Smēķēt es sāku piecpadsmit gadu vecumā. Tas nemaz nebija viegli. Es nerunāju par cigarešu nopirkšanu. Tās Saldus tirgū nepilngadīgie varēja nopirkt divos kioskos. Grūtāk bija iemācīties pīpēt.
Lai apgūtu šo stilīgo socializēšanās rīku, man vajadzēja lūgt klasesbiedra Mārtiņa palīdzību, kurš arī ar visām teicamajām sekmēm bija arī sliktais zēns.
Mēs nolīdām krūmos un kūpinājām Barclay cigaretes citu pēc citas, līdz es iemācījos, ka dūmi jāpatur nevis mutē (jo tā var dabūt mutes vēzi), bet gan jāvelk plaušās.
Šobrīd rit 27. diena, 13. stunda, 31. minūte un 7. sekunde, kopš nesmēķēju. Šī nav pirmā reize, kad esmu atmetis. Taču šī ir ilgākā no reizēm, ko esmu izturējis. Līdz šim vienmēr piektdienās pie alus glāzes tomēr atļāvos vienu vai divas cigaretes. Tā ir kļūda. Ja tu nesmēķē, tad nesmēķē nemaz. Patiesībā smēķēšanas atmešana sākas un beidzas ar domu par smēķēšanas atmešanu. Tu nekad vairs nepīpēsi. Un punkts.
Līdz šim vienmēr salūzu, domājot par saviem elkiem.
Par Kurtu Vonnegūtu, kurš pīpēja kā ogļu vilciena lokomotīve un no dzīves aizgāja sirmā vecumā un jautrā prātā. Arī Čārlzs Bukovskis uzvilka kuplo un galu galā nomira no mazasinības. Pat sarkanvīns nelīdzēja, lai ārstētu šo slimību. Arī Hemingveja varoņi romānos smēķē. Un viņi vienmēr bija laimīgi, jauni un iemīlējušies, ar vermuta glāzi vienā un smēķi otrā rokā. Bet visam reiz pienāk beigas. Kad vēlā rudens vakarā stāvi šortos un čībās laukā lietū un mēģini pēc iespējas ātrāk novilkt cigareti, lai mestos istabā, pirmo reizi aizdomājies – kāda jēga no šitā sviesta?
Es atmetu divu iemeslu dēļ. Meitas un naudas dēļ. Abi iemesli savā starpā ir saistīti. Pēdējā laikā meita bieži man teica: «Tēti, nu nepīpē, tu nomirsi.» Tas kaut kur nosēdās.
Otrkārt, paspaidot kalkulatoru, sapratu, ka mēnesī gaisā izkūpinu 120 eiro. Gadā tie ir 1440 eiro, bet savā smēķēšanas stāža laikā esmu nopīpējis aptuveni 18 000 eiro.
Kādas man ir tiesības meitai teikt, ka man nav naudas jaunam divritenim, ja vieglprātīgi šo naudu izkūpinu gaisā?
Jūs noteikti interesē, kā atmest smēķēšanu? Tas nav grūti. Domājiet par naudu. Tā jūs motivēs vairāk nekā spēja, piemēram, labāk sagaršot ēdienu. Nav vērts stāstīt par aizdambētiem asinsvadiem, plaušu bojājumiem un tādā garā.
Būsim godīgi – jums tas nerūp. Ja rūpētu, jūs nesmēķētu.
Pati atmešana ir gaužām vienkārša. Nepīpē, un viss. Es kabatā nēsāju līdzi vienu nikotīna košļeni – ja nu tiešām vairs nevarēšu izturēt bez dūma. Taču labi zināju, ka negrasos neko košļāt. Tas nozīmētu atkal kļūt atkarīgam no nikotīna. No procesa var atradināties ātri, bet ķīmiskā atkarība ir klupšanas akmens daudziem. Man vismaz divas nedēļas pilnvērtīgi nestrādā smadzenes un bremzējas domas.
Neaprakstāmi riebīga sajūta, ko gribas pārtraukt ar cigareti. Atmetot rēķinieties, ka pirmās naktis pavadīsiet caurmiegā un murgos, bet brīvdienās cietīs jūsu tuvie, jo nespēsiet savaldīties. Tomēr viss noplok.
Ieradums pēc zaldātu brokastīm – kafijas krūzes un cigaretes – pamazām izplēn, jūs lēnām atgūstat līdz ar cigareti zaudēto mieru un visbeidzot jūtat, kā smaržo ceriņi.
Bet brīdī, kad dzirdat smēķētāju, kurš sūdzas par to, ka nevar atļauties jaunu spininga spoli, esat gatavs viņam iekrāmēt pa purnu tā, ka kūpošā cigarete saņurcās kā garmoška, sacīdams: «Vecīt, pietiek muldēt, ja atmetīsi, tev ik mēnesi turpmāk būs 100 lieki eiro!»
Motivācijai:
Lietotne Quit Tracker – uzskaita laiku, ko esat pavadījis bez smēķēšanas, veic aprēķinus par ietaupīto naudu, neizsmēķēto cigarešu daudzumu un uzmundrina, kad tas nepieciešams.