Kritiens no trepēm un galvas trauma. Sastatnes, kāpnes, remonti un kritieni. Tā ir siltā laika traumu klasika, un šādā veidā izdodas ļoti daudz ko sasist un salauzt. Piemēram, nokrītot uz iztaisnotas kājas, var salauzt gūžas kaula kakliņu, galviņu. Var gūt mugurkaula, galvas, visas dobās traumas. Šoreiz par galvu.
Aizdomas par smadzeņu satricinājumu? Tad būs slikta dūša, vemšana, skatoties acīs, sajūta, ka tās bišķiņ vibrē.
Bet smadzeņu satricinājums nav tas trakākais. Tas, par ko mēs, ārsti, baidāmies, ir asinsizplūdums galvā. Reizēm asinsizplūdums jau ir sācies, bet cietušajam ir gaišais periods un viņš saka: «Padod roku, es ceļos augšā! Man māja jānokrāso!» Un pēc desmit minūtēm viņš kā baļķis noveļas no stalažām un nu vairs neceļas.
Pirmā palīdzība. Uzreiz pēc kritiena cilvēks bieži vien jūtas apjucis, reizēm pat nokaunējies, ka tā gadījies, un strauji mēģina celties augšā. Ja esi blakus, ierosini uzriez nelēkt kājās. Vispirms aprunājies, kā cilvēks jūtas: kur tev sāp? Kur tieši sasiti? Kāju? Un galvu arī?
Ja viņš izskatās pavisam savāds, pajautā, kas par dienu.
Ja cietušajam viena acs skatās uz Rīgu, otra uz Jelgavu vai ja viena ir liela kā hameleonam otra – šaura kā pūcei, ja viņš nevar pacelt roku, ja runā neskaidri vai nejēdzīgi, pavelkam cietušo laukā no saules vai lietus, varam uzlikt vēsumu uz pieres, uz skausta, un gaidām mediķus.