staigājot, nodils un ik mēnesi būs jāmaina.

    Diemžēl uz gludas un slapjas virsmas no iespējama kritiena nepasargās nekas.

    Slidenā laikā staigāšanu drošāku padarīs pieskrūvējami metāla uzgaļi ar vienu vai pieciem dzelkšņiem. Ieejot telpā, tie paceļami augšup ar vienu kustību, piespiežot metāla sviru.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē